Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigierski Park Narodowy. Turysta niedaleko miejscowości Płociczno-Tartak spotkał żołwia. Okazał się on obcym i niebezpiecznym gatunkiem

OPRAC.:
Patryk Zajkowski
Patryk Zajkowski
Wigierski Park Narodowy
Jeden z turystów odwiedzających Wigierski Park Narodowy spotkał na ścieżce wędrującego żółwia. Uwiecznił gada na zdjęciu, po czym przesłał je do WPN z prośbą o jego identyfikację. Gdyby nie ta reakcja, obcy gatunek żółwia mógłby narobić szkód w przyrodzie Wigierskiego Parku.

Żółwia widziano w okolicy Płociczno-Tartak. Co do dalszych losów schwytanego zwierzęcia, to jeśli to możliwe, staramy się znaleźć mu nowe lokum. Do tego czasu może przebywać w naszym parkowym "schronisku". W innych krajach, np. we Włoszech, odwiedzałam azyle dla takich niechcianych zwierząt. Żółwie ozdobne, zwłaszcza czerwonolice, stanowiły tam niezłą - kilkuset osobową gromadkę - poinformowała Anna Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.

W pierwszej chwili można pomyśleć, że widoczny na zdjęciu żółw to nasz typowy żółw błotny, który jest gatunkiem chronionym. Okazuje się jednak, że jest to żółw żółtobrzuchy.

Wigierski Park Narodowy. Trwają prace nad oznakowaniem rower...

Ten pochodzący z Kalifornii (USA) drapieżny żółw należy do jednego z groźniejszych obcych gatunków inwazyjnych w Europie i na innych kontynentach. Jeszcze niedawno osobniki, które były wypuszczane „na wolność” przez nieodpowiedzialnych, znudzonych nimi hodowców, najczęściej nie przeżywały naszych zim. Ostatnio jednak, na skutek gwałtownego ocieplenia klimatu, bywają zimy, które ten gatunek jest w stanie przetrwać. A ten wyspecjalizowany drapieżnik potrafi poczynić w środowisku naturalnym poważne szkody.

Zobacz też:Wigierski Park Narodowy. Pracownicy zaczęli sadzić drzewa [Zdjęcia]

Leśnicy apelują w miarę możliwości podczas napotkania, by schwytać zwierzę i przywieźć do odpowiednich instytucji, zajmujących się ochroną przyrody, np. do parku narodowego. W przypadku żółwi ozdobnych należy zachować ostrożność, bo duże osobniki bywają agresywne i mogą ugryźć. Można także zadzwonić do WPN i poinformować o takim znalezisku, jak najszybciej będzie to możliwe.

Żółw błotny występował dawniej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, ostatni raz obserwowano go w latach 70-tych zeszłego stulecia.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna