W dolinie górnej Narwi

Marek Dolecki
Na większości odcinków brzeg dostępny jest do wędkowania. Znajduje się tam wiele dogodnych miejsc do biwakowania.
Na większości odcinków brzeg dostępny jest do wędkowania. Znajduje się tam wiele dogodnych miejsc do biwakowania. Fot. M. Dolecki
Udostępnij:
Narew, największa rzeka Podlasia, niegdyś posiadała znaczenie gospodarcze dla regionu. Wielu ludzi żyło z rybactwa, flisowania, a przyległe łąki sprzyjały hodowli bydła.
Na wysokości Rybol Narew skreca pod kątem 270 stopni. Po lewej stronie zakole ze spokojna wodą. Wiosną gromadzą sie tu leszcze i plocie a na samym zakrecie w 4-5 metrowej jamie przebywają sumy. Na odcinku tym wielokrotnie obserwowalem ataki boleni

Wędkowanie w górnej Narwi

Nie zmieniło się to ostatnie, natomiast rzeka stała się atrakcyjna dla turystów, przyrodników i wędkarzy. Górny bieg to odcinek od zapory w Bachurach do miejscowości Suraż. Posuwając się w dół rzeki, koryto staje się stopniowo coraz szersze, natomiast charakterystyka rzeki jest podobna: płynie rozległą doliną o płaskich brzegach z dużą ilością zakoli i odnóg. Jednak zachowuje wyraźny główny nurt. Cały czas meandruje. W sąsiedztwie rzeki wiele jej dawnych fragmentów w postaci starorzeczy. Na całej długości dogodny dojazd do doliny. Łąki stają się grząskie po wiosennej wysokiej wodzie i opadach deszczu - próba dotarcia samochodem do samego koryta w tych okresach jest ryzykowna. Cały ten odcinek posiada podobną charakterystykę wędkarską. Występują tu: płoć, leszcz, szczupak, sum, okoń, lin, krąp, miętus, boleń, ukleja, jaź, kleń, karaś. Pojawiają się "uciekinierzy": węgorz z Siemianówki i karp ze stawów hodowlanych. Nieco mniejsze w ostatnich latach zjawisko kłusownictwa oraz dorybianie czyni rzekę atrakcyjną wędkarsko. Łowienie z brzegu dostępne niemal na całej długości, jednak dojście do niektórych fragmentów utrudniają obszary bagniste i porastające je trzcinowiska. Niegdyś koryto rzeki wyznaczały sąsiadujące z nią drzewa. Rosnąca populacja bobrów spowodowała ich całkowite wycięcie i stojąc na skraju doliny możemy się domyślać, że gdzieś tam płynie Narew. Trudno mówić o "miejscówkach", jednak tradycyjnie wiele miejsc ze względu na dogodność dojazdu, biwakowania i krążące opowieści chętnie okupowana jest przez wędkarzy. Poniżej przedstawię niektóre z tych miejsc.

1. Odcinek od zapory do mostu w Bondarach oraz kilometr poniżej niego to wiosenne łowisko szczupaka. Szczególnie dobre branie na żywca. Przez cały rok łowione są tu ładne leszcze, a także okonie i karasie. Brzeg dostępny po obu stronach. Poniżej liczne meandry rzeki, spowolnienia wody i zagłębienia dna. Dotrzeć do koryta dużo trudniej, szczególnie wiosną.

2. Okolice Rybak to sprawdzone łowisko szczupaka. Łowiony jest on zarówno w zakolach, jak i na odcinkach prostych. Preferowana metoda spiningowa. Kilkakrotnie obserwowałem na tym odcinku widowiskowe ataki boleni. Na wysokości wsi Rybaki półkilometrowej długości płytkie starorzecze, obfitujące w płoć i karasia, a przy jego ujściu - szczupaka. Niestety, niegdyś spotkałem tu miejscowych ciągnących sieć. Dogodne miejsca do biwakowania.

3. Jadąc z Narwi do Plosek południową stroną doliny Narwi przez Doratynkę i Gradoczno, dojeżdżamy do Janowa. Po przejechaniu wsi zalecam pozostawić samochód przy szosie i pieszo przez łąki (ok. 300 m.) dojść do koryta Narwi. Meandrująca rzeka utworzyła tutaj spokojne zakola z dochodzącymi do kilku metrów zagłębieniami dna. W nich znajduje schronienie sum, a bliżej brzegu szczupak, leszcz i płoć. I tu uwaga dotycząca opisywanego odcinka Narwi. Jest to rzeka żywa i konfiguracja dna ulega częstym zmianom po wiosennej wysokiej wodzie: wymywane są nowe jamy, a niektóre ulegają zasypywaniu. Głębokość ich może więc być co roku inna.

4. Jadąc od Białegostoku, za wsią Ryłoby obok cmentarza skręcamy w kierunku Kaniuk w żwirową drogę. Po 1500 m otwiera się przed nami dolina. W prawo, przez łąkę można dojechać do samego koryta (sprawdź podłoże - ten odcinek możesz pokonać samochodem na własną odpowiedzialność). Lepiej przejść pieszo 300 m. Dotrzesz do bardzo atrakcyjnego miejsca, gdzie rzeka skręca pod kątem 120º, tworząc płytką zatokę, a w nurcie jamę o ponad pięciometrowej głębokości. Tutaj bytują ładne okazy leszcza i szczupaka, czasami pojawia się duży boleń, a w licznych zakolach w górę i w dół rzeki, można złowić ładnego klenia i jazia. Na odcinku tym możesz również wygodnie dojechać obok widocznego z tego miejsca domku letniskowego. Wpada tam lokalny ciek z zawsze świeżą wodą, a takie miejsca lubi biała ryba i podążające za nią szczupaki. Głębokość koryta rzeki wynosi tutaj ok. 1,5 m., a przy brzegu ciągną się głębsze rynny. W tym miejscu wielokrotnie wyjąłem dwukilowce, jednak o wiele częściej trafiają się ledwo wymiarowe śledzie.

5. Piękny ażurowy most na szosie Białystok - Bielsk Podlaski przeniesiony tu został z Torunia w 1948 roku. Dojazd samochodem niemal do samego koryta rzeki, możliwość biwakowania, bliskie sąsiedztwo Zajazdu Zagłoba ze świetną kuchnią i bazą noclegową powoduje, że jest to miejsce często odwiedzane przez wędkarzy. Atrakcyjny jest kilometrowy odcinek w dół rzeki aż do kolejnego zakrętu zamkniętego stromą skarpą, na której archeolodzy odnaleźli ślady pradawnej osady. W tym miejscu spotkałem niegdyś wędkarza, który stosując technikę muchową wyjmował piękne ponadkilowe jazie. Widoczne z szosy starorzecze jest jeszcze ogólnodostępne. Właściciel zajazdu zamierza w przyszłości uczynić je atrakcyjnym łowiskiem lina, karpia i szczupaka.

6. Do Strabli i Doktorc dogodny dojazd zarówno koleją, jak i samochodem. Narew zaczyna tutaj szerzej meandrować, stąd liczne starorzecza. W Doktorcach, po przejechaniu piaszczystą drogą obok nieczynnego ośrodka wczasów kolejowych, wjeżdżamy w lewo w las i dojeżdżamy do samego brzegu rzeki. Dogodne miejsce do biwakowania. Wędkarsko atrakcyjna jest zarówno rzeka jak i przyległe do niej starorzecze.

Powyżej zostały przedstawione tylko przykładowe łowiska. Jest ich znacznie więcej, ale pozostawiam Tobie przyjemność ich odkrywania. Od Doktorc do Suraża coraz częściej rzeka rozwidla się, meandruje i możliwość dotarcia do atrakcyjnych miejsc zaczyna być uwarunkowana posiadaniem łodzi. Poruszanie się pychówką okolicznych rolników wymaga pewnej wprawy. Niepotrzebnie nie ryzykuj. W okolicznych wioskach uzyskasz informacje u kogo można wynająć łódź, jednak nie zawsze możesz na to liczyć. Gospodarstwa agroturystyczne na tym terenie dopiero rozwijają się. Sam musisz na miejscu uzyskać informację o kwaterach. Wyżywić się możesz w Narwi, Ploskach i Surażu. Poza tym warto mieć własne zapasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie