Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waga i kalkulator pomogą zachować zdrowie

(now)
Sami często nie potrafimy obiektywnie ocenić, czy mamy prawidłową masę ciała
Sami często nie potrafimy obiektywnie ocenić, czy mamy prawidłową masę ciała
Jedynie 12 na 100 Polaków przyznaje się do nadwagi. Ale wymienia ją jako jeden z czynników ryzyka chorób układu krążenia, które dotyczą go osobiście - wynika z raportu "Polacy a czynniki ryzyka chorób układu krążenia".

Otyłość i choroby

Otyłość i choroby

Można też ocenić rodzaj otyłości, obliczając współczynnik WHR (stosunek obwodu talii do bioder). Dowiemy się, w jaki sposób rozmieszczony jest tłuszcz podskórny i jakiego rodzaju zagrożenia czyhają ze strony takiego jego umiejscowienia. Obliczamy go poprzez podzielenie zmierzonego obwodu w talii przez obwód bioder. Otrzymana wielkość oznacza:
dla kobiet:
WHR > 0,8 - otyłość typu “jabłko",
WHR < 0,8 - otyłość typu “gruszka".
dla mężczyzn:
WHR > 1 - otyłość typu “jabłko",
WHR < 1 - otyłość typu “gruszka".
Badania pokazały, że niedokrwienna choroby serca, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętniczego mają związek z otyłością brzuszną (“jabłko").

Na nadmiar kilogramów wpływ mają również niezdrowe nawyki żywieniowe. Zazwyczaj jemy zbyt dużo, a posiłki jadamy nieregularnie. W dalszym ciągu spożywamy zbyt wiele tłuszczów pochodzenia zwierzęcego - masła, tłustej śmietany, czerwonego mięsa. Produkty te są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi.

Ani kilograma więcej

- A to zwiększa ryzyko miażdżycy, a w konsekwencji ryzyko zawału serca - mówi mgr Jadwiga Przybyłowska, specjalista do spraw żywienia Instytutu Flory, który opracował raport. - Ale na zmianę diety i rozpoczęcie walki z nadwagą nigdy nie jest za późno. Obniżenie masy ciała nawet o 5 kg pozwala zredukować poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi o 5 do 8 procent.

Należy pamiętać, że nadmiar kilogramów nie jest kwestią wyłącznie estetycznego wyglądu. Stanowi również niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Nadwaga wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niedokrwiennej choroby serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego, a nawet niektórych nowotworów. Choroby te wpływają nie tylko na jakość, ale i na długość życia. - Dlatego utrzymanie prawidłowej masy ciała jest podstawową zasadą profilaktyki chorób cywilizacyjnych - dodaje Jadwiga Przybyłowska.
Niestety, tylko 13 proc. z nas stara się regularnie kontrolować masę ciała, aby ograniczyć czynniki ryzyka chorób układu krążenia.

Matematyka i zdrowie

Najprostszym sposobem na kontrolę wagi jest obliczenie wskaźnika BMI (z ang. Body Mass Index). Dzielimy swoją aktualną masę ciała przez wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu: BMI = masa ciała [kg]/wzrost [m] x wzrost [m]. Dla osób dorosłych wskaźnik BMI wskazuje:
17,5 - 18,5 - niedowagę,
18,5 - 24,9 - wartość prawidłową,
25,0 - 29,9 - nadwagę,
30,0 - 34,9 - I stopień otyłości (mogą pojawiać się problemy zdrowotne związane z przekarmieniem),
35,0 - 39,9 - II stopień otyłości (widoczne konsekwencje zdrowotne związane z nadmierną masą ciała),
równe lub większe od 40,0 - III stopień otyłości (otyłość skrajna i poważne konsekwencje zdrowotne).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna