Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace archeologiczne w Tykocinie na ulicy 11 listopada. Zakopane tajemnice przeszłości odnalezione!

Robert Borowy
Robert Borowy
Wideo
od 16 lat
Tykocin to historyczne miasto w Polsce, które posiada bogatą przeszłość sięgającą średniowiecza. W związku z tym przeprowadza się tam wiele prac archeologicznych mających na celu odkrycie i zbadanie historycznych pozostałości oraz artefaktów. Nie inaczej jest w tym momencie na remontowanej ulicy 11 listopada, gdzie wraz za ekipą badaczy archeologów podąża zespół budowlany.

Szeroko zakrojone badania archeologiczne na terenie Tykocina. To właśnie na tamtejszej ulicy 11 listopada trwają próby odnalezienia spuścizny historycznej regionu. Jak się okazuję pod ziemią znaleziono ciekawe artefakty z m.in. późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności.

Prace archeologiczne w Tykocinie

Nasze badania tutaj są badaniami wyprzedzającymi remont budowy drogi. Wcześniej nie było tu kanalizacji, deszczówki, teraz ulica 11 listopada to zyskuje. Jako, że jest to Tykocin, który objęty jest potężną ochroną konserwatorską, więc najpierw pojawiamy się my. Przeprowadzamy badania wykopaliskowe i odkrywamy całkiem fajne tajemnice - Hubert Lepionka, archeolog, ddient w dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Co udało się na ten moment odnaleźć z głębi tykocińskich gleb?

Jesteśmy w bardzo ciekawej sytuacji, bo dochodzimy do najstarszych warstw kulturowych, które możemy wiązać w ogóle z Tykocinem, czyli mamy zabytki z późnego średniowiecza, czy z wczesnej nowożytności. Według wieków było to gdzieś w okolicach 14, 15, i 16 wiek. Trafiamy w bardzo fajną, zwartą część Tykocina. Co najbardziej wyjątkowego udało się znaleźć? Na przykład jest to na fibula z okresu wpływów rzymskich, gdzieś okolice 2 wieku naszej ery. Idąc dalej mamy też zabytki średniowiecza w postaci krzyżyków, aplikacji zdobień pasa, czy też bardzo dużą ilość starej ceramiki - opowiada Huber Lepionka.

Najcenniejszy artefakt odkryty jak dotąd w Tykocinie?

Zdaniem archeologów jest to relikt ze wczesnej nowożytności, czyli piec z bogato zdobionymi kaflami, który posiada w sobie przedstawienia roślinne, religijne, ale też i świeckie. Artefakt pochodzi z 15-16 wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna