Udane starty Anny Ciwoniuk

Anna Ciwoniuk (z lewej) z koleżanką z reprezentacji Polski  Agnieszką Zdrojewską
Anna Ciwoniuk (z lewej) z koleżanką z reprezentacji Polski Agnieszką Zdrojewską archiwum
Frascati (Włochy), Łódź. Białostocka szablistka Anna Ciwoniuk pod koniec roku potwierdza swoją dobrą formę. W III turnieju Pucharu Świata juniorek, który odbył się we włoskiej miejscowości Frascati zajęła ósme miejsce w stawce 81 zawodniczek z Europy, USA i Kanady.

Ciwoniuk, której trenerem klubowym w UKS "Trzynastka" Białystok jest Jarosław Mazurek, po ciężkich bojach eliminacyjnych i pucharowych dotarła aż do ćwierćfinału, w którym to zmierzyła się z Sarah Bormann (USA). W końcówce tego pojedynku rywalka okazała się bardziej opanowana od naszej szablistki i pokonała ją 15:11.
Za nim jednak stanęła na planszy w ćwierćfinale, w eliminacji grupowej Ciwoniuk odniosła cztery zwycięstwa i poniosła dwie porażki. W I rundzie pucharowej pokonała Marion Deborere z Francji 15:6, a później zwyciężyła dwie Niemki Janinę Woschek 15:8 i Julię Pressmar 15:6.
Ten dobry start pozwolił naszej zawodniczce na przesunięcie się na światowej liście rankingowej FIE o 50 miejsc i zajmuje teraz 35 lokatę. Za tydzień Anna Ciwoniuk wystartuje w turnieju szermierczym w Dormagen (Niemcy). Towarzyszyć jej będzie młodsza klubowa koleżanka Beata Babińska.
Z kolei w Łodzi po raz kolejny w trzecim turnieju Pucharu Polski juniorów doskonale spisał się Jakub Kosiński (BKS Jagiellonia Białystok) - lider listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego.
W konkurencji z 78 zawodnikami z Polski, Anglii i Łotwy zajął drugie miejsce. Nasz szablista bił się bardzo nierówno. W półfinale przegrywał już 2:8 z Bartoszem Szmigielskim z Legii Warszawa, aby ostatecznie wygrać 15:13. Podobnie było w finale, w którym walczył z Jakubem Kasprzakiem (KKSz Konin). Tym razem ze stanu 3:8 Kosiński wyciągnął do remisu 13:13, ale w końcówce musiał uznać wyższość rywala.
Beata Babińska (UKS Trzynastka Białystok) zajęła 15 miejsce, po tym jak przegrała w 1/8 finału z Matyldą Ostojską z Dragona Łódź.
Wracając jeszcze do rywalizacji juniorów to Aleksander Stawowski (Jagiellonia) zajął 26. miejsce po porażce w 1/16 finału z Jakubem Kasprzakiem z KKSz Konin.