MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce nie kupisz ekogroszku? Jest odpowiedź Ministerstwie Klimatu i Środowiska

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W komunikacie wyjaśniono, że zgłoszono propozycję, aby paliwo to nadal było dostępne, jednakże pod inną nazwą.
W komunikacie wyjaśniono, że zgłoszono propozycję, aby paliwo to nadal było dostępne, jednakże pod inną nazwą. Piotr Krzyzanowski/ Polska Press
Trwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych- poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w stanowisku zamieszczonym na stronie MKiŚ. - W toku prac Zespół zaproponował zmianę nazwy „ekogroszek”, gdyż nazwa tego paliwa wprowadza konsumentów w błąd odnośnie jego ekologicznego charakteru i braku oddziaływania na środowisko- wskazano.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w komunikacie podpisanym przez wiceministra Ireneusza Zyskę, "trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nr 649 w wykazie prac legislacyjnych MKiŚ".

W dalszej części wskazano, że w trakcie wysłuchań publicznych zostały zgłoszone liczne uwagi, postulaty i rekomendacje, które są aktualnie przedmiotem analiz. - W toku prac Zespół zaproponował zmianę nazwy „ekogroszek”, gdyż nazwa tego paliwa wprowadza konsumentów w błąd odnośnie jego ekologicznego charakteru i braku oddziaływania na środowisko- napisano.

- Uwzględniając potrzeby rynku zgłoszono propozycję, aby paliwo to nadal było dostępne, jednakże pod inną nazwą- wskazano i dodano, że rozważane jest zastosowanie vacatio legis, aby rynek mógł się do tej zmiany przygotować.

Jednocześnie dodano, że nie jest prawdą, że projektowane rozporządzenie ma wprowadzić zakaz stosowania ekogroszku w gospodarstwach domowych. - Ważnym celem rozporządzenia jest określenie wymagań jakościowych paliw stałych dla kotłów 5 klasy energetycznej, spójnych z normą przenoszącą normę europejską EN303-5:2021, które dzisiaj nie obowiązują. Od lipca 2018 r. na rynku mogą być oferowane jedynie kotły tej klasy- wyjaśniono.

W piśmie podpisanym przez wiceministra klimatu i środowiska podkreślono, ze prace nad rozporządzeniem są na etapie dialogu społecznego inie zapadły jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia. - Pozyskanie opinii i stanowisk w przedmiotowej sprawie od szerokiego grona zainteresowanych pozwoli na uzyskanie konsensusu z zakresie projektowanych przepisów- dodano.

Wydane rozporządzenie ma na celu poprawę jakości powietrza, ochronę zdrowia i życia ludzi, bez ponoszenia przez obywateli nieuzasadnionych kosztów projektowanych zmian, z jednoczesnym uwzględnieniem uzasadnionych interesów branży paliw stałych- doprecyzowano.

Obecnie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wpływają uwagi i opinie zainteresowanych stron. - O postępach prac nad rozporządzeniem w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych opinia publiczna będzie informowana na bieżąco- napisano na koniec.

Fatalna pogoda najbardziej daje się we znaki właścicielom samochodów, którzy w tym roku zgłaszają szkody o 265 proc. częściej.

Pogoda 2021. Rekordowe ilości zgłoszeń do ubezpieczycieli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wkrótce nie kupisz ekogroszku? Jest odpowiedź Ministerstwie Klimatu i Środowiska - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna