MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytury i dodatek pielęgnacyjny

ew
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS Archiwum
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika prasowego białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Pobieram rentę socjalną. Czy należy mi się przy tej rencie dodatek pielęgnacyjny z ZUS?

- Dość często zdarzają się pomyłki dotyczące dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego.

Różnica między tymi świadczeniami polega na tym, że przyznawane są na podstawie różnych ustaw. Dodatek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas gdy zasiłek pielęgnacyjny wypłacają urzędy miasta/gminy lub też Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie. Różnią się kwotą świadczenia, jak również grupą świadczeniobiorców.

Świadczenia nie są przyznawane obligatoryjnie, lecz na wniosek osoby zainteresowanej. Wśród dodatków i świadczeń przysługujących przy rencie socjalnej nie ma wymienionego dodatku pielęgnacyjnego. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy w jednostce wypłacającej świadczenia rodzinne.

Tam również należy zasięgnąć informacji dotyczących jakie dokumenty powinny być dołączone do wniosku. Należy również pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny (wypłacany przez gminę) przysługuje jedynie osobie, która nie pobiera dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez ZUS.

Urodziłam się w 1948r. Pobieram emeryturę niepełną o symbolu ENN. Mam 15-letni okres zatrudnienia, który jest uzupełniony pracą w gospodarstwie rolnym. Na dzień 28 lutego 2017r. moja emerytura wynosiła 648 zł. Jaką podwyżkę dostanę od 1 marca 2017 r.?

- W przypadku emerytury, przyznanej kobiecie, która nie ma stażu pracy uprawniającego do podwyższenia do kwoty najniższej emerytury (tj. 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego) oraz której na dzień 28 lutego 2017r. przysługiwała ona w kwocie niższej niż najniższa emerytura, waloryzacja od 1 marca 2017r. polega na podwyższeniu kwoty świadczenia wskaźnikiem waloryzacji 100,44 proc.

Kwota podwyżki wynosi 2,85 zł. Po waloryzacji pani emerytura wynosi 650,85zł. Do pani świadczenia nie stosuje się gwarantowanej kwoty waloryzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna