Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę rekonstrukcja bitwy o Białystok. W sobotę obchody 333-lecia Wiktorii Wiedeńskiej

(jul)
- Jeden z największych bohaterów tej bitwy - kpt. Józef Bronisław Marjański zginął w czasie walk ulicznych - przypomina Marek Gajewski z Muzeum Wojska, które organizuje rekonstrukcję.
- Jeden z największych bohaterów tej bitwy - kpt. Józef Bronisław Marjański zginął w czasie walk ulicznych - przypomina Marek Gajewski z Muzeum Wojska, które organizuje rekonstrukcję. Wojciech Wojtkielewicz
Rekonstrukcja bitwy o Białystok z 22 sierpnia 1920 r. rozpocznie się o godz. 13 na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z Pałacową.

To będzie pierwsza taka inscenizacja w historii miasta. Będzie dużo pirotechniki, strzałów, wybuchów i dymu. Zostanie wysadzony magazyn z amunicją. Tak ma wyglądać rekonstrukcja jednego z epizodów bitwy o Białystok, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W pole walki zamieni się skrzyżowanie ul. Warszawskiej z Pałacową. To tutaj 96 lat temu zginął kpt. Józef Bronisław Marjański, który był dowódcą I Batalionu 1. Pułku Piechoty Legionów. Dzięki niemu Polacy odbili Białystok z rąk bolszewików.

- Marjański zginął w trakcie walk z rąk Żydów sprzyjających bolszewikom - przypomina Marek Gajewski z Muzeum Wojska w Białymstoku, które organizuje rekonstrukcję.

- Będzie to żywa lekcja historii. Każdy białostoczanin powinien ją zobaczyć - zachęca Wojciech Hernik ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”, który od strony technicznej przygotowuje widowisko.

Potrwa ono 45 minut. W inscenizacji weźmie udział ponad 140 rekonstruktorów z całej Polski.

- Najpierw pokażemy jak wyglądało życie w Białymstoku, tuż przed odbiciem go przez Polaków z rąk bolszewików - zdradza Wojciech Hernik. Następnie rekonstruktorzy zaprezentują jak zginął kpt. Marjański.

- W ostatniej odsłonie przedstawimy, jak mogły wyglądać walki w 1920 roku. Dlatego ściągamy wóz pancerny na podwoziu Forda T. Wprawdzie nie brał udziału w bitwie białostockiej, ale chcemy zaprezentować, jak wyglądał sprzęt w innych miastach w czasie wojny polsko-bolszewickiej - mówi Hernik.

Jedną z atrakcji, tuż przed rekonstrukcją, będzie przelot nad miastem żółtego dwupłatowca z okresu I wojny światowej. Organizatorzy sprowadziliśmy go z Czech. W inscenizacji zobaczymy zwiad lotniczy.

- Prawdopodobnie przyleci w sobotę późnym popołudniem. Po widowisku wyląduje na Krywlanach, gdzie będzie można go podziwiać - dodaje Hernik.

Bitwa o Białystok nie jest jedyną atrakcją, która czeka w weekend miłośników historii. W sobotę na Krywlanach będzie można zobaczyć husarię, piechotę konną, wojska tatarskie, pokazy władania bronią i musztry. Tak mają wyglądać obchody 333-lecia Wiktorii Wiedeńskiej - VI Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Początek o godz. 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna