Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz Republika Łotewska, czyli w Białymstoku powstał 12. konsulat honorowy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wideo
od 16 lat
W czwartek (23.11) w Auli Magna w Białymstoku swoją działalność zainaugurował Konsulat Honorowy Republiki Łotwy. Konsulem honorowym został dr hab. Artur Olechno, prawnik i konstytucjonalista, prof. Uniwersytetu w Białymstoku i prodziekan wydziału prawa ds. dydaktyki.

Jak powiedział ambasador Łotwy w Polsce Juris Poikāns, to pierwsza placówka konsularna Łotwy we wschodniej Polsce i piąta w naszym kraju: – To miejsce jest bardzo logiczne. Dla Łotwy jesteście najbliżej położonym województwem w Polsce. I każdy Łotysz, który chce pojechać, czy w głąb Polski, czy do Niemiec, pojedzie przez województwo podlaskie. Podróżujący często potrzebują pomocy w nagłych sprawach i w takim miejscu ją znajdą – stwierdził ambasador.

Rozwój relacji polsko-łotewskich

Nowo otwarty konsulat honorowy Łotwy będzie się mieścił przy ul. Choroszczańskiej (przy tej ulicy funkcjonuje też konsulat honorowy Kazachstanu).

– Wierzę, że otrzymana nominacja jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju relacji polsko-łotewskich. Zarówno tych o charakterze naukowym, jak również gospodarczym, turystycznym czy kulturalnym. Jako konsul honorowy obejmę opieką nie tylko obywateli Łotwy, ale będę służył pomocą obywatelom Polski w podtrzymywaniu dotychczasowych i nawiązywaniu nowych kontaktów z przedstawicielami Republiki Łotewskiej – zapewnił Artur Olechno.

Czytaj również:

Podkreślił także, że otwarcie konsulatu w Białymstoku jest potwierdzeniem dużej aktywności dyplomatycznej Łotwy: - Jest to bodaj 183. konsulat, jaki ma Łotwa w prawie 80 krajach świata na prawie wszystkich kontynentach.

Konsulat honorowy trzeciego kraju bałtyckiego

Z kolei wojewoda podlaski zwrócił uwagę, że od kiedy pełni swoją funkcję, w Białymstoku powstał właśnie trzeci honorowy konsulat kolejnego z krajów bałtyckich.

Czytaj również:

- Najpierw otwieraliśmy honorowy konsulat estoński, potem litewski, a dzisiaj możemy ten proces zamknąć wyznaczając pana Artura Olechno na konsula łotewskiego. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości – przyznał Bohdan Paszkowski.

- Otwarcie tej placówki oznacza, że Podlaskie jest bardzo istotnym partnerem dla Litwy, Estonii i właśnie Łotwy. Bardzo liczę na rozwój naszych kontaktów w wielu obszarach – zaznaczył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Konsulowie pomagają i promują

- Konsulat Łotwy jest 12. konsulatem honorowym w Białymstoku. Wszystko zaczęło się od Konsulatu Honorowego Rumunii i wszystkie one były otwierane podczas mojej kadencji, od 2007 roku. To bardzo dobrze, że jest ich tyle, bo konsulowie nie tylko pomagają obywatelom, ale również promują poszczególne kraje u nas – stwierdził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i wręczył konsulowi Olechnie pamiątkowy grawerton.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele podlaskich parlamentarzystów, administracji rządowej, samorządów, białostockiego korpusu konsuli honorowych, duchowieństwa, służb mundurowych, przedsiębiorców i świata nauki.

Czytaj również:

Jak poinformował prezydent Truskolaski, nie jest wykluczone, że wkrótce w Białymstoku powstanie kolejny konsulat honorowy - Macedonii Północnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teraz Republika Łotewska, czyli w Białymstoku powstał 12. konsulat honorowy - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna