Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet medyczny znów najlepszą uczelnią

mg
Lider nie zmienia się od lat. Najlepszą uczelnią w naszym regionie jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Natomiast największy awans, bo o siedem miejsc, zanotował Uniwersytet w Białymstoku. Tak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół wyższych Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. – Mamy pewną stabilizację, choć w przyszłości chcielibyśmy iść naprzód – mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB. Awans politechniki i Uniwersytetu w Białymstoku Podobnie jak w latach ubiegłych UMBto najlepiej oceniona w rankingu „Perspektyw” szkoła wyższa w woj. podlaskim. Zajęła 19. miejsce wśród 88 ocenionych uczelni akademickich. Rok temu była na tej samej pozycji. – Nasz dobry wynik to wspólny wysiłek wszystkich pracowników uniwersytetu od portiera do rektora. Wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę i to się sprawdza – dodaje prof. Chyczewski. Pozostałych uczelni publicznych z naszego regionu w pierwszej „20” nie ma. 33. miejsce zajął Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. – Od kilku lat mamy stabilną pozycję w okolicach 30. miejsca – mówi Wioletta Ustyjańczuk, kierownik biura mediów i promocji UWM. Uniwersytet w Białymstoku uplasował się na 41. miejscu. W ub.r. – na 48. – Tak duży awans w rankingu bardzo nas cieszy, zwłaszcza, że podobny odnotowała jeszcze tylko jedna uczelnia – warszawska Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Rozwijamy się, poszerzamy ofertę, zabiegamy  o studentów ze Wschodu – mam nadzieję, że utrzymamy ten wznoszący rankingowy trend w kolejnych latach – mówi prof. Leonard Etel, rektor UwB. Politechnika Białostocka zajęła 51. miejsce. To też awans, choć tylko o dwie pozycje. – Uczelnia ma w rankingu „Perspektyw” pozycję stabilną. Politechnika Białostocka w ostatnich latach zajmowała 53., 50., 57., 54. miejsce wśród polskich uczelni akademickich. Na uwagę zasługuje fakt wysokiej oceny potencjału naukowego – mówi Dorota Sawicka, rzeczniczka PB. Autorzy rankingu ocenili też 50 szkół wyższych niepublicznych, które mogą nadawać tytuł magistra. Na 42. miejscu znalazła się Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, która ma swoją filię w Ełku. Zanotowała spadek, rok temu była bowiem na miejscu 28. Na 45. pozycji uplasowała się Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, a na 50. – Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego.Wśród szkół zawodowych dobre, 7. miejsce wśród 20 ocenionych, zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. W ubiegłorocznym rankingu była na pozycji 8. Swoje miejsce obroniła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jest na pozycji 14. Najważniejsze są kryteria – Takie rankingi w pewien sposób oddają rzeczywistość. Funkcjonują już wiele lat, czyli mają swoją wartość – podkreśla Zbigniew Sulewski z Centrum im. A. Smitha. Jednocześnie przypomina, że najważniejsze są kryteria, czyli jak i za co są oceniane szkoły wyższe. W rankingu „Perspektyw” liczy się m.in. prestiż, kadra naukowa, warunki studiowania, pozyskiwanie unijnych pieniędzy i opinie pracodawców.
Lider nie zmienia się od lat. Najlepszą uczelnią w naszym regionie jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Natomiast największy awans, bo o siedem miejsc, zanotował Uniwersytet w Białymstoku. Tak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół wyższych Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. – Mamy pewną stabilizację, choć w przyszłości chcielibyśmy iść naprzód – mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB. Awans politechniki i Uniwersytetu w Białymstoku Podobnie jak w latach ubiegłych UMBto najlepiej oceniona w rankingu „Perspektyw” szkoła wyższa w woj. podlaskim. Zajęła 19. miejsce wśród 88 ocenionych uczelni akademickich. Rok temu była na tej samej pozycji. – Nasz dobry wynik to wspólny wysiłek wszystkich pracowników uniwersytetu od portiera do rektora. Wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę i to się sprawdza – dodaje prof. Chyczewski. Pozostałych uczelni publicznych z naszego regionu w pierwszej „20” nie ma. 33. miejsce zajął Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. – Od kilku lat mamy stabilną pozycję w okolicach 30. miejsca – mówi Wioletta Ustyjańczuk, kierownik biura mediów i promocji UWM. Uniwersytet w Białymstoku uplasował się na 41. miejscu. W ub.r. – na 48. – Tak duży awans w rankingu bardzo nas cieszy, zwłaszcza, że podobny odnotowała jeszcze tylko jedna uczelnia – warszawska Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Rozwijamy się, poszerzamy ofertę, zabiegamy o studentów ze Wschodu – mam nadzieję, że utrzymamy ten wznoszący rankingowy trend w kolejnych latach – mówi prof. Leonard Etel, rektor UwB. Politechnika Białostocka zajęła 51. miejsce. To też awans, choć tylko o dwie pozycje. – Uczelnia ma w rankingu „Perspektyw” pozycję stabilną. Politechnika Białostocka w ostatnich latach zajmowała 53., 50., 57., 54. miejsce wśród polskich uczelni akademickich. Na uwagę zasługuje fakt wysokiej oceny potencjału naukowego – mówi Dorota Sawicka, rzeczniczka PB. Autorzy rankingu ocenili też 50 szkół wyższych niepublicznych, które mogą nadawać tytuł magistra. Na 42. miejscu znalazła się Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, która ma swoją filię w Ełku. Zanotowała spadek, rok temu była bowiem na miejscu 28. Na 45. pozycji uplasowała się Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, a na 50. – Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego.Wśród szkół zawodowych dobre, 7. miejsce wśród 20 ocenionych, zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. W ubiegłorocznym rankingu była na pozycji 8. Swoje miejsce obroniła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jest na pozycji 14. Najważniejsze są kryteria – Takie rankingi w pewien sposób oddają rzeczywistość. Funkcjonują już wiele lat, czyli mają swoją wartość – podkreśla Zbigniew Sulewski z Centrum im. A. Smitha. Jednocześnie przypomina, że najważniejsze są kryteria, czyli jak i za co są oceniane szkoły wyższe. W rankingu „Perspektyw” liczy się m.in. prestiż, kadra naukowa, warunki studiowania, pozyskiwanie unijnych pieniędzy i opinie pracodawców.
"Perspektywy" przedstawiły ranking szkół wyższych.

Lider nie zmienia się od lat. Najlepszą uczelnią w naszym regionie jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Natomiast największy awans, bo o siedem miejsc, zanotował Uniwersytet w Białymstoku. Tak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół wyższych Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".

- Mamy pewną stabilizację, choć w przyszłości chcielibyśmy iść naprzód - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB.

Awans politechniki i Uniwersytetu w Białymstoku

Podobnie jak w latach ubiegłych UMBto najlepiej oceniona w rankingu "Perspektyw" szkoła wyższa w woj. podlaskim. Zajęła 19. miejsce wśród 88 ocenionych uczelni akademickich. Rok temu była na tej samej pozycji.

- Nasz dobry wynik to wspólny wysiłek wszystkich pracowników uniwersytetu od portiera do rektora. Wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę i to się sprawdza - dodaje prof. Chyczewski.

Pozostałych uczelni publicznych z naszego regionu w pierwszej "20" nie ma. 33. miejsce zajął Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
- Od kilku lat mamy stabilną pozycję w okolicach 30. miejsca - mówi Wioletta Ustyjańczuk, kierownik biura mediów i promocji UWM.

Uniwersytet w Białymstoku uplasował się na 41. miejscu. W ub.r. - na 48.
- Tak duży awans w rankingu bardzo nas cieszy, zwłaszcza, że podobny odnotowała jeszcze tylko jedna uczelnia - warszawska Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Rozwijamy się, poszerzamy ofertę, zabiegamy o studentów ze Wschodu - mam nadzieję, że utrzymamy ten wznoszący rankingowy trend w kolejnych latach - mówi prof. Leonard Etel, rektor UwB.

Politechnika Białostocka zajęła 51. miejsce. To też awans, choć tylko o dwie pozycje.
- Uczelnia ma w rankingu "Perspektyw" pozycję stabilną. Politechnika Białostocka w ostatnich latach zajmowała 53., 50., 57., 54. miejsce wśród polskich uczelni akademickich. Na uwagę zasługuje fakt wysokiej oceny potencjału naukowego - mówi Dorota Sawicka, rzeczniczka PB.

Autorzy rankingu ocenili też 50 szkół wyższych niepublicznych, które mogą nadawać tytuł magistra. Na 42. miejscu znalazła się Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, która ma swoją filię w Ełku. Zanotowała spadek, rok temu była bowiem na miejscu 28. Na 45. pozycji uplasowała się Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku, a na 50. - Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego.

Wśród szkół zawodowych dobre, 7. miejsce wśród 20 ocenionych, zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. W ubiegłorocznym rankingu była na pozycji 8. Swoje miejsce obroniła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jest na pozycji 14.

Najważniejsze są kryteria

- Takie rankingi w pewien sposób oddają rzeczywistość. Funkcjonują już wiele lat, czyli mają swoją wartość - podkreśla Zbigniew Sulewski z Centrum im. A. Smitha. Jednocześnie przypomina, że najważniejsze są kryteria, czyli jak i za co są oceniane szkoły wyższe.
W rankingu "Perspektyw" liczy się m.in. prestiż, kadra naukowa, warunki studiowania, pozyskiwanie unijnych pieniędzy i opinie pracodawców.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna