Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wczoraj strych, jutro dom

Barbara Klem
Serwis techniczny firmy Velux zamontował w połaci dachu 43 okna. Na inwestycji wykorzystano okna obrotowe GZL, GGL oraz okna uchylno-obrotowe o podwójnym systemie otwierania GPL.
Serwis techniczny firmy Velux zamontował w połaci dachu 43 okna. Na inwestycji wykorzystano okna obrotowe GZL, GGL oraz okna uchylno-obrotowe o podwójnym systemie otwierania GPL. B. Maleszewska
Pieniądze i produkty na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Do tego oczywiście poświęcony czas, praca i zaangażowanie specjalistów z dziedziny budownictwa. Dzięki temu płaski dach Domu Dziecka Nr 2 w Białymstoku zamienia się w dwa piękne mieszkania dla usamodzielniającej się młodzieży.

Największym problemem dorastających wychowanków domów dziecka jest strach przed opuszczeniem placówki. Z dnia na dzień staje przed nimi samodzielne życie. Dotychczas był zawsze opiekun, który decydował, wybierał, prał, sprzątał, gotował… I jak sobie teraz radzić?
- Rozwiązaniem tego problemu jest tworzenie grup usamodzielniających - wyjaśnia Barbara Czarnecka, dyrektor Domu Dziecka Nr 2 w Białymstoku. - Kilka osób mieszka razem i wspólnie podejmuje decyzje dotyczące swoich potrzeb. Nikt ich nie wyręcza. Opiekunowie pomagają im jedynie uczyć się samodzielności i samorządności. Takiej młodzieży łatwiej jest później opuścić mury placówki.
Tworzenie grup usamodzielniających wiąże się ze stworzeniem dla nich oddzielnych mieszkań. W przypadku większości placówek trudno jest stworzyć takie warunki w obecnych budynkach. Stąd pomysł nadbudowy poddasza użytkowego nad białostockim Domem Dziecka.
Inicjatorem akcji jest firma Velux. Prace zaczęły się jesienią zeszłego roku. Pierwszy etap przewidywał wzmocnienie stropu dzielącego część mieszkalną budynku od strychu pełniącego do tej pory rolę magazynu. Po zdjęciu kilkucentymetrowej warstwy betonu strop został wzmocniony konstrukcją metalową i nową warstwą betonu. Równocześnie dokonano demontażu kominów zewnętrznych. Przy okazji rozebrano żelbetowe elementy konstrukcji starego dachu budynku.
Obecnie na budowie trwają intensywne prace, zmierzające do zakończenia I etapu nadbudowy. Do tej pory wybudowana została imponująca więźba dachowa. Ciekawostką konstrukcyjną nadbudowywanego dachu czterospadowego jest niezwykle rzadko stosowana w polskim budownictwie - długość jednoelementowych krokwi wynosząca aż jedenaście metrów!
Producent materiałów izolacyjnych Dörken przekazał ok. 1.550 mkw folii do pokrycia dachu. Od zewnątrz został on pokryty tzw. folią wstępnego krycia, a od wewnątrz folią paroizolacyjną.
Kolejnym etapem budowy była instalacja okien do poddaszy VELUX. Serwis techniczny firmy zamontował w połaci dachu 43 okna. Na inwestycji wykorzystano okna obrotowe GZL, GGL oraz okna uchylno-obrotowe o podwójnym systemie otwierania GPL. Zostały one zainstalowane na zalecanej przez producenta wysokości ok. 100 cm od podłogi, część okien zainstalowano w zestawach.
W tym samym czasie ekipa dekarzy z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, ogólnopolskiej organizacji skupiającej tą grupę zawodową, układała na dachu blachę stalową korytkową EMKA, przekazaną na rzecz Domu Dziecka przez firmę Plannja - producenta stalowych systemów dachowych. Pokrycie dachu zostało wykonane z blachy Plannja EMKA pokrytej powłoką nowej generacji Hard Coat, w technice "na rąbek stojący". Blacha została dostarczona na plac budowy w arkuszach, było to ok. 600 mkw, a następnie przy pomocy specjalnej maszyny była docinana i zaginana. Ta sama firma dostarczyła również kompletny system stalowego orynnowania Siba.
Na placu budowy czeka na wykorzystanie jeszcze ok. 100 msześc. materiałów izolacyjnych, przekazanych przez producenta izolacji firmę Saint-Gobain Isover Polska. Trzy rodzaje mat wykonanych z wełny mineralnej zostaną wykorzystanie na etapie wykończania poddasza. Pracownia architektoniczna MTM Styl z Białegostoku, która jest autorem projektu adaptacji, przygotowała już pierwsze aranżacje i wizualizację pomieszczeń na poddaszu. Planowane zakończenie inwestycji ma nastąpić z końcem tego roku. Jest ono uwarunkowane wpływami środków finansowych.
Ciągle chętne firmy mogą jeszcze dołączyć do akcji. Jest jeszcze wiele do zrobienia, choćby kompletne wykończenie i wyposażenie nowo powstających mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna