Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ty też możesz mieć cukrzycę!

Paulina Bronowicz
Łomża: To koszmar, ale wielu z nas nawet nie wie, że już choruje

Zbadaj cukier

Zbadaj cukier

Bezpłatne badania cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi będą prowadzone w sobotę, 14 listopada, w SP nr 10 w Łomży. Podczas łomżyńskich obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą od godz. 10 będzie można posłuchać wykładów o prawach pacjenta. Na spotkanie powinny przyjść szczególnie te osoby, które podejrzewają u siebie cukrzycę. Do najczęstszych objawów cukrzycy typu I należy m.in. duże pragnienie, częste oddawanie m

Alarmujemy! W samej Łomży na cukrzycę oficjalnie jest chorych ponad 5 tys. osób. Drugie tyle też choruje, tylko że... o tym nie wie!

Chorych przybywa z roku na rok - alarmuje Teresa Gołębiewska, prezes oddziału rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łomży. - Tylko w tym roku przyjęliśmy do stowarzyszenia 40 nowych osób.

Cukrzycę ma ponad 5 tys. łomżyniaków, a drugie tyle nie wie, że może być chorych! Za rzadko się badamy i bagatelizujemy objawy tej groźnej choroby, zwanej epidemią XXI wieku. Do lekarza zgłaszają się głównie osoby starsze, a przecież coraz częściej chorują też dzieci.

Chcą walczyć o zdrowie

Bolączką łomżyńskich cukrzyków są kolejki do diabetologów, czyli lekarzy zajmujących się leczeniem cukrzycy. Lekarze zbyt rzadko wyznaczają wizyty i wypisują zbyt małe ilości pasków do kontroli cukru.

Łomżyński oddział diabetyków dołączył do ogólnopolskiej akcji "Dość". Razem z cukrzykami z całego kraju żądają od resortu zdrowia refundacji insuliny długodziałającej (droższej, ale łatwiejszej w stosowaniu) i lepszego dostępu do lekarzy specjalistów.

- Lekarze wyznaczają wizytę co trzy miesiące. Dla wielu chorych to za rzadko, przez ten czas nie potrafią sobie radzić z chorobą - przestrzega Gołębiewska.
Zdaniem Mieczysławy Ołdakowskiej, diabetologa z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Somed" w Łomży, chorzy mogliby być przyjęci przez specjalistę jeszcze tego samego dnia. Problem tkwi jednak w lekarzach rodzinnych, którzy zbyt rzadko wydają skierowania do specjalistów.

Cukrzyca grozi każdemu

Liczba chorych na cukrzycę w Łomży szacowana jest na ponad 5 tys. osób. Pacjentów przyjmują dwie poradnie diabetologiczne. Dzieci muszą jeździć na wizytę do szpitala klinicznego w Białymstoku, ale już wkrótce poradnia dziecięca ma powstać także w Łomży.

Do stowarzyszenia diabetyków należy w naszym mieście ponad 500 osób.
- Najczęściej trafiają do nas osoby na emeryturze, które nareszcie mają czas, by zadbać o zdrowie. Czasem okazuje się, że cukrzycę zaniedbywali przez lata. Tylko leczona prawidłowo może opóźnić skutki choroby - mówi prezes Gołębiewska.

Wg lekarzy, równie ważna jak leczenie, jest edukacja chorego. Cukrzycy, którzy chcą dowiedzieć się, jak skutecznie walczyć z chorobą, mogą np. umówić się na spotkanie z pielęgniarką diabetologiczną, która przyjmuje w poradni "Somed".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna