MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terapia hormonalna jako broń przeciwko superbakteriom? Nowe odkrycia naukowców z University of Kent. To może być rewolucja!

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Terapia hormonalna zastępcza, stosowana głównie u kobiet w okresie menopauzy, może okazać się nieoczekiwanym narzędziem w walce z opornymi na antybiotyki szczepami E. coli oraz superbakterią MRSA. Najnowsze badania naukowców z University of Kent zostały opublikowane w „Journal of Infectious Diseases”.

Spis treści

Superbakterie: globalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego?

Pojawienie się bakterii odpornych na istniejące antybiotyki stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego na całym świecie. Jak czytamy w „Journal of Infectious Diseases”, rozwijanie nowych antybiotyków od podstaw jest procesem nie tylko niezmiernie kosztownym, ale także czasochłonnym. M.in. z tych powodów naukowcy poszukują alternatywnych rozwiązań.

Kobieta stojąca przy stole z ulotką w ręku, na stole tabletki, w kółku bakterie E. coli
Leki steroidowe, które są stosowane obecnie w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), mogą pomóc w walce z antybiotykoopornymi szczepami bakterii. Ted Horowitz Photography/Fiordaliso/Getty Images

Naukowcy z University of Kent zdecydowali się na nowatorskie podejście, mieszając metody obliczeniowe z badaniami laboratoryjnymi. Ich celem było znalezienie istniejących leków, które mogą skutecznie zwalczać infekcje bakteryjne oporne na antybiotyki.

Leki steroidowe w walce z antybiotykoopornymi szczepami

W trakcie badań naukowcy odkryli, że leki steroidowe, które są stosowane obecnie w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), mogą zahamować rozwój opornych na antybiotyki bakterii E. coli i zabić oporne na metycylinę szczepy gronkowca (MRSA). Te ostatnie są częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych. Hormonalna terapia zastępcza to leczenie stosowane u kobiet, mające na celu ograniczenie objawów towarzyszących menopauzie.

Sprawdź też: Lek hormonalny wycofany z obrotu. Jest zanieczyszczony

Leki te wykazują szczególną skuteczność w wiązaniu się z kompleksem białkowym, cytochromem bd, który jest kluczowy dla wzrostu i przeżycia wielu gatunków bakterii chorobotwórczych. Możliwe, że steroidy staną się alternatywą dla konwencjonalnych antybiotyków.

Steroidy jako nowe narzędzie przeciwdrobnoustrojowe

Wyniki tych badań otwierają nowe możliwości w walce z antybiotykoopornymi bakteriami. Potencjalne zastosowanie leków steroidowych może zrewolucjonizować obecną strategię walki z tymi niebezpiecznymi drobnoustrojami.

Zobacz także: Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie, uderzenia gorąca? Nie pauzuj po 50.

– Te odkrycia pomogą w postępie badań nad nowymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi. Chcemy wykorzystać nasze eksperymentalne podejście do odkrycia leków, które mogą działać przeciwko innym białkom bakteryjnym i zwalczać szeroką gamę infekcji opornych na antybiotyki – podkreślił dr Mark Shepherd, wykładowca biochemii mikrobiologicznej w Kent i współautor artykułu.

Badania nad możliwościami zastosowania steroidów w tej roli są nadal w toku, ale już teraz dają nadzieję na znalezienie skutecznego rozwiązania w walce z antybiotykoopornymi szczepami.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Terapia hormonalna jako broń przeciwko superbakteriom? Nowe odkrycia naukowców z University of Kent. To może być rewolucja! - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna