Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowy zawierane na odległość

KAK
Archiwum
W naszej redakcji gościliśmy Jarosława Brzozowskiego, miejskiego rzecznika praw konsumenta. Odpowiedział na pytania naszych Czytelników.

Pani Katarzyna: Zarejestrowałam się na portalu z filmami, na którym za opłatą abonamentową można ściągać na komputer lub odtwarzać przez przeglądarkę pliki wideo. Zostałam poinformowana, że pobranie filmu na komputer lub jego odtworzenie przez przeglądarkę jest równoznaczne z utratą prawa do odstąpienia od umowy. Pobrałam film, ale stwierdziłam, że nie chcę dłużej korzystać z tego serwisu. Czy faktycznie nie mogę odstąpić od umowy?

- Jeżeli pliki pobiera się bezpośrednio ze strony internetowej, to prawo do odstąpienia od umowy przysługuje pod warunkiem, że konsument nie zaczął jej wykonywać. Jeśli np. pobierze się plik, już nie można odstąpić od umowy, ale muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki: rozpoczęcie świadczenia nastąpiło za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu na odstąpienie od umowy i przedsiębiorca poinformował o utracie prawa do odstąpienia od umowy. Gdyby jedna z przesłanek nie została spełniona, wtedy przysługuje prawo do odstąpienia od umowy.

Jeżeli przedsiębiorca nie dostarczył potwierdzenia zawarcia umowy na piśmie lub trwałym nośniku, konsument nie będzie ponosił żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy, w tym świadczeń już spełnionych przez przedsiębiorcę.

Pani Mariola: Syn kupił przez internet grę na konsolę. Po kilku dniach chciał ją zwrócić. Po 14 dniach od dostarczenia przesyłki wysłał do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sklep poinformował , że nie przysługuje synowi takie prawo, odmówił też zwrotu pieniędzy. Czy sprzedawca ma rację?

- Ustawa o prawach konsumenta regulująca kwestie odstąpienia od umowy zawartej na odległość zawiera katalog umów, w przypadku których odstąpienie od umowy jest niedozwolone lub ograniczone. Zgodnie z art. 38 pkt 9 tej ustawy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni nie przysługuje w przypadku zawarcia umowy, przedmiotem której są nagrania dźwiękowe, wizualne lub programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli zostało ono otwarte po dostarczeniu. W związku z tym, jeśli z fabrycznie nowej gry zdjęto folię ochronną, konsumentowi nie przysługuje uprawnienie do odstąpienia od umowy. Przedsiębiorca ma obowiązek poinformować wcześniej konsumenta między innymi o braku prawa do odstąpienia od umowy na podstawie art. 38 ustawy o prawach konsumenta lub okolicznościach, w których konsument traci prawo odstąpienia od umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna