- Połączeń było bardzo wiele. Konsultanci odebrali ich 845, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
- Najwięcej pytań dotyczyło tego, jakie świadczenia przysługują z ZUS-u oraz co trzeba zrobić, aby złożyć wniosek - zadały je 362 osoby.
- 88 osób chciało wiedzieć, kogo dotyczy konkretny wniosek,
- 49 telefonujących w jakim terminie należy złożyć wniosek.
Dzwoniący najbardziej zainteresowani byli wnioskiem 500 plus. Wielu uchodźców pytało też jak zarejestrować profil na PUE ZUS, a 78 osób było gotowych, by zarejestrować konto na Platformie Usług Elektronicznych. Wkrótce będzie to można zrobić w języku ukraińskim.
- Najczęściej jednak klienci pytali o Kartę Polaka, czy na jej podstawie można ubiegać się o świadczenia z ZUS-u, jakie dokumenty są potrzebne aby złożyć wniosek, czy też w jaki sposób złożyć wniosek. Byli również zainteresowani, co powinni zrobić, jeśli ponownie przekroczą granicę polsko-ukraińską. Wątpliwości dotyczyły również sytuacji, czy świadczenia będą nadal przysługiwały, jeśli przekroczą granicę z innym państwem – wymienia rzeczniczka.
Klienci pytali również konsultantów o sprawy, które są w kompetencji innych instytucji np. gmin czy banków. Chcieli wiedzieć np. jak założyć konto w banku dla obywatela Ukrainy, a także jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać jednorazową zapomogę w kwocie 300 zł.
Dzwoniąc na infolinię ZUS 22-444-02-55 można uzyskać informacje w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Konsultanci wyjaśnią jak zarejestrować profil na PUE ZUS, wypełnić a także wysłać wniosek o świadczenie. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.00 (opłata według stawek operatorów).
Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres [email protected].
Czytaj również:
Informacje w języku ukraińskim są również dostępne na stronie internetowej Zakładu. Potrzebujący mogą dowiedzieć się m.in., gdzie i na jakich warunkach uzyskać pomoc. Są tam także informacje o świadczeniach rodzinnych, e-usługach czy emeryturach i rentach.
Dzięki przyjętej niedawno specustawie uchodźcy z Ukrainy mogą starać się o:
- świadczenie 500+,
- Dobry start,
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
- o dofinansowanie do żłobka.
Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem, ale tylko przez PUE ZUS.
Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku, pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.