Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczulenie z szafy

Wojciech Nowicki
Gryzące wełniane ubrania są przez alergików źle tolerowane
Gryzące wełniane ubrania są przez alergików źle tolerowane
Alergicy nie mogą dopuścić, aby ich garderoba stała się siedliskiem kurzu i roztoczy.

Porządek w szafie

Porządek w szafie

Uczuleniowcy nie powinni zostawiać ubrań rozrzuconych po całym pokoju, gdyż gromadzi się w nich kurz, który może wywołać reakcję alergiczną.
Odzież powinna być trzymana w szafie, która jest zabudowana, a zarazem odpowiednio wentylowana.
Oddzielna garderoba to idealne miejsce do przechowywania odzieży. Zapewnia ona wystarczająco dużo miejsca, bez konieczności upychania odzieży.
Luźne rozwieszenie wysuszonych ubrań na drewnianych drążkach zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Wtedy nie rozwija się pleśń.
Rozwieszenie naturalnych ziół (cedru, lawendy, rozmarynu) jest lepiej tolerowane przez osoby wrażliwe, a równie skuteczne w walce z molami.

Szafa osoby uczulonej na kurz i roztocza powinna zawierać przede wszystkim ubrania wykonane z tkanin naturalnych, syntetycznych lub mieszanych.
Najlepszym naturalnym materiałem na odzież dla uczuleniowców jest bawełna. Tkanina ta jest bardzo delikatna, a ryzyko wywołania objawów alergicznych jest nieduże. Bawełna ponadto zmniejsza potliwość, a tym samym ryzyko podrażnienia skóry osoby w nią odzianej.

Należy jednak pamiętać o zastosowanych w bawełnie barwnikach. One również oddziałują na skórę. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe na cząsteczki substancji barwiących powinny uprać kolorowe bawełniane ubrania przed pierwszym użyciem.

Najlepiej w hipoalergicznym proszku.

Innym, równie bezpiecznym, naturalnym materiałem dla alergików jest jedwab. Włókna jedwabiu są bardzo miękkie, gładkie i przyjemne w dotyku. Ponadto mają właściwości antystatyczne - nie gromadzą się w nich roztocza kurzu domowego.

Naturalne nie dla każdego

Należy jednak pamiętać, że nie każde materiały naturalne są dla alergika wskazane. Wełna uzyskiwana jest z sierści zwierzęcej, a jej łuskowate włókna mogą drażnić delikatną skórę. Gryzące, wełniane ubrania są najczęściej źle tolerowane przez cierpiące na alergie dzieci.

Na materiały syntetyczne reagujemy w różny sposób. Wrażliwość na nie zależy w dużej mierze od rodzaju barwników dodawanych do sztucznych włókien. Najbardziej popularnym włóknem syntetycznym jest bardzo wytrzymały i łatwy w utrzymaniu poliester.

Mocne włókna chemiczne nie drą się, nie kurczą, można je prać w pralce automatycznej. Uczuleniowcy powinni jednak zawsze pamiętać, żeby dodawać do prania wyłącznie bezpieczne środki, które nie zawierają wybielaczy optycznych, rozjaśniaczy chemicznych, czy aktywatorów TAED.

Uwaga na mieszanki

Najbardziej popularną tkaniną mieszaną jest polibawełna (włókna poliestru łączone z bawełną). Niektóre ubrania wykonane z polibawełny określane są przez producentów na metkach jako "nie ulegające zagnieceniom" lub "nie wymagające prasowania".

Oznacza to, że tkanina mogła zostać poddana działaniu formaldehydów. Te związki chemiczne mogą podrażniać delikatną skórę, dlatego alergicy powinni uważnie czytać informacje umieszczone na metkach ubrań i unikać zakupu niewłaściwych tkanin.

Dobrym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze, które nie przepadają za prasowaniem, jest pranie w proszku z zawartością glinki kosmetycznej, która zmiękcza prane tkaniny i ułatwia ich prasowanie.

Zimą najczęściej cierpimy na alergię na roztocze i kurz. Objawy uczulenia na roztocze mieszkaniowe to przede wszystkim zatkany nos, szczególnie w godzinach rannych oraz objawy astmy oskrzelowej, głównie w nocy. Dolegliwości nasilają się jesienią, potęgują się, jeżeli w domu są zamknięte okna i włączone centralne ogrzewanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna