Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te banki są najlepsze! Sprawdź, gdzie zarobisz najwięcej

opr. (koci)
Banki wciąż oczekują na ruch Rady Polityki Pieniężnej.
Te banki są najlepsze! Sprawdź, gdzie zarobisz najwięcej

Zakładasz lokatę w banku? Teoretycznie najwięcej zarobisz na depozycie rocznym lub dwuletnim. Dają one powyżej 5 procent zysku. Jednak wcale nie muszą być najbardziej opłacalne.

Banki wciąż oczekują na ruch Rady Polityki Pieniężnej dotyczący wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Podczas listopadowego posiedzenia, stopy banku centralnego ponownie zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Zbliżająca się perspektywa wzrostu stóp ma wpływ na ofertę banków dotyczącą depozytów. Wyraźnie promowane są lokaty długoterminowe, które przynoszą wyższe zyski.

Będzie rosło, banki wykorzystują chwilę
Banki oferując wysokie oprocentowanie lokat rocznych i dwuletnich chcą nakłonić klientów do zamrożenia oszczędności na rok lub dwa, jeszcze na obecnych warunkach. Po oczekiwanej podwyżce stóp procentowych banku centralnego, oprocentowanie lokat w bankach zacznie rosnąć. Klienci, którzy zdecydują się wówczas na zerwanie założonej już lokaty, nie dostaną odsetek.

Zmiany są nieznaczne
Zmiany w czołówce najlepszych lokat, w stosunku do ubiegłego miesiąca, są jedynie kosmetyczne. Wśród banków oferujących najlepsze lokaty na okres 3,6 i 12 miesięcy prym ciągle wiodą instytucje należące do Getin Banku. Jeśli chodzi o lokaty dwuletnie najwyższe odsetki proponuje Meritum Bank.

Nowości wśród dwuletnich
Najwięcej nowości pojawiło się w zestawieniu lokat dwuletnich. Do grona instytucji oferujących lokaty zakładane na 24 miesięcy dołączyły Open Finance, Eurobank i Deutsche Bank PBC. W każdym przypadku, nowa lokata jest depozytem z mechanizmem dziennej kapitalizacji odsetek, który pozwala ominąć podatek Belki. Najlepszą lokatę dwuletnią ze stawkę 5,5 proc. oferuje nadal Meritum Bank. Bank ten oferuje klientom także nową lokatę, której oprocentowanie jest oparte o rynkowy wskaźnik WIBOR 6M. Oprocentowanie lokaty składa się ze stawki WIBOR 6M powiększonej o 1 punkt procentowy dla okresu 24 miesięcy oraz o 1,1 pp. dla depozytu na 36 miesięcy. Obecnie jest to odpowiednio 5,04 proc. dla 24M i 5,14 proc. dla 36M.

- Taki mechanizm może stanowić swojego rodzaju receptę na zmieniające się stopy procentowe banku centralnego - tłumaczy Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Jak zauważa, jest to pierwszy tego typu produkt na rynku. Klient może w takiej sytuacji założyć lokatę długoterminową, bez obawy, że za moment rynkowe stopy wzrosną, natomiast banki dzięki temu mogą zaproponować lepsze warunki.

Krótkoterminowe lokaty na przeczekanie
Czy warto skusić się na wyższe oprocentowanie i założyć lokatę np. na dwa lata? Zbliżająca się podwyżka stóp procentowych banku centralnego nie skłania do zamrażania oszczędności na dłuższe terminy. Bo jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe, przełoży się to na stopniowy wzrost stawek lokat.

- Dlatego, dla lokujących swoje oszczędności w bankach nadal dobrym rozwiązaniem pozostaje wybór krótszych terminów, do trzech miesięcy, lub konta oszczędnościowego, które stanowi alternatywę dla lokaty - tłumaczy Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, analityk Bankier.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna