Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenne kolory

Barbara Klem
Farby elewacyjne zdobią budynki, ale - przede wszystkim - chronią przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.

Farby akrylowe

produkowane są na bazie żywic akrylowych. Bardzo dobrze trzymają się podłoża. Mogą być wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Tymi pierwszymi można malować niemal wszystkie podłoża, natomiast rozpuszczalnikowe najlepiej nadają się do odnawiania starych elewacji. Farby akrylowe są elastyczne i odporne na zabrudzenia, ale charakteryzują się niższą paroprzepuszczalnością w stosunku do farb silikatowych czy silikonowych. Nie nadają się na podłoża silikatowe i tynk wapienny.

Farby silikonowe

mogą być wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Mają doskonałą przyczepność do podłoża. Są paroprzepuszczalne, odporne na ścieranie i promieniowanie ultrafioletowe (promienie UV powodują płowienie farb). Do unikatowych cech farb silikonowych należy pełna hydrofobowość, czyli odporność na wodę z opadów atmosferycznych. Farby te są całkowicie niezwilżalne. Dobrze chronią ścianę przed wnikaniem wody, mają też właściwości samoczyszczące. Zanieczyszczeń na farbie silikonowej gromadzi się niewiele, bo jej powierzchnia po wyschnięciu jest antyadhezyjna i elektrostatycznie obojętna. Stosuje się je na tradycyjne tynki cementowo-wapienne i cienkowarstwowe, beton, cegłę. Można je nakładać na stare powłoki z innych farb. Mają trwałe żywe kolory.

Farby silikatowe

są wodorozcieńczalne na bazie potasowego szkła wodnego. Są trwałe i bardzo odporne na szkodliwe wpływy atmosferyczne. Odznaczają się dobrą paroprze-puszczalnością i właściwościami hydrofobowymi, nie rozwijają się też na nich glony ani porosty. Nie można ich nakładać na ścianę pokrytą farbą akrylową bądź silikonową. Malowanie farbami silikatowymi nie jest łatwe, dlatego lepiej zlecić tę pracę specjaliście. W przeciwieństwie do innych farb mają one ograniczoną liczbę kolorów.

Farby wapienne

są roztworami mleka wapiennego. Spoiwem w nich jest wapno gaszone. Mają postać pasty, do której już na budowie dodaje się pigmenty nadające kolor. Można też kupić farbę już gotową do użycia, kolorową. Stosuje się je obecnie bardzo rzadko, czasem jednak są niezastąpione, np. do renowacji zabytkowych obiektów. Charakteryzuje się ona bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej, wysoką wodochłonnością i brakiem połysku. Jej wadą jest duża nasiąkliwość.

Farby cementowe

są suchymi mieszankami. Spoiwem w nich są jasne odmiany cementu z dodatkiem polimerów, które poprawiają przyczepność i elastyczność. Farb tych używa się głównie do malowania tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych, surowego betonu i podłoża kamiennego. To najtańsze z farb elewacyjnych - odporne na wodę, paroprzepuszczalne, ale nasiąkliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna