Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna strefa pierwszego kontaktu

Wojciech Nowicki
Kilka stylowych detali zmieni zwykły przedpokój w przedsionek pałacowy
Kilka stylowych detali zmieni zwykły przedpokój w przedsionek pałacowy
Trudno zagospodarować przedpokój, bo z niego przechodzi się do pokojów i kuchni. Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, to łatwiej nam coś wymyślić.

Opinia - Izabela Bogusławska - architekt

Opinia - Izabela Bogusławska - architekt

W malutkim przedpokoju nie zmieści się wiele poza wieszakiem i małą półką na buty. Ale gdy mamy do dyspozycji nieco więcej miejsca, powinniśmy znaleźć miejsce na krytą szafę - na dwie, trzy zmiany ubrań, żeby nie szukać ich po kątach. Wieszaki na ubrania zaraz po wejściu z podwórka też warto zamontować. Byle nie przesadzić - nie ma potrzeby robić z przedpokoju szatni. Poza tym szafka na kilka par butów, stolik czy półka do położenia chociażby kluczy. Lustro - najlepiej duże, a przynajmniej takie, żeby można było sprawdzić przed wyjściem, jak leży czapka - również powinno się w przedpokoju znaleźć. Posadzka powinna być odporna na ścieranie i brud, bo piasku i błota na butach trudno czasem uniknąć. Zwykle na nic więcej nie zostaje miejsca.

Gorzej, gdy mamy mało miejsca. Ale nawet wtedy znajdzie się jakieś rozwiązanie.
Z opinią, że przedpokój nie służy do przechowywania rzeczy, można się zgodzić lub nie. Przechowalnią powinna być podręczna garderoba na kurtki i płaszcze oraz półka na buty usytuowana tuż przy wejściu. W holu trzymamy jedynie klucze, pasty do butów, szczotki do ubrań. Zgodnie z zasadą - podobne rzeczy w jednym miejscu.
Prawie regułą jest wieszak na ubrania oraz spora i pojemna szafa. Taka, by zmieściła wierzchnie okrycia ze wszystkich pór roku oraz buty. Często pełni funkcję garderoby i podręcznego składziku w jednym. Wprawdzie zabudowany w ten sposób przedpokój zmniejszy się i będzie sprawiał wrażenie bardziej ciasnego niż wcześniej, ale zyskamy miejsce na chowanie rzeczy.

Jeżeli szafa, to jak najmniej widoczna. Można wykorzystać wnęki albo przestrzeń pod schodami. Jeśli dysponujemy miejscem, zabudujmy całą ścianę. Im mniej podziałów będzie miał mebel i im skromniejsze okucia, tym mniej będzie się wyróżniał. Ze względów praktycznych szafa wnękowa powinna mieć głębokość zaczynającą się od 53 cm. W długim korytarzu sprawdzą się też sięgające sufitu półki na książki, o szerokości minimum 30 cm. Na ich brzegach można rozmieścić przypinane reflektorki, które oświetlą kolekcję książek czy drobiazgów.

Ważne dodatki

Ściany pomalowane w neutralne barwy to najbezpieczniejsze rozwiązanie do niewielkiego przedpokoju: sprawdzą się tu wszelkie odcienie piaskowego, szarości, bieli, bardzo delikatne błękity czy zielenie. Jednak przy jasnych kaflach albo bielonym drewnie na podłodze należy uważać, aby pomieszczenie nie wydało się zbyt monotonne. Ożywić je mogą dodatki - mocny kolor ramy lustra, chodnika czy podstawy lampy. Żywą barwę może mieć na przykład jedna ściana.
Trzeba tylko pamiętać, że ciemne kolory wydają się jeszcze ciemniejsze, jeśli do holu nie wpada naturalne światło. Ale wnętrze ma wtedy bardziej "domowy" charakter niż gdy stosujemy jasne, ale chłodne barwy.
- Boazeria na wszystkich ścianach raczej wyszła z mody, chyba że mamy wnętrze w kolonialnym czy rustykalnym stylu - radzi Izabela Bogusławska, architekt z Białegostoku. - Drewno może się pokazać na kawałku ściany, np. tam, gdzie umieszczamy wieszaki. Starajmy się ściany wykładać materiałem, który da się zmyć. I nie musi być to kamień czy gres. Wystarczy zmywalna tapeta lub wodoodporna farba.

Praktyczny, ale z gustem

Lustra optycznie powiększają przestrzeń jeśli zamontujemy je na ścianach, drzwiach szafy albo zamiast szybek w drzwiach. Lustro powinno być dobrze oświetlone, ale nie może nas oślepiać. Najwygodniej zainstalować po bokach kinkiety.

Do oświetlenia przedpokoju warto użyć świateł punktowych, zainstalowanych w suficie czy wpuszczonych w płytę gipsowo-kartonową. Reflektory sprawdzają się też na ścianach. Pamiętajmy, że to głównie światło buduje nastrój.
Jeśli planujemy w holu kilka różnych źródeł światła, wyłączniki instalujemy obowiązkowo przy drzwiach wejściowych, a także na końcu korytarza. Wygodnie wtedy gasimy i zapalamy światło.
- Oświetlenie przedpokoju powinno być funkcjonalne - mówi Izabela Bogusławska. - Nie trzeba robić w pomieszczeniu iluminacji, chyba że dysponujemy kilkunastometrowym holem, który trzeba odpowiednio wyeksponować. Oświetlenie powinno wystarczyć do znalezienia rzeczy w szafkach, przejrzenia się w lustrze czy posprzątania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna