Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kolnie, w parafii Św. Anny został ustawiony i poświęcony krzyż pandemiczny (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Facebook/Parafia św. Anny w Kolnie
W niedzielne południe (14.03), w parafii świętej Anny w Kolnie, biskup łomżyński Janusz Stepnowski poświęcił krzyż morowy, czyli tzw. karawakę. Od wieków krzyże takie - zwane też cholerycznymi - ustawiane były w czasie zarazy i miały chronić przed chorobami. Karawaka w Kolnie ma chronić przed pandemią.

Jak nam powiedział proboszcz parafii Św. Anny ks. kan. Stanisław Urodziński, krzyż morowy to pomysł samych wiernych.

Wierni poprosili proboszcza o ustawienie karawaki w związku trwającą od roku pandemią. Uznali bowiem, że potrzeba siły i wsparcia, by nie ustawać w walce z chorobą. Krzyż został ustawiony również w intencji ciężko pracującej służby zdrowia. Wykonało go, na prośbę proboszcza, kilku parafian wraz z kościelnym.

Na tabliczce, która została umieszczona na krzyżu znalazł się napis o następującej treści:

"W krzyżu Jezusa Chrystusa, naszego zbawcy składamy nadzieję na ochronę nas od śmiercionośnego wirusa COVID-19. Prosimy też o mądrość dla rządzących, siły dla służby zdrowia i wolontariuszy, umocnienie dla chorych i ich rodzin, nawrócenie dla grzeszników, zbawienie dla zmarłych".

Warto dodać, że poza Kolnem, karawaki można znaleźć m.in. w Myszyńcu, w Łomży, w Małym Płocku (16-metrowa metalowa), a także w okolicy Biebrzańskiego Parku Narodowego (żeliwna).

Karawaka to krzyż choleryczny lub krzyż morowy. Pochodzi z XVI-XVII wieku z miasta Caravaca w Hiszpanii. Gdy trwały zarazy, rozprzestrzenił się na wschód. Był bardzo popularny w Polsce pod koniec XVIII, XIX i na początku XX wieku. Krzyż morowy tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki, z których górna jest nieco krótsza od dolnej, ale w naszym kraju znaczna część karawak miała obydwie poprzeczki równe.
W Polsce karawaka to popularny krzyż chroniący przed zarazą. Na jego ramionach umieszcza się modlitwę o wstawiennictwo do świętych. Jego pierwowzorem jest relikwiarz, w którym przechowywane są domniemane drzazgi z krzyża męczeńskiego Chrystusa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna