Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UDSK. Szpitalna strefa rodzica ma rok

Urszula Ludwiczak [email protected]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. archiwum
To miejsce pomaga rodzicom zmniejszyć stres związany z pobytem chorego dziecka w szpitalu.

Można tu odpocząć, przygotować posiłek lub po prostu pobyć ze swoim chorym dzieckiem. Aktorzy Teatru Lalek grają tu specjalne przedstawienia dla najmłodszych pacjentów. Strefa Rodzica w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku ma już rok.

- Prezentujemy Strefę jako przykład godny naśladowania zarówno naszym gościom - profesorom innych szpitali, jak i uczestnikom staży specjalizacyjnych - zaznacza prof. Maciej Kaczmarski, kierownik kliniki.

Strefa Rodzica to kolorowe, wyposażone w nowe meble i zabawki miejsce do wspólnego spędzania czasu chorych maluchów i ich bliskich. W białostockiej klinice odremontowano pod jej potrzeby oddziałową stołówkę i świetlicę. W salkach stanęły odnowione stoliki i nowe kolorowe krzesła, kanapy, regały, tablice. Są też zabawki. Do kliniki trafiło też osiem rozkładanych łóżek, na których rodzice mogą spać przy dziecku.

- Komfortowe warunki jakie daje rodzicom Strefa, pomagają zmniejszyć napięcia i stres, które pojawiają się w takich trudnych i nagłych sytuacjach - podkreśla Urszula Chrzanowska, pielęgniarka oddziałowa w klinice. - Obecności rodziców w szpitalach nikt już nie kwestionuje. Nasz oddział czynny jest właściwie 24 godziny. Sami nalegamy, by szczególnie w przypadku ciężkich schorzeń rodzice byli w zasięgu dziecka non-stop.
Nauczyciele i opiekunowie z przedszkoli samorządowych w mieście przeprowadzili też dodatkową zbiórkę zabawek w swoich placówkach, które trafiły do szpitalnej Strefy Rodzica.

Ogólnopolski program społeczny Strefa Rodzica realizowany jest przez firmę Budimex. Polega on na tworzeniu na oddziałach dziecięcych polskich szpitali specjalnych stref przyjaznych rodzicom małych pacjentów. W ramach programu adaptuje się istniejące w poszczególnych placówkach pomieszczenia lub przestrzenie. W każdym przypadku brane są pod uwagę indywidualne potrzeby oraz warunki lokalowe szpitali. Daje to możliwość szybkiego rozpoczęcia i zakończenia prac oraz elastyczne dopasowanie projektu do istniejącej sytuacji. W wymiarze edukacyjnym, akcja promuje uczestnictwo rodziców w procesie hospitalizacji, co - jak potwierdzają badania - realnie wpływa na szybkość powrotu dziecka do zdrowia.

W Strefie Rodzica można wypocząć lub po prostu pobyć ze swoim chorym dzieckiem i choć na chwilę oderwać się od szpitalnej rzeczywistości.
Jak zaznaczają organizatorzy programu, dziecko w szpitalu cierpi nie tylko z powodu choroby. Odczuwa również lęk, związany z pobytem w obcym dla siebie i często niezrozumiałym środowisku.

Stała obecność rodziców daje mu natomiast poczucie bezpieczeństwa oraz zmniejsza stres.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna