MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Hajnówce kończy się projekt "Hajnówka OdNowa. Zielona Transformacja"

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Podsumowanie projektu "Hajnówka OdNowa. Zielona Transformacja"
Podsumowanie projektu "Hajnówka OdNowa. Zielona Transformacja" Marta Chmielińska
Konferencja podsumowująca projekt "Hajnówka OdNowa - Zielona transformacja" odbyła się w Hajnowskim Domu Kultury. Wydarzenie, które miało miejsce w poniedziałek (18 marca), zgromadziło wielu gości, w tym wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Protasa oraz rektora Politechniki Białostockiej, Martę Kosior-Kazberuk. W spotkaniu uczestniczyli również Paweł Jamróz z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, przedstawiciele partnerskiego miasta Alta w Norwegii oraz reprezentanci wszystkich instytucji zaangażowanych w projekt.

Jak podkreślił burmistrz Jerzy Sirak, przedsięwzięcie realizowane było z uwzględnieniem głosu mieszkańców, którzy mieli szansę wyrazić swoje opinie i potrzeby podczas licznych spotkań konsultacyjnych. W ten sposób projekt został dostosowany do realnych potrzeb społeczności lokalnej, co stanowić miało fundament jego sukcesu.

Nowe centrum miasta, czyli konkurs realizowany wraz z Politechniką Białostocką oraz drugi konkurs w partnerstwie z Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego - mówił Jerzy Sirak. - Idea była taka, aby młodych ludzi zaangażować do przygotowania różnych projektów biznesowych.

Konkursów dla studentów wydziału architektury było więcej i zaowocowały one planami zagospodarowania otoczenia dawnego dworca PKP, a także parków kieszonkowych.

Kolejnym obszarem działań projektowych był sektor środowiska i klimatu ze sztandarową inwestycją jaką jest Akademia Przyrody. Czwartym elementem była tożsamość i tradycja, a więc działania nawiązujące do miejscowej kultury i historii.

W trakcie konferencji uczestnicy podkreślali, że projekt norweski ma na celu nie tylko transformację fizyczną miasta, lecz także zmianę mentalności mieszkańców i stworzenie warunków do trwałego rozwoju. Wiceminister Jacek Protas wyraził podziw dla odważnych pomysłów zawartych w projekcie, podkreślając wagę podejmowania dalekowzrocznych decyzji dla przyszłości miasta.

Podsumowanie projektu nie byłoby kompletnie bez udziału partnerów z miasta Alta w Norwegii, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i inspiracjami związanymi z transformacją swojego miasta.

Hajnówka, jako jedno z 29 miast w Polsce objętych dofinansowaniem z Europejskiego Obszaru Gospodarczego - miasto otrzymało wsparcie w wysokości 3,5 mln euro.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna