MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały nasze mieszkania w czasach PRL-u. Pamiętasz te meble i wystrój z lat 60., 70., 80.? Dziś znów stają się modne

Takie krzesła wróciły dziś do mody i cieszą się dużym zainteresowaniem. Zdjęcie wykonano w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Takie krzesła wróciły dziś do mody i cieszą się dużym zainteresowaniem. Zdjęcie wykonano w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. Marzena Bugala-Astaszow/Polska Press
W czasach PRL-u nasze mieszkania wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie. Dziś meble i wystrój z lat 60., 70. i 80. nieraz wspomina się z nostalgią, a wiele elementów ówczesnych wnętrz wraca dziś do łask. Zapraszamy do galerii, w której prezentujemy największe wnętrzarskie hity z tamtych lat. Jak się żyło w minionej epoce?

Tak mieszkaliśmy w PRL-u. Wnętrza z tamtych lat wracają do łask

Gdy czasy PRL-u dobiegły końca, w kwestii wystroju wnętrz odwróciliśmy się do nich plecami – chcieliśmy mieszkać inaczej, barwniej, bardziej jak na Zachodzie. Sprawiło to jednak, że ciekawe i niebanalne meble oraz dekoracje z tamtych lat poszły w zapomnienie, często zupełnie niesłusznie. Musiało minąć kilka dekad, żeby PRL-owskie perełki dizajnu wróciły do łask.

Warszawa 23.11.1972. Wnętrze mieszkania na osiedlu Stegny zaaranżowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP)
Warszawa 23.11.1972. Wnętrze mieszkania na osiedlu Stegny zaaranżowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP) PAP/Janusz Rosikoń

W końcu jednak te czasy nadeszły. Na interesująco zaprojektowane meble z lat 60., 70. czy 80. ponownie są nabywcy, a wiele sklepów oferuje produkty nawiązujące stylistyką do minionej epoki. Wielu młodych ludzi celowo poluje na (często zaniedbane) autentyki z czasów PRL-u, które następnie poddaje renowacji i eksponuje w swoich mieszkaniach. Tymczasem niejeden Polak wciąż ma w domu rzeczy z tamtych lat, a szukając mieszkania na wynajem czy używanego lokalu na sprzedaż, nieraz można trafić na wnętrza, które są jakby żywcem wyjęte z drugiej połowy XX w. Może zamiast trzymać sprzęty z tamtych lat na strychu czy w piwnicy, warto dziś dać im drugie życie?

Zajrzyj do naszej galerii i przypomnij sobie największe hity wnętrzarskie czasów PRL-u:

Te rzeczy każdy miał w domu lub mieszkaniu

Specyfiką lat PRL-u było to, że wnętrza naszych domów i mieszkań były w większości do siebie podobne. Wynikało to z ograniczonej oferty w sklepach i braku dostępu do wielu produktów, szczególnie importowanych. Z dzisiejszej perspektywy ma to jednak swoją dobrą stronę – dziś wnętrza z tamtych lat urzekają niepowtarzalnym, natychmiast rozpoznawalnym stylem, do którego łatwo jest nawiązywać.

Co królowało w domach w czasach PRL-u? Niemal w każdym domu można było znaleźć elementy takie jak:

  • tapczan,
  • meblościanka,
  • półkotapczan,
  • ściany obite boazerią,
  • kryształy,
  • polska ceramika,
  • tureckie dywany,
  • serwetki i makatki,
  • dekoracyjne szklane ryby.

Przejdź do galerii i sprawdź, czy pamiętasz te elementy wystroju wnętrz:

Współczesne wnętrze z oryginalnym wystrojem z czasów PRL-u
Współczesne wnętrze z oryginalnym wystrojem z czasów PRL-u Agata Siemiaszko

Czy każdemu styl PRL-u musi się podobać? Oczywiście, że nie. Wielu osobom tamte czasy kojarzą się z przaśnością i biedą, więc również same wnętrza nie kojarzą się dobrze. Warto jednak spróbować oddzielić ziarno od plew i wydobyć z zapomnienia prawdziwe perełki, które nawet po tylu latach mogą się podobać.

Zobacz: Jak nadać nowe życie komodzie z PRL-u? Oto mebel w 10 odsłonach

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna