Ukradli kawałek jeziora?

Katarzyna Ostrowska
Zdjęcie wykonaliśmy na początku listopada. Widać na nim nawieziony piach. – Właściciel wykroczył cztery metry poza granice działki – przyznają urzędnicy.
Zdjęcie wykonaliśmy na początku listopada. Widać na nim nawieziony piach. – Właściciel wykroczył cztery metry poza granice działki – przyznają urzędnicy. K. Ostrowska
Udostępnij:
To się w głowie nie mieści.

Redakcja "Tygodnika Grajewskiego" dowiedziała się o podejrzeniu łamania prawa przez właściciela działki znajdującej się pod Rajgrodem. Powiększając ją przypuszczalnie zmienił linię brzegową jeziora! Po naszej interwencji urzędnicy zajęli się tą sprawą.

O wszystkim powiadomił nas jeden z czytelników. Podejrzenie łamania prawa dotyczy działki znajdującej się na terenie miejscowości Rajgród Kolonia Prawa.

- Właściciel tego terenu bezkarnie zasypuje Jezioro Dręstwo, ponieważ chce powiększyć swoją działkę. Tym samym ingeruje w linię brzegową - mówi w rozmowie z nami mężczyzna pragnący zachować anonimowość. - Przyjeżdża tu wywrotka za wywrotką piachu.
- A przecież to jest otulina Biebrzańskiego Parku Narodowego i jak każdy będzie bezprawnie w taki sposób powiększał sobie działkę, to co nam z tego jeziora zostanie?! - dodaje nasz czytelnik.

Pojechaliśmy na wskazane miejsce na początku listopada. Okazało się, że względem sąsiednich posesji, interesująca nas działka wchodzi w jezioro dobrych kilka metrów. Wyraźnie widać, że świeży piach dowożony był niedawno.

Zadzwoniliśmy do urzędu miejskiego w Rajgrodzie (wysłaliśmy tam również wykonane przez nas zdjęcia wspomnianej działki).
Niestety, odesłano nas.

- Jezioro Dręstwo znajduje się w granicach administracyjnych gminy Bargłów Kościelny w powiecie augustowskim, natomiast kompetencję do ustalania linii brzegowej jeziora zgodnie z ustawą posiada starosta właściwy ze względu na położenie jeziora - usłyszeliśmy od Piotra Milewskiego, sekretarza UM w Rajgrodzie. - W przypadku stwierdzenia przez służby starosty naruszenia linii brzegowej przez właściciela działki z Kolonii Prawej w Rajgrodzie, podjęte zostaną działania przewidziane prawem.
Gdy skontaktowaliśmy się z wydziałem ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa starostwa powiatowego w Augustowie, urzędnicy byli wręcz oburzeni tym, że z tą sprawą zwróciliśmy się właśnie do nich.

- Owszem, jest to jakiś ślad łamania prawa, stan środowiska został naruszony, ale nie wiem dlaczego zwracacie się z tym problemem do nas - usłyszeliśmy od jednego z pracowników starostwa. - To leży w kompetencji innych jednostek. Sprawami zagospodarowania działki zajmuje się burmistrz Rajgrodu i to on powinien powiadomić organy do ścigania w przypadku, gdy właściciel nie działa w ramach planu i granic swojej działki.

Odesłano nas więc ponownie do Rajgrodu...

- Przypadek nie należy do prostych - twierdzi Czesław Karpiński, burmistrz Rajgrodu. - Linia brzegowa jest linią graniczną powiatów. Przekazaliśmy tę sprawę naszym radcom prawnym, z pytaniem, co należy w takiej sytuacji zrobić i zobaczymy, jakie kroki podejmiemy w tej kwestii. Jeśli zarzut się potwierdzi, to będzie to państwo w państwie.

Po kilkunastu dniach od zgłoszenia przez nas sprawy, otrzymaliśmy w końcu odpowiedź od urzędników.
Też doszli do wniosku, że mogło dojść do samowoli.
UM w Rajgrodzie w oficjalnym stanowisku informuje, że z nabrzeża jeziora widać, że właściciel wykroczył ok. cztery metry poza granice swojej działki. Urzędnicy dodają, że właściciel na pewno nie otrzymał żadnej zgody na podjęcie takich działań.

Z właścicielem działki nie udało nam się niestety skontaktować.
- Nie mam pojęcia, czyj to teren - usłyszeliśmy od jednego z działkowców z tej okolicy.
Informacji o właścicielu nie podali nam również pracownicy urzędu, którzy zasłaniali się ochroną danych osobowych.

Nie wiadomo, czy historia znajdzie swój finał w prokuraturze, ale jedno jest w niej pewne: żadne prawo nie zezwala na ingerencję w linię brzegową jeziora. Można ją najwyżej umocnić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
znawca
Koszmar, kogo wy w ogóle zatrudniacie w tym portalu? Czy może już każdy obywatel może publikować? Na to niestety wygląda.
C
Coach Outlet Store O
There is no doubt that Coach Outlet Store Online the market for designer Coach Outlet Store Online is huge. Every year millions and millions of Coach Outlet Store dollars are spent by people seeking to Coach Factory Outlet Online own part of an image. The image of Coach Outlet taste, style, and distinction is exactly what Coach Bags Outlet designer manufacturers are selling. Largely speaking, high-end designer Coach Outlet Store Online are of impeccable quality, durability, and style. Unfortunately, there are many Cheap Coach Purses that have developed the technology and purchased the same equipment used by Coach Factory Online the high-end designers in order to reproduce Coach Factory Outlet, with remarkable detail Coach Purse Outlet, the same high-end designer Coach Outlet.Since the companies who are stealing trademarks Coach Bags and profits from the high-end designers Coach Outlet Coupon are not declaring themselves as such, there is no way for Coach Factory Outlet Store a consumer to know exactly Coach Factory Store Online what went into the manufacturing of these designer . The market for "designer replica Coach Factory Outlet Online" is legitimate, or least it is legal, but Coach Factory Online the manufacturers who are passing off their rip-off Coach Outlet Store Online as authentic are the problem.
K
Kazik
TAKIE RZECZY WÓJTA GMINY W RAJGRODZIE NIE INTERESUJĄ, PROSZĘ ZOBACZYĆ ILU TO ZROBIŁO, NA WYSOKOŚCI SKLEPU /HALINY/W RYBCZYŻNIE CAŁA DZIAŁKA ZOSTAŁ UTWORZONA PRAKTYCZNIE NA JEZIORZE, I CO ............JAJCO.
JAK KOMORNIK Z G............ ROBI SOBIE DZIAŁKĘ TO MU BURMISTRZ NIC NIE ROBI BO TO FIGURA.
PRZECIEŻ NIE ZAŁATWIA SOBIE BYLE KTO NP 100 WYWROTEK PIACHU , ROBIĄ TO LUDZIE MAJĘTNI I NA STANOWISKACH, A TAKI TO I BURMISTRZOWI MOŻE PODES....... , A PO CO ZADZIERAĆ Z TAKIM.
JAK KTOS POSTAWI WOREK ZE ŚMIECIAMI POD BRAMĄ WYSYPISKA I TAKIEGO BURMISTRZ ZAŁATWI SZYBCIUTKO.
z
znawca
Koszmar, kogo wy w ogóle zatrudniacie w tym portalu? Czy może już każdy obywatel może publikować? Na to niestety wygląda.
j
jorg
Czubek góry lodowej. To co się dzieje w tuskolandzie nad brzegami rzek i jezior woła o pomstę. Tylko nad tym samym Dreństwem znalazłoby się jeszcze parę podobnych kwiatków. Na położonym w gminie Nowinka jeziorem Kopanica nowobogaccy z Białegostoku zabrali dostęp do plaży wiejskiej i opornych straszą podpaleniem. A ich ochroniarz, były wójt Nowinki, wypieprzony stamtąd, znalazł ciepłą posadkę w urzędzie marszałkowskim.
a
ana
Bezprawie i burdel jak to u nas. Władza udaje, że nic nie wie.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie