sportowy24
  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto...

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa podlaskiego!

  Materiał partnera

  Gol24

  Gol24

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa podlaskiego!
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Fot. Materiał partnera

  2 dni sportowej rywalizacji, około 70 zespołów chłopców i dziewczynek, 659 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa podlaskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z ZKS-u Olimpia Zambrów (kategoria do lat 8), SP 11 Suwałki (U-10) i ZSP 2 Czerwonych Białystok (U-12), a także dziewczynki z AS-u Falcon Sokółka (U-8), KS-u Włókniarz Białystok (U-10) i SP Poświętne (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ na PGE Narodowym.
  Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Podlaskiem była Sokółka, a dokładniej obiekty tamtejszego OSiR-u przy ul. Mariańskiej 31. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 17 powiatów.

  Święto futbolu w Sokółce

  Oprócz rywalizacji na boisku, młodzi piłkarze i piłkarki z województwa podlaskiego musieli stawić czoła nieprzewidywalnej pogodzie. Sportowo od samego początku weszli jednak na najwyższe obroty, zagrzewani m.in.
  przez obecnego na trybunach wybitnego napastnika Tomasza Frankowskiego. – Czy są tu moi następcy? Powiem więcej – wierzę, że są tu nie tylko kolejni Frankowscy, ale kolejni Milikowie, Zielińscy i Bereszyńscy – powiedział były reprezentant Polski, odnosząc się do zawodników, którzy w dzieciństwie uczestniczyli w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

  Pierwszego dnia rywalizowali najstarsi. Dziewczynki reprezentujące barwy SP Poświętne do finału doprowadziły Kamila i Kinga Dworakowskie. Co ciekawe, utalentowane piłkarki nie są spokrewnione. – W naszych okolicach są całe wioski Dworakowskich. To wiąże się z historią regionu i rodem szlacheckim, który zamieszkiwał te strony – tłumaczył trener dziewczynek.
  SP Poświętne w finale po serii rzutów karnych pokonało AP Ekosport Białystok. Kamila została najlepszą bramkarką, a Kinga otrzymała statuetkę dla najlepszej zawodniczki.

  Podlasie w kategorii U-12 chłopców w Warszawie reprezentowała będzie drużyna ZSP 2 Czerwonych Białystok, która w decydującym meczu okazała się lepsza od SP 4 Zambrów. Wicemistrzów województwa prowadził trener Rafał Dmochowski. Łącznie szkoła z Zambrowa wystąpiła w 4 kategoriach u chłopców i dziewczynek, a Dmochowski przywiózł do Sokółki aż 47 zawodników i zawodniczki. – Ciężko wszystkiego upilnować. Szczególnie drugiego dnia, kiedy grają trzy nasze zespoły – przyznał. – Wspierają mnie drugi trener Przemek Jastrzębski i nasz kierowca, który normalnie zajmuje się siatkówką, ale ma dużą wiedzę o futbolu.

  W rywalizacji 10-latków do Finału Ogólnopolskiego SP 11 Suwałki wprowadził fantastyczny Kuba Iwanowski. Młody bramkarz popisywał się akrobatycznymi paradami, a do tego pewnie wykonał jedenastkę podczas serii rzutów karnych w decydującym o wyjeździe do Warszawy meczu. Srebro przypadło ambitnie walczącej Akademii Techniki z Białegostoku, zaś brąz SP 1 Siemiatycze.
  W kategorii U-10 dziewczynek rządził KS Włókniarz Białystok. Mimo pewnych zwycięstw, jak chociażby 5:1 z SP Gródek w półfinale, trenerka Julia Borowska bardzo przeżywała mecz zwieńczający zmagania jej podopiecznych. Na mecz finałowy założyła nawet znacznik – oczywiście zagrać nie mogła, ale pokazała niesamowitą jedność z drużyną. Stres okazał się niepotrzebny. KS Włókniarz wygrał z BKS-em Tur Bielsk Podlaski 5:2, a po meczu dziewczynki w geście radości podrzucały panią trener do góry.

  Pojawiły się pierwsze i zajęły pierwsze miejsce – tak było w przypadku AS-u Falcon Sokółka z kategorii U-8. Gospodynie okazały się najlepsze, a do finału doprowadziła je niesamowicie skuteczna Aleksandra Jelska, która ustrzeliła 12 bramek. Na wynik pracowała cała drużyna, ale to Ola popisywała się precyzyjnymi strzałami i instynktem napastnika. Drugie miejsce wśród najmłodszych zajęła PR SP 6 Białystok, a trzecie SP Rosochate Kościelne.

  Emocjonująco było też wśród najmłodszych chłopców, u których już w fazie grupowej na głównych faworytów do zwycięstwa wyrośli piłkarze ZKS-u Olimpia Zambrów i miejscowego AS-u Falcon Sokółka. Los skojarzył oba zespoły w półfinale, w którym po emocjonującym pojedynku i serii rzutów karnych ze zwycięstwa cieszyli się zawodnicy z Zambrowa. W finale ich wyższość uznać musiała Akademia Młodego Piłkarza Białystok. Trzy najlepsze zespoły Turnieju podzieliły między sobą nagrody indywidualne. Najlepszym piłkarzem wybrano Daniela Gumieniaka z AMP Białystok, bramkarzem zawodów uznano Macieja Kowalczyka z Olimpii Zambrów, a tytuł króla strzelców zgarnął autor 16 bramek, Dawid Woronowicz z AS-u Falcon Sokółka.

  Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Sokółce świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy licznie dopingowali młodych sportowców.

  Szansa na odkrycie talentu

  W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

  To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa podlaskiego!
  Fot. Materiał partnera


  Wielki Finał na PGE Narodowym

  W Sokółce chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa podlaskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

  Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia. Partnerem Turnieju w województwie podlaskim była firma Kompania Dystrybucyjna.

  Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

  Z PODWÓRKA NA STADION w SPORTOWY24.PL

  Wszystko o Turnieju "Z podwórka na Stadion" - newsy, ciekawostki, wyniki!

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Terminarz regionalny PP

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!

  Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!