Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tango to miłość, zdrada i grzech

Kazimierz Radzajewski
Ewa i Andrzej Bruzgul z Ełku tańczą milongę od wielu lat – tu na parkiecie pubu Diana
Ewa i Andrzej Bruzgul z Ełku tańczą milongę od wielu lat – tu na parkiecie pubu Diana
Festiwal tanga w Ełku? Tak, w tym roku - z inicjatywy zapaleńców, którzy zakochali się w milondze.

Tango milonga

Tango milonga

Milonga to rodzaj muzyki i tańca, wersja tanga. Charakteryzuje się szybkim rytmem i wesołym nastrojem utworu. Termin milonga pochodzi z afrykańskiego dialektu ("mulonga" oznacza słowa). Z początku milonga była improwizowana pieśnią. Styl tańczenia milongi jest podobny do tanga. Znane nam tango milonga charakteryzuje się wyrazistym rytmem i ciągłością kroków. Charakterystycznymi figurami tanecznymi są m.in. la baldosa, paso basico, paso con traspie.

Spotykają się od roku, mają od 17 do 70 lat. Nieważny jest status materialny, stan cywilny - tym bardziej. Tańczą argentyńskie tango, bo w nim jest i miłość, i zdrada, i grzech...

Grupa ełczan bawiła się tańcem towarzyskim, aż kilkoro z nich pojechało na obóz taneczny do Gdańska. Tak urzekło ich tango, że założyli Stowarzyszenie Milonga.

- To rytuał, zmysłowość, erotyzm. Ten taniec jest dla ludzi z emocjami. Nie ma nic na pokaz jak w walcu, cza-czy czy polonezie. Tango tańczy się do środka samego siebie - mówi ełczanka Ewa Bruzgul.

Stowarzyszenie liczy 20 pasjonatów i 10 sympatyków. Raz w miesiącu przyjeżdża do nich para profesjonalistów: Małgorzata Knopp i Jarosław Chojnacki. Spotkania odbywają się w każdy czwartek wieczorem w ełckim pubie Diana. Ćwiczą układy i się bawią. Drzwi i parkiet są otwarte dla wszystkich.

- Ten taniec to wyzwolenie się z agresji, bliskość - stwierdzili z czułością 61-letnia Teresa Lipnicka i 70-latek Longin Daniun, najstarsi członkowie klubu.
- Całkiem inny klimat i nastrój niż na dyskotece. Tango jest piękne - potwierdzają słowa seniorów 17-latki: Agnieszka Poniatowska i Piotr Szyszko.

Czym jest milonga?

- Milong był też podestem do tańca w argentyńskich... domach publicznych - żartuje Andrzej Wojciech Janiak, prezes stowarzyszenia. - Taniec ten zawiera w sobie elementy kultury od Afryki, przez Europę, aż do Ameryki Łacińskiej. UNESCO uznało argentyńskie tango za niematerialne dziedzictwo kultury - dodaje.

Stowarzyszenie jest jedynym takim klubem tanga w północno-wschodniej Polsce. W tym roku Ełk, dzięki grupie pasjonatów, będzie miejscem festiwalu tanga. Uczestnictwo w nim zapowiedzieli nawet tancerze z Argentyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna