Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jeden z najlepszych młodych naukowców w Polsce. Jest od nas

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
Jakub jest laureatem wielu konkursów i olimpiad. Tu odbiera nagrodę w konkursie „Droga na Harvard”.
Jakub jest laureatem wielu konkursów i olimpiad. Tu odbiera nagrodę w konkursie „Droga na Harvard”.
Jeden z najlepszych młodych naukowców w Polsce pochodzi z naszego miasta. W przyszłości może odegra ważną rolę w terapii chorób genetycznych.

Możemy być z niego dumni. Szesnastoletni Jakub Nagrodzki dostał się do finału Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, jednej z najtrudniejszych konkurencji naukowych w Europie. Konkurs organizuje Komisja Europejska. Oprócz niego w ostatnim etapie będą walczyły jeszcze tylko dwie osoby z Polski.

Wśród najlepszych

W Polsce konkurs organizuje Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Od dwóch lat Jakub jest jego podopiecznym. W swojej pracy konkursowej młody naukowiec opisał transport związków chemicznych do jądra komórkowego.

- Cała praca powstała dzięki pomocy doktora Jacka Jemielitego z Zakładu Biofizyki Uniwersytetu Warszawskiego - opowiada Jakub Nagrodzki. - Badam w niej jedną ze struktur odpowiadających za transport. Jest to bardzo ważne w terapii chorób genetycznych - dodaje.

Już we wrześniu, w Bratysławie Jakub zaprezentuje swoją rozprawę w czasie europejskiego finału konkursu. Jak sam mówi, do finału zgłoszonych zostało około 100 prac młodych naukowców. Będą one oceniane przez jury, w którego skład wchodzą najważniejsi naukowcy z całego świata, również laureaci Nagrody Nobla.

Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne. - To bardzo duże wyzwanie. Jednocześnie spotkania z młodymi naukowcami i rozmowy z jury będą bardzo wartościowe - podsumowuje finalista.

Od dziecka lubił się uczyć

Jakub Nagrodzki uczył się w Szkole Podstawowej nr 7 i Publicznym Gimnazjum nr 6 w Łomży. Nauczyciele z tych szkół nadal pamiętają swojego ucznia i cieszą się z jego sukcesów.
- Śledzimy losy naszych absolwentów. Bardzo jesteśmy dumni z Jakuba - mówi Iwona Erynk-Cichowicz, zastępca dyrektora SP nr 7.

- Jakub wyróżniał się spośród innych uczniów. Jest wszechstronnie uzdolniony i chłonie wiedzę. Odnosił też sukcesy w konkursach językowych, recytatorskich, ortograficznych. Udzielał się społecznie w różnych akcjach - wylicza.

Warto też dodać, że Jakub Nagrodzki jako jedyny uczeń tej szkoły osiągnął średnią ocen 6.0. Inni jedynie zbliżyli się do tego pułapu.

Obecnie Jakub jest uczniem XXXIII Dwuzjęzycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Wybrał tę szkołę, ponieważ może się w niej uczyć w języku angielskim. Jakub planuje studia za granicą.

- Myślę o Cambridge lub o Harvardzie. Interesują mnie studia biomedyczne i medyczne - mówi.
Młody naukowiec opowiada, że od najmłodszych lat interesował się naukami przyrodniczymi.
- Pozwalają one na poznawanie świata w naturalny i najbardziej podstawowy sposób. Uważam, że biologia i chemia to jedne z podstawowych nauk - podkreśla.

Jakub Nagrodzki jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej i gimnazjum miał liczne sukcesy w nauce. Może się pochwalić nie tylko wysoką średnią ocen, ale także udziałem i nagrodami w licznych olimpiadach, np. z biologii, chemii czy języka polskiego. Rok temu wygrał konkurs "Droga na Hravard" i w październiku zwiedził zagraniczną uczelnię.

- Jestem z niego bardzo dumny! To ogromna radość - mówi Robert Nagrodzki, ojciec Jakuba. - Nauka od zawsze go pasjonowała. Był pracowity i zdyscyplinowany. Ten pociąg do nauki wcale nie zwalnia, a przyspiesza - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna