MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda podlaski ocenił zmiany w systemie podatkowym i rządową reformę Niskie Podatki

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojewoda podlaski i wicedyrektor białostockiej IAS mówili podczas wtorkowej (21.03) konferencji o systemie podatkowym i zmianach, jakich dokonał w nim rząd
Wojewoda podlaski i wicedyrektor białostockiej IAS mówili podczas wtorkowej (21.03) konferencji o systemie podatkowym i zmianach, jakich dokonał w nim rząd PUW w BIałymstoku
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Piotr Jurczuk podsumowali we wtorek (21.03) efekty rządowej reformy Niskie Podatki w naszym regionie. Dotychczas KAS zwróciła podlaskim podatnikom ponad 238 mln zł. – Zwroty podatków są o 107 mln zł większe niż rok temu i następują bardzo szybko, w ciągu dziesięciu dni, a nawet szybciej, czego sam osobiście już doświadczyłem. System jest sprawiedliwszy i korzystają na tym osoby o niższych uposażeniach – podkreślił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Stabilny system podatkowy to więcej środków na inwestycje, a co za tym idzie również więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Jak poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, od 19 marca 2023 roku Krajowa Administracja Skarbowa zwróciła podatnikom z naszego regionu ponad 238 mln zł. To około 107 mln zł więcej niż w analogicznym czasie w ubiegłym roku.

Zwroty podatku dla 15 mln podatników

– Stworzenie podstaw stabilnego i sprawiedliwego systemu podatkowego jest warunkiem dobrego rozwoju gospodarczego. Od samego początku rząd PiS chciał oprzeć system podatkowy na takich zasadach i podejmował szereg działań w tym zakresie od 2016 roku – mówił wojewoda Paszkowski i dodał, że Niskie Podatki to bardziej sprawiedliwy system podatkowy i mniejsze obciążenia dla mniej zarabiających.

Reforma Niskie Podatki to nowe rozwiązania, które obniżają podatki oraz upraszczają i stabilizują system podatkowy. Szybciej i więcej pieniędzy trafia do podatników. Zwroty podatku PiT z rozliczeń za 2022 rok otrzyma, co najmniej 15 mln podatników z całej Polski na ponad 17,5 mld zł. Przy składaniu e-PiT-u zwrot podatku można uzyskać bardzo szybko, nawet w ciągu 10 dni.

Podlaska KAS podsumowała swoje działania w 2022 roku. Zapłac...

– Zarówno w zakresie CIT i VAT mamy ogromne przyrosty tych podatków do budżetu państwa. Planowane na ten rok dochody od usług i towarów to przyrost o ponad 132,5 proc. To samo obserwujemy w podatku CIT: dochody zwiększają się o ponad 190 proc. – dodał Bohdan Paszkowski.

Zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Piotr Jurczuk podkreślał, iż beneficjentami reformy Niskie Podatki są pracownicy, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy, seniorzy i rodziny. Wprowadzone zmiany to korzyści na lata. To prostszy i stabilniejszy system podatkowy.

Czytaj również:

I etap reformy Niskie Podatki

Od 1 stycznia 2022 roku weszły duże zmiany, kilka miesięcy później - w lipcu 2022 r. - dokonano kolejnych korekt, które zostały podzielone na dwa etapy.

  • Likwidacja rozwiązań, które wprowadził rząd, a które się nie sprawdziły: tzw. ulga dla klasy średniej, mechanizm „rolowania” zaliczek na PIT - przesunięcie w czasie części zaliczek, a w zamian obniżono z 17 proc. do 12 proc. pierwszą stawkę na skali podatkowej dla wszystkich podatników (pracowników, zleceniobiorców, emerytów, przedsiębiorców).
  • Inne kluczowe zmiany od 1 lipca 2022 r. to preferencyjne rozliczenie dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci, 1,5 proc. dla Organizacji Pożytku Publicznego oraz możliwość limitowanego odliczania składki zdrowotnej przez niektórych przedsiębiorców.
  • Przedsiębiorcom, którzy nie mogą korzystać z obniżonej stawki PIT umożliwiliśmy limitowane odliczenie składki zdrowotnej.
  • Możliwość powrotu na skalę przedsiębiorcom, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
  • Utrzymano wysoką kwotę wolną od podatku – 30.000 zł i pierwszy próg podatkowy na wyższym poziomie 120.000 zł.
  • Wprowadzono również nowe preferencje prorodzinne i zabezpieczyliśmy dochody samorządów.

Czytaj również:

II etap reformy Niskie Podatki

Druga część reformy Niskie Podatki (weszła od 1 stycznia tego roku.) jest bardzo istotna dla osób, które mają dochody z umowy zlecenia lub uzyskują dochód z kilku źródeł. Zleceniobiorcy otrzymali prawo rozliczania już na etapie zaliczek miesięcznych kwoty wolnej. Od 2023 roku podatnik może także swobodniej dysponować miesięczną kwotą wolną i może podzielić ją maksymalnie na trzech płatników.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojewoda podlaski ocenił zmiany w systemie podatkowym i rządową reformę Niskie Podatki - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna