Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upiecze, ugotuje,

Wojciech Nowicki
Po wbudowaniu w szafki widoczna jest tylko ścianka frontowa i płyta grzejna kuchenki
Po wbudowaniu w szafki widoczna jest tylko ścianka frontowa i płyta grzejna kuchenki
Na kuchenkę wolno stojącą decydujemy się coraz rzadziej. Zwykle tylko wtedy, gdy wymieniamy starą i nie chcemy przerabiać szafek.

Oddzielną płytę i piekarnik można umieścić na wygodnej wysokości, a dyskretnie wtopione w zabudowę sprzęty są i eleganckie, i praktyczne - po wbudowaniu widoczne są tylko ścianki frontowe i płyta, a ich boczne powierzchnie nie brudzą się.
Piekarnik i płyta najczęściej są montowane w sposób tradycyjny (płyta znajduje się nad piekarnikiem). Piekarnik może wówczas współpracować tylko z jedną, konkretną płytą grzewczą lub z kilkoma różnymi płytami - gazową, gazowo-elektryczną lub elektryczną. Coraz częściej stosuje się piekarniki i płyty grzewcze, które mogą funkcjonować niezależnie w różnych częściach kuchni.

Kuchenki do zabudowy nie zawsze pasują do standardowych szafek kuchennych, należy więc sprawdzać zarówno wymiary elementów widocznych po zamontowaniu, jak i wymagane wymiary wnęki, w jaką sprzęt ma być wpasowany. W kuchniach do zabudowy płyta grzewcza może być szersza niż piekarnik, jednak szerokość gotowych zestawów jest zwykle ujednolicona. Wymiary płyty wiążą się z ilością palników i pól grzewczych. Typowe płyty mają głębokość ok. 50 cm, długość od 50 do 90 cm i ok. 3 cm grubości. Piekarniki do zabudowy mają szerokość od 50 do 90 cm.

Gaz, prąd lub "dwa w jednym"

Zarówno piekarnik, jak i płyta, mogą mieć zasilanie gazowe, elektryczne lub mieszane. Można wybrać gotowy zestaw oferowany przez producenta lub dobrać płytę grzewczą niezależnie od piekarnika. W takim przypadku należy jednak upewnić się, czy wybrane urządzenia będą współpracować.

Płyta gazowa jest tańsza w eksploatacji, ale wymaga odpowiedniej wentylacji i podłączenia do sieci gazowniczej. Spalanie gazu powoduje też, że na sąsiadujących powierzchniach może osadzać się lepki i trudny do odczyszczenia nalot. Pod tym względem płyta elektryczna jest czystsza (a że jej powierzchnia jest gładka nie ma zakamarków, w których osadza się brud) i wygodna w eksploatacji, m.in. dzięki możliwości programowania włączenia z wyprzedzeniem czasowym, sygnalizatorowi dźwiękowemu, informującemu o zakończeniu pracy.
- Niestety, kosztuje drożej - mówi Marek Chran z marketu AGD i RTV Avans w Białymstoku. - Ale ludzie często je kupują ze względu na dodatkowe funkcje i tanią
eksploatację.

W najnowocześniejszych - płytach indukcyjnych - ciepło wytwarzane jest na zasadzie indukcji. Po postawieniu na włączonym polu garnka ze stali ferromagnetycznej, ciepło i energia wytwarzane są bezpośrednio w dnie garnka. Gotowanie indukcyjne jest energooszczędne i bezpieczne. Indukcja działa niezwykle szybko i natychmiast reaguje na zmniejszenie lub zwiększenie mocy.
Każda płyta działająca samodzielnie ma własne sterowanie - pokrętłami albo sensorami (dotykowe). Mogą jednak być i takie, które montuje się nad piekarnikiem i wtedy obydwa urządzenia uruchamia wspólny panel sterujący. Ceny zaczynają się od 2 tys. zł.

Producenci proponują piekarniki z funkcjami takimi samymi, w jakie wyposażone są piekarniki zintegrowane z kuchenką. Niezależne piekarniki zwykle umieszcza się pod płytą lub w specjalnej szafce, na wysokości umożliwiającej wygodne wkładanie i wyjmowanie naczyń oraz blach.

- Zwykle mają pojemność od 35 do 80 l - dodaje Marek Chran. - A kosztują od 700 zł do nawet 2,5 tys. złotych.

W każdym przypadku piekarnik musi być nieco odsunięty od ściany (z tyłu powinien być obieg powietrza). Nowoczesne piekarniki mają wiele udogodnień. Ich szyby (nawet potrójne) nie nagrzewają się. Wnętrza bywają pokryte specjalną emalią, np. ułatwiającą mycie lub wypalanie gromadzącego się osadu.

Chrom i emalia

Wielkiego wyboru, jeżeli chodzi o kolor kuchenek do zabudowy, raczej nie mamy. Większość firm oferuje kuchnie w kolorze białym lub stalowym (tzw. wersja inox). Są też kuchenki brązowe, grafitowe i czarne. Inne kolory są rzadkością. Płyty grzejne oferowane są w wersji chromowanej lub emaliowanej (emalia przeważnie jest biała, czasami brązowa lub czarna). Niewielki jest również wybór jeśli chodzi o ramki płyt - mogą być czarne, stalowe, brązowe, a czasami w kolorze złota.
Montaż, zwłaszcza płyty gazowej, należy powierzyć specjaliście. Z uwagi na bezpieczeństwo i wymogi gwarancji także instalacją płyty elektrycznej powinien zająć się elektryk.

Płytę grzejną można umieścić prawie w każdym miejscu blatu roboczego. Prawie w każdym, gdyż w przypadku urządzenia gazowego ogranicza nas przebieg instalacji. Wprawdzie można ją przedłużyć, ale rur gazowych nie wolno zabudowywać, co najwyżej można je zamaskować.

W przypadku płyty elektrycznej należy zorientować się, czy mamy dojście do siły (prąd trójfazowy), bo większość tych płyt siły wymaga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna