Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu ginęli bohaterowie walczący za ojczyznę

Redakcja
Zacięte walki, które toczyły się w okolicach Mirosławca miały kluczowe znaczenie dla dalszych losów II wojny światowej.

To był wielki sukces oddziałów polskich i radzieckich. Dzięki odwadze żołnierzy została przełamana niemiecka obrona tzw. Wału Pomorskiego.
Dzięki temu droga na Berlin była otwarta.
Walki o Mirosławiec rozpoczęły się 9 lutego 1945 roku uderzeniem I Armii Wojska Polskiego. Najważniejszy okazał się jednak dzień następny. Wówczas czołgi z oddziałem fizylierów przerwały niemiecką linię obrony w okolicy wsi Toporzyk. Zaraz po tym polscy żołnierze mogli wejść do miasta. Pomimo kontrataków Niemców, miasto zostało odbite.
Pamiątki z walk o Mirosławiec przechowywane są w Muzeum Walk o Wał Pomorski. Powstało ono w 1985 r. Każdy, kto choć odrobinę interesuje się historią lub wojskowością, znajdzie tu wiele ciekawych ekspozycji. Są tu m.in. kopie starej broni, dokumentów, obrazów, archiwalne fotografie oraz zbiory medali, odznaczeń i sztandarów. Przed muzeum stoi czołg T-34.
Już w poniedziałkowym bezpłatnym dodatku do "Gazety Współczesnej'' znajdziesz kolejną część "Polska. Atlas plus Przewodnik". Zawiera on dokładną mapę samochodową okolic Chojnic i Grudziądza. Oprócz tego znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji o atrakcjach turystycznych tych terenów. Dzięki pięknie ilustrowanym opisom z pewnością znajdziesz wiele miejsc, które chciałbyś odwiedzić będąc w tej okolicy. Codziennie od poniedziałku do czwartku do gazety dodajemy kolejną część "Atlas plus Przewodnik". Koniecznie zbierz całą kolekcję. Przyda Ci się podczas każdego wyjazdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna