sportowy
  Wigry świętują i szukają trenera

  Wigry świętują i szukają trenera

  Wojciech Drażba

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Wigierska sztafeta pokoleń: Wawrzyniec Kropiwnicki (z lewej), Wojciech Kowalewski i Wojciech Saczewski

  Wigierska sztafeta pokoleń: Wawrzyniec Kropiwnicki (z lewej), Wojciech Kowalewski i Wojciech Saczewski ©W. Drażba

  Półtora tysiąca osób świętowało w sobotę na suwalskim stadionie jubileusz klubu sportowego Wigry. W miniony weekend z Suwałkami pożegnał się trener Piotr Stokowiec.
  Wigierska sztafeta pokoleń: Wawrzyniec Kropiwnicki (z lewej), Wojciech Kowalewski i Wojciech Saczewski

  Wigierska sztafeta pokoleń: Wawrzyniec Kropiwnicki (z lewej), Wojciech Kowalewski i Wojciech Saczewski ©W. Drażba

  Wśród obecnych na jubileuszu byli Wojciech Kowalewski, reprezentant Polski, piłkarze kilku klubów Orange Ekstraklasy oraz dawni i obecni zawodnicy Wigier, znani dziennikarze, muzycy i aktorzy z Polski i Litwy.

  Zagrały gwiazdy

  Główną atrakcją festynu piłkarskiego był mecz Wigier z Drużyną Gwiazd, złożoną z przyjaciół Piotra Stokowca. Były już, o czym piszemy poniżej, grający trener Wigier pożegnał się z profesjonalną karierą piłkarza.
  Na jego i suwalskiego klubu święto przyjechali m.in. Jacek Banaszyński, Artur Płatek i Dariusz Czykier z Białegostoku. Zagrał starszy brat Marcin Stokowiec z Orląt Kielce, gdzie Piotr zaczynał przygodę z futbolem. Wystąpili gracze z KSZO Ostrowiec, Polonii Warszawa, Śląska Wrocław i Groclinu Grodzisk, w których przez lata walczył w ekstraklasie. Formą błyszczeli Maciej Nuckowski, Bartosz Tarachulski, Łukasz Tupalski, Igor Kozioł, Jacek Kacprzak, Mirosław Budka, Sławomir Nazaruk, Tomasz Żelazowski i Dariusz Kluzek, a także dwie reprezentantki kadry narodowej kobiet Anna Grudzińska i Diana Bielińska z FC Piaseczno. Pierwszą połowę Stokowiec zagrał Wigrach, w drugiej "robił" już za gwiazdę.
  Prowadzona przez Wojciecha Kowalewskiego Drużyna Gwiazd zremisowała z Wigrami 5:5. W drugiej połowie w zespole gospodarzy wystąpiły dawne asy suwalskiego klubu - Krzysztof Grzędziński, Wawrzyniec Kropiwnicki, Tomasz Giedrojć, Marcin Warakomski, Kamil Szarnecki, Andrzej Spura, Wojciech Krzywicki i Wojciech Klekotko.
  Wcześniej kibice, którzy zatroszczyli się o atrakcyjną oprawę imprezy, obejrzeli mecz Piłkarskiej Reprezentacji Dziennikarzy z litewskim zespołem FK Prelegentai, złożonym z żurnalistów i gwiazd ekranu. Dariusz Tuzimek, Tomasz Zubilewicz, Robert Błoński i ich koledzy niemal przysypiali na boisku. Wrócili prosto z tournee po Chinach. Mimo to pokonali 1:0 gości, którzy ostatnio wsławili się wysoką wygraną z oldbojami Ajaksu Amsterdam. Porażki nie mógł przeboleć reprezentant Litwy Aidas Preikstaitis, który zmarnował bodaj 10 wyśmienitych okazji.
  Mecze w Suwałkach sędziowali najlepsi polscy arbitrzy: Marek Mikołajewski i Hubert Siejewicz.

  Stokowiec mówi: do Widzewa

  Dzisiaj koordynatorem grup młodzieżowych w Widzewie Łódź zostanie Piotr Stokowiec, do soboty grający trener Wigier. Suwalski klub w ciągu tygodnia musi znaleźć nowego szkoleniowca.
  - Propozycję z gatunku tych nie do odrzucenia złożył mi Zbigniew Boniek - opowiada Stokowiec. - Zarząd Wigier nie mógł sprostać moim oczekiwaniom co do polepszenia warunków finansowych i organizacyjnych drużyny, decyzja była więc dosyć prosta.
  Rudowłosy, tak jak Boniek, Stokowiec jest szalenie ambitny. Wykorzystał szansę, którą zimą dały mu władze suwalskiego klubu. W trenerskim debiucie utrzymał zespół w III lidze. Chciał podnieść poprzeczkę, walczyć o czołówkę tabeli. Wigier na to raczej nie stać.
  - Nie mamy strategicznego sponsora, dysponujemy ograniczonym budżetem - tłumaczy Grzegorz Wołągiewicz, prezes klubu. - Rozstajemy się w zgodzie i życzymy panu Piotrowi wielkiej kariery.
  Prowadzone przez Stokowca Wigry robiły furorę w pierwszej części wiosennej rundy. Ten wyczyn nie przeszedł bez echa. - Boniek chce, bym stworzył w Widzewie szkółkę piłkarską - mówi Stokowiec. - W tym klubie mam szansę na objęcie sterów w zespole, który będzie występował w "Młodej Ekstraklasie".
  Pół roku temu o fotel trenera Wigier ubiegało się bodaj ośmiu szkoleniowców. Teraz władze klubu liczą na podobne zainteresowanie. - Wigry nie są bogate, ale wiarygodne i w pełni wypłacalne - mówi Wołągiewicz.

  Wigry Suwałki - Drużyna Gwiazd 5:5

  Bramki: Giedrojć-2, Lauryn, Szarnecki, Kubas - Nuckowski-2, Żelazowski, Stokowiec, Tarachulski.
  Wigry: Szyszko (Barwicki, Śliwiński) - Chmielewski, Danilczyk, Trocki, Kotwica, Osiecki, Baranowski, Stasiak, Cimochowski, Bajko, Ołowniuk, Saczewski, Kubas, Lauryn, B. Grzędziński, K. Grzędziński, Szarnecki, Kropiwnicki, Warakomski, Giedrojć, Spura, Bartosiak, Klekotko, Krzywicki, P. Stokowiec.
  Drużyna Gwiazd: Banaszyński - Płatek, Kozioł, Tupalski, Kacprzak, Nuckowski, Tarachulski, Nazaruk, Budka, Żelazowski, Kluzek, M. Stokowiec, P. Stokowiec, Grudzińska, Bielińska.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)