Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sierpniu rusza kampania przestrzegająca przed AIDS

(pola)
Na konferencji zgromadzili się głównie przedstawiciele służby zdrowia oraz policji. Dowiedzieli się m.in. jak namawiać społeczeństwo do poruszania tematu AIDS.
Na konferencji zgromadzili się głównie przedstawiciele służby zdrowia oraz policji. Dowiedzieli się m.in. jak namawiać społeczeństwo do poruszania tematu AIDS. M. Knap
Kraj. "Nie daj szansy AIDS! Także Ty możesz zakazić się HIV! Pomyśl o tym! Porozmawiaj!" - takie są hasła sierpniowej kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS. Wstęp do niej miał miejsce w środę w auli Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce.

Tego dnia odbyła się konferencja nt. "Porozmawiaj o AIDS. Przeszłość bywa groźna". Według przypuszczeń, w Polsce żyje ok. 20 tys. osób zakażonych. Przedstawiono też ciekawostkę: ankietę przeprowadzoną w XIX wieku wśród polskich studentów - 40 proc. z nich kilkakrotnie zakaziło się chorobą przenoszoną drogą płciową.
Na spotkaniu zgromadzili się przedstawiciele policji, straży pożarnej, sanepidu oraz służby zdrowia. Celem sierpniowej kampanii jest uświadomienie ludzi aktywnych seksualnie, jak ważne jest unikanie ryzykownych zachowań. Dzięki środowemu spotkaniu słuchacze dowiedzieli, jak na ten temat rozmawiać z młodzieżą i dorosłymi.
Specjaliści z Warszawy oraz Ostrowi Mazowieckiej podkreślali, że w Polsce od 1985 roku do końca maja br. było ok. 8150 osób zakażonych AIDS. Zdaniem specjalistów, przypuszczalna liczba jest jednak o wiele większa - waha się w granicach ok. 15-20 tys. osób. Na potwierdzenie tego, jak wielkim zagrożeniem są ryzykowne zachowania, przytoczono wyniki ankiety przeprowadzonej w XIX w. na grupie 300 mężczyzn, studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
- Praktycznie nie było w tej grupie mężczyzny nieaktywnego seksualnie - niektórzy zaczęli współżycie przed 14. rokiem życia, zaś prawie 40 proc. studentów już w gimnazjum było zakażonych rzeżączką lub kiłą. Badania te były robione w 1890 roku - przypomniałem je specjalnie, ponieważ często mamy przeczucie, że to inni, a nie my jesteśmy zagrożeni chorobami przenoszonymi drogą płciową. A jednak to mylne odczucie. Dlatego tak ważne obecnie jest wykonywanie testów na obecność wirusa HIV w organizmie - podkreślał Wiesław Sokoluk, seksuolog z Warszawy.
Najbardziej zagrożeni zakażeniem, ze względu na swoje ryzykowne zachowanie, są mężczyźni, osoby w wieku 25-39 lat, pracownicy zawodów narażonych na duży stres, osoby mieszkające w miastach oraz posiadające w przeszłości większą liczbę partnerów seksualnych. Jak podkreślali specjaliści, najważniejsze w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa HIV jest odniesienie możliwości zakażenia do siebie.
- Często myślimy, że nas ten problem nie dotyczy. Jednak proszę się zastanowić, ile razy w przeciągu 10 lat zachowywali się państwo w sposób ryzykowny, podobny do badanych studentów? Powinniśmy na ten temat rozmawiać także z naszymi partnerami. Taki jest cel sierpniowej kampanii - przypominał seksuolog Sokoluk.
Konferencję zorganizowali: ZKN w Ostrołęce, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Warszawie, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie O/Z w Ostrowi Mazowieckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna