Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upadłość konsumencka

(d)
Alicja Surel, radca prawny
Alicja Surel, radca prawny Archiwum
We wtorek gościliśmy w redakcji Alicję Surel, radcę prawnego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników.

Moja rodzina jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Od dwóch lat nie pracuję, tylko od czasu do czasu dorabiam jedynie „na czarno”. Mąż też stracił pracę. Mamy dwoje dzieci i zaciągnięty kredyt na mieszkanie. Od dłuższego czasu nie spłacamy zobowiązań, więc zaczynają przychodzić wezwania z różnych instytucji. Słyszałam o upadłości konsumenckiej. Na czym ona polega?

- Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to nic innego, jak możliwość umorzenia części zobowiązań osoby fizycznej. Upadłość konsumencka przewidziana jest dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które stały się niewypłacalne. Niewypłacalnością nazywa się stan, kiedy dłużnik nie może wykonywać zobowiązań pieniężnych (np. spłacać kredytu), bo nie ma pieniędzy nawet na zakup środków codziennego użytku.

Upadłość konsumencka ma dwa podstawowe cele: oddłużenie niewypłacalnego konsumenta (umorzenie całości lub części długów) oraz windykację (odzyskanie należności przez wierzycieli). Nie skorzysta z tych możliwości dłużnik, który doprowadził do niewypłacalności umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa (np. ukrywał majątek w toku postępowania).

Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub przestała być wspólnikiem osobowej spółki handlowej. Co do zasady, postępowania nie może prowadzić sąd z urzędu ani na podstawie wniosku prokuratora lub organizacji społecznej. Jednakże, od stycznia 2016 roku wniosek o ogłoszenie upadłości poza samym dłużnikiem może złożyć także wierzyciel osoby fizycznej, pod warunkiem że była ona przedsiębiorcą, a od dnia wykreślenia z rejestru nie minął jeszcze rok. Dotyczy to również byłych wspólników spółek i właścicieli niezarejestrowanej działalności gospodarczej.

Byli właściciele firm nie muszą już czekać roku, aby wnioskować o bankructwo konsumenckie. Od stycznia 2016 roku wniosek można składać już następnego dnia po zakończeniu działalności gospodarczej. W przypadku małżonków, każdy z nich musi składać osobny formularz.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składa się na gotowym formularzu. Wzory można pobrać w internecie, na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Wszystkie rubryki zawierają ściśle określone elementy, jakie należy uwzględnić (m.in. dane konsumenta, szczegółowy wykaz majątku z wyceną jego składników, spis wierzycieli).

Wniosek należy złożyć do właściwego sądu upadłościowego, według miejsca swojego zamieszkania. Do formularza trzeba dołączyć dowód wpłaty, po uprzednim opłaceniu wniosku w kasie sądu lub przelewem na rachunek bankowy. Wysokość opłaty wynosi 30 zł.

Przepisy wymagają wskazania okoliczności, które uzasadniają wniosek. Należy więc zawrzeć opis wydarzeń lub zawartych umów, które doprowadziły do niewypłacalności. Aby je udowodnić, trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty (np. odpis umowy kredytu czy zaświadczenie o chorobie) albo powołać świadków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna