Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

W wyniku rosyjskiego ostrzału Dniepra w sobotę ucierpiała dzielnica mieszkalna, częściowo zniszczonych jest siedem domów. Ostrzał wywołał pożar.
W wyniku rosyjskiego ostrzału Dniepra w sobotę ucierpiała dzielnica mieszkalna, częściowo zniszczonych jest siedem domów. Ostrzał wywołał pożar. fot. via NEXTA
26 listopada jest 276. dniem wojny na Ukrainie. Ostatniej doby Rosjanie prawie 70 razy ostrzelali terytorium Ukrainy - pociski spadły m.in. na Kupiańsk i Czuhujew w obwodzie charkowskim, Biłeńkę w obwodzie donieckim oraz Komyszuwachę i Kuszuhum w obwodzie zaporoskim. Ukraińcy odpierali ataki najeźdźców m.in. w rejonie Sołedaru i Bachmutu w obwodzie donieckim. W sobotę Rosjanie zaatakowali osiedle mieszkalne w mieście Dniepr, stolicy obwodu dniepropietrowskiego.

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Co najmniej sześć osób jest rannych, w tym jedna ciężko, po rosyjskim ostrzale rakietowym dzielnicy mieszkalnej w Dnieprze – powiadomiły w sobotę władze lokalne. Uszkodzonych zostało siedem domów jednorodzinnych.
16:5326.11.2022

Sekretarz generalny NATO: Rosja musi zakończyć wojnę i światowy kryzys żywnościowy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w sobotę w nawiązaniu do szczytu „Ziarno z Ukrainy” w Kijowie wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią światowego kryzysu żywnościowego, informuje NATO na Twitterze.

„90 lat temu straszliwy Hołodomor w Związku Sowieckim zabił miliony Ukraińców. Dziś Rosja używa głodu jako broni w wojnie z Ukrainą i do tworzenia podziałów, i dalszej niestabilności wśród reszty świata”, stwierdził sekretarz generalny NATO i wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią kryzysu żywnościowego.

(PAP)

15:4526.11.2022

Prezydent Ukrainy: chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw

Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy "Zboże z Ukrainy". Ukraina doświadczyła ludobójstwa za pomocą głodu; musimy powstrzymać Rosję przed stosowaniem żywności jako broni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W sobotę prezydent Ukrainy wziął udział w konferencji poświęconej bezpieczeństwu żywnościowemu i inicjatywie "Zboże z Ukrainy". W konferencji udział wziął także premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę przebywa z wizytą w Kijowie. Podczas wystąpienia Zełenski podkreślił, że działania Rosji wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko Ukrainy, ale także wielu innych państw na całym świecie.

(PAP)

14:2126.11.2022

Kobiety w wyzwolonym Chersoniu opowiadały, w jaki sposób przeciwstawiały się rosyjskiemu najeźdźcy. - Każda z nas robiła tyle, na ile było ją stać – wyznawały. Zatrzymane przez okupantów były rażone prądem za przekazywanie wojskom ukraińskim pozycji wroga, a aresztowania następowały nawet za słuchanie ukraińskiej muzyki.

14:1626.11.2022

W Odessie SBU zatrzymało agenta FSB, który za pomocą ukrytego wideorejestratora nagrywał stanowiska ukraińskich wojsk.

14:0826.11.2022

Ukraińskie służby bezpieczeństwa poinformowały o znalezieniu licznych dowodów na działania przeciwko państwu w trakcie przeszukań pomieszczeń należących do diecezji czerniowiecko-bukowińskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. To kolejny raz, gdy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy weszła do obiektów Cerkwi związanej z Moskwą.

Podczas rewizji, przeprowadzonej wczoraj, a o której efektach poinformowano w sobotę, wykryto m.in. dokumenty potwierdzające obywatelstwo rosyjskie kierownictwa diecezji i jego korespondencję ze swymi moskiewskimi "mocodawcami", w której np. zalecano odmawianie specjalnych modlitw w intencji zwycięstwa wojsk rosyjskich.

Na Facebooku SBU ujawniono niektóre działania władz eparchii, potwierdzających jednoznacznie ich uzależnienie i podporządkowanie Patriarchatowi Moskiewskiemu szczególnie po rozpoczęciu agresji Rosji przeciw Ukrainie. Duchowieństwo miało się np. zajmować szerzeniem dezinformacji na temat sytuacji społeczno-politycznej w kraju i wydarzeń na froncie.

"Kuratorzy" moskiewscy domagali się zwłaszcza zaprzeczaniu zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej oraz rozpowiadania o rzekomym ucisku UKP PM przez władze centralne i regionalne. Funkcjonariusze znaleźli też hurtowe ilości literatury prokremlowskiej, wychwalającej państwo-agresora i wzywającej do wspierania okupantów. Na dyskach przejętych komputerów znaleziono też dokumenty dotyczące rosyjskich żołnierzy.

13:4926.11.2022

12 kolejnych jeńców wraca z rosyjskiej niewoli

O uwolnieniu z rosyjskiej niewoli kolejnych 12 osób powiadomił w sobotę szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Wśród nich są wojskowi różnych formacji, w tym dwoje oficerów, a także troje cywilów.

Wśród uwolnionych jeńców są obrońcy Mariupola, Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i Wyspy Węży – powiadomił Jermak w Telegramie.

Uratowani cywile to, według tej informacji, para małżeńska oraz mężczyzna, który uważany był za zaginionego.

13:3526.11.2022

Przed nadejściem zimy Belgia przeznaczy dla Ukrainy nową pomoc humanitarną i wojskową – zadeklarował premier Belgii Alexander De Croo, który w sobotę odwiedził Kijów i odbył rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim.

„Po niedawnych silnych bombardowaniach, stoimy ramię w ramię z Ukrainą. Jeszcze bardziej niż kiedykolwiek” – napisał premier Belgii na Twitterze, zapowiadając nową transzę pomocy dla Ukrainy.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Ukrainy oświadczył, że Belgia jest gotowa przekazać Ukrainie generatory oraz inne niezbędne wyposażenie energetyczne. Zełenski podziękował władzom Belgii za udział w inicjatywie Grain from Ukraine, poparcie dążenia Ukrainy do UE i NATO, a także za zamrożenie rosyjskich aktywów wartych ponad 50 mld euro.

13:2126.11.2022

Prezydent Węgier Katalin Novak spotkała się w sobotę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jest to pierwsze od czasu wybuchu wojny na Ukrainie spotkanie prezydentów obu państw.

Prezydent Novak poinformowała o tym fakcie w sobotę w mediach społecznościowych. "Jestem w Kijowie na zaproszenie prezydenta Ukrainy. Pomagamy tam, gdzie są kłopoty" – napisała na Facebooku.

Pod postem opublikowała grupowe zdjęcie, na którym prócz niej i Zełenskiego widać premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Belgii Alexandra De Croo, premier Litwy Ingridę Szimonyte oraz premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

13:0926.11.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził dziś Wyszogród w obwodzie kijowskim, na który kilka dni temu spadły rosyjskie pociski, trafiając w blok mieszkalny.

12:4826.11.2022

Zniszczenia po rosyjskim ostrzale Dniepra w sobotę

12:4226.11.2022

W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim zginęły wczoraj dwie osoby, a dziesięć zostało rannych.

12:3726.11.2022

Co najmniej sześć osób jest rannych, w tym jedna ciężko, po rosyjskim ostrzale rakietowym dzielnicy mieszkalnej w Dnieprze – powiadomiły w sobotę władze lokalne. Uszkodzonych zostało siedem domów jednorodzinnych.

11:5826.11.2022

Siedem budynków zostało zniszczonych w wyniku dzisiejszych rosyjskich ataków w obwodzie dniepropietrowskim. Ranna kobieta, która została wydobyta spod gruzów, została przewieziona do szpitala.

11:4826.11.2022

Wciąż 130 tys. mieszkańców Kijowa pozostaje bez prądu - przekazała wojskowa administracja miasta. We wszystkich dzielnicach przywrócono natomiast już dostawy wody oraz łączność mobilną.

11:3726.11.2022

Rosja zaatakowała w sobotę Dniepr, stolicę obwodu dniepropietrowskiego. Infrastruktura nie została uszkodzona, ale mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu - przekazał mer miasta Borys Fiłatow.

11:2226.11.2022

Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane – oświadczyła w sobotę w Kijowie premier Litwy Ingrida Szimonyte na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.

"Hasło Za wolność naszą i waszą, które jednoczyło nasze narody przez stulecia, jest nadal aktualne dzisiaj. Ukraina bowiem walczy nie tylko o własną wolność, lecz także o naszą. I nasze wsparcie dla Ukrainy musi być i będzie kontynuowane" – oświadczyła Szimonyte.

Premier Litwy zwróciła uwagę, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie zaczyna rozlewać się na terytoria innych państw.

"Litwa już dawno uprzedzała, że rosyjska wojna przeciw Ukrainie nie ma granic. W ubiegłym tygodniu zabitych zostało dwóch obywateli Polski. I tylko Rosja ponosi odpowiedzialność za to tragiczne zdarzenie" – podkreśliła szefowa litewskiego rządu.

10:3426.11.2022

Tylko klęska armii Putina zapewni stabilny i trwały pokój - przekonuje rosyjski opozycjonista Leonid Wołkow. Bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego w swoim wideoblogu stwierdził, że wszelkie próby nakłonienia Ukrainy do kompromisu z Rosją, to pójście na rękę Władimirowi Putinowi. W ocenie Leonida Wołkowa klęska rosyjskich wojsk jest warunkiem normalizacji sytuacji zarówno w Ukrainie, jak i w Rosji dotkniętej represjami.

"Nie ma żadnej możliwości osiągnięcia pokoju na innych warunkach, niż opuszczenie przez siły zbrojne Rosji terytorium sąsiedniego państwa, gdzie znajdują się one nielegalnie. Putin i jego armia muszą ponieść klęskę. Tylko to odtworzy drogę do normalnego, stabilnego pokoju. Tylko to otworzy drogę do przyszłości Rosji" - podkreślił Leonid Wołkow.

10:2026.11.2022

Spotkanie Trójkąta Lubelskiego w Kijowie z udziałem Morawieckiego

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego. Wzięli w nim udział szefowie rządów Polski, Ukrainy i Litwy - Mateusz Morawiecki, Denys Szmyhal oraz Ingrida Šimonyte.

"Omówiliśmy aktualne problemy i wyzwania, a także podpisaliśmy wspólne oświadczenie, w którym uzgodniliśmy szereg naszych stanowisk" - poinformował ukraiński premier.

W oświadczeniu strony potwierdziły gotowość do zintensyfikowania dyskusji w NATO w sprawie zaproszenia Ukrainy do negocjacji akcesyjnych w związku ze zbliżającym się szczytem w Wilnie, podkreśliły znaczenie dalszego wzmacniania pomocy militarnej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy, a także potwierdziły dalszy udział w odbudowie Ukrainy. Poparto też rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE niezwłocznie po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską pozytywnej oceny realizacji zaleceń dotyczących wniosku o członkostwo.

"Miniony rok pokazał, jak ważna jest jedność naszych krajów i narodów. Pracujemy nad dalszym wzmocnieniem partnerstwa i wspólnej przyszłości w zjednoczonej Europie" - dodał Denys Szmyhal.

10:1426.11.2022

W Polsce powstał punkt naprawy broni artyleryjskiej, używanej na Ukrainie

Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują od 2 do 4 tys. pocisków artyleryjskich dziennie na rosyjskie cele, co zmusza USA do wymiany luf dział i reperacji broni artyleryjskiej za granicą. To zmusiło Pentagon do zorganizowania na terenie Polski punktu naprawy zachodniego uzbrojenia, dostarczanego Ukrainie – podał "New York Times". 

Powołując się na administracje w Waszyngtonie i Kijowie, gazeta podkreśla, że Ukraińcy używają intensywnie zaawansowanych technologicznie dział dostarczanych przez USA i ich sojuszników, ale broń ta wypala się po miesiącach nadmiernej eksploatacji. W wyniku tego zostaje uszkodzona lub zniszczona i jest zabierana z pola walki do naprawy. Obecnie jedna trzecia z około 350 haubic produkcji zachodniej przekazanych Kijowowi nie działa.

"Wymiana lufy haubicy, która może mieć sześć metrów długości i ważyć tysiące kilogramów, przekracza możliwości naprawcze żołnierzy w terenie i problem ten stał się priorytetem dla Dowództwa Europejskiego Pentagonu. W związku z tym założyło ono zakład naprawczy w Polsce. (…) Wysiłki na rzecz naprawy broni w Polsce, o czym wcześniej nie informowano, rozpoczęły się w ostatnich miesiącach. Stan broni Ukrainy jest chronioną ścisłą tajemnicą" – stwierdził "NYT".

Ukraina chciałaby przenieść miejsca konserwacji bliżej linii frontu, aby uszkodzona broń mogła być po naprawie szybciej użyta do walki. Według dziennika, w Polsce ekipy remontowe będą mogły wymienić lufy i dokonać innych napraw.

09:3826.11.2022

Zdjęcie małego Hliba obiegło czołówki światowych mediów, stając się symbolem wyzwolonego Chersonia. Teraz dziennikarzom udało się odnaleźć i porozmawiać z chłopcem.

09:2526.11.2022

Informacje o planach ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi pod koniec listopada nie są zgodne z prawdą – powiadomił w ukraiński wywiad wojskowy, oceniając, że te działania dezinformacyjne mają na celu sprowokowanie Kijowa do przerzucenia wojsk na północ kraju.

"W ostatnich dniach rozpowszechniana jest informacja o rzekomych planach wroga zaatakowania Ukrainy od strony północnej granicy przez zgrupowanie uderzeniowe Rosji i Białorusi pod koniec listopada" – pisze HUR, Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony. Informacji tej mają też towarzyszyć "anonimowe wrzutki" na temat planowanego przez przeciwnika poprzedzającego takie działania zmasowanego ataku rakietowo-lotniczego.

"HUR powiadamia, że te informacje nie są zgodne z prawdą. Celem takiej informacyjnej operacji specjalnej jest sprowokowanie Ukrainy, by przerzuciła znaczną część wojsk na granicę z Białorusią i tym samym osłabiła potencjał Sił Zbrojnych na wschodzie i południu. Jednocześnie takie działania miałyby zademonstrować Białorusinom, że nasze państwo jakoby planuje zaatakować terytorium Białorusi i tym samym sprowokować ją do włączenia się do wojny" – napisano w oświadczeniu wywiadu wojskowego.

Poza tym, jak wskazano, takie informacje mają na celu zasianie paniki wśród Ukraińców. Jest to element operacji informacyjno-psychologicznych.

"Apelujemy do obywateli, by nie ulegali prowokacjom wroga i ufali tylko oficjalnym źródłom informacji. Siły Obrony Ukrainy zapewniają ochronę naszej granicy na północy i gotowe są w każdym momencie odeprzeć ataki przeciwnika: – zaznaczono.

Według informacji wywiadu obecnie na tym kierunku nie ma oznak formowania zgrupowania uderzeniowego.

09:0226.11.2022

Z Ukrainy do Polski wjechało wczoraj 24 tysiące osób. W przeciwnym kierunku granicę przekroczyło 20 tysięcy ludzi. Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku prowadzonej w pełnej skali rosyjskiej agresji z Ukrainy do Polski wjechało 7 milionów 983 tysiące osób, a wyjechało ponad 6 milionów 172 tysiące.

08:5026.11.2022

Ponad 60 pocisków wystrzeliły minionej nocy siły rosyjskie na miasta Nikopol, Marganiec oraz okoliczne wioski - przekazał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

08:4426.11.2022

Rosja prawdopodobnie usuwa głowice nuklearne ze starzejących się nuklearnych pocisków manewrujących i jako atrapy wystrzeliwuje na Ukrainę nieuzbrojoną amunicję - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, zdjęcia w otwartych źródłach pokazują wrak najwyraźniej zestrzelonego AS-15 Kent, wystrzeliwanego z powietrza pocisku manewrującego, zaprojektowanego w latach 80. wyłącznie jako środek przenoszenia broni jądrowej, w którym głowica została prawdopodobnie zastąpiona balastem.

"Chociaż taki bierny system będzie nadal powodował pewne zniszczenia wskutek energii kinetycznej pocisku i niezużytego paliwa, jest mało prawdopodobne, by osiągał niezawodne efekty przeciwko założonym celom. Rosja niemal na pewno ma nadzieję, że takie pociski będą działać jako atrapa, rozpraszając ukraińską obronę powietrzną. Niezależnie od intencji Rosji, ta improwizacja podkreśla poziom wyczerpania zapasów rosyjskich pocisków dalekiego zasięgu" - napisano.

08:2026.11.2022

Nowe dane o rosyjskich stratach. Ponad 86 tys. zabitych żołnierzy

08:1726.11.2022

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że ostatniej doby Rosjanie prawie 70 razy ostrzelali terytorium Ukrainy. Ukraińcy odpierali ataki najeźdźców m.in. w rejonie Sołedaru i Bachmutu w obwodzie donieckim.

Jak przekazał rzecznik sztabu Ołeksandr Sztupun, Rosjanie wystrzelili 11 rakiet, dokonali 7 nalotów i przeprowadzili ponad 50 ataków artyleryjskich. Pociski spadły m.in. na Kupiańsk i Czuhujew w obwodzie charkowskim, Biłeńkę w obwodzie donieckim oraz Komyszuwachę i Kuszuhum w obwodzie zaporoskim.

W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 14 nalotów na pozycje Rosjan. Rakiety i artyleria uderzyły w pięć punktów koncentracji najeźdźców.

07:5826.11.2022

ISW: Fałszywe "matki żołnierzy" na spotkaniu z Putinem

"Matki zmobilizowanych", z którymi spotkał się w piątek Władimir Putin, w rzeczywistości były podstawionymi urzędniczkami; w rosyjskiej media sferze pojawiły się podziały z powodu traktowania zmobilizowanych jak mięso armatnie – pisze w sobotę amerykański ośrodek ISW.

"Władimir Putin fałszywie przedstawił spotkanie z 18 wybranymi wpływowymi przedstawicielkami rosyjskiej sfery politycznej jako otwartą dyskusję z matkami zmobilizowanych" – pisze w sobotę o piątkowym spotkaniu z Putinem amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Spotkanie, które odbyło się dwa dni przed obchodzonym w Rosji Dniem Matki i było szeroko relacjonowane przez media państwowe, miało służyć złagodzeniu niezadowolenia krewnych rezerwistów i wyciszenia apeli prawdziwych matek i żon. W minionych tygodniach media niezależne informowały o ich wezwaniach, by zmobilizowani byli lepiej szkoleni, wyposażani i by nie wysyłano ich na linię frontu. Według ISW nie wiadomo o jakiejkolwiek reakcji Kremla na rzeczywiste apele matek żołnierzy.

Według amerykańskich analityków w rosyjskim segmencie przestrzeni informacyjnej, poświęconej sytuacji na froncie, narastają podziały w ocenie sytuacji zmobilizowanych pomiędzy tzw. blogerami wojskowymi, Grupą Wagnera i oficjalną narracją władz.

W raporcie opisana jest sytuacja rezerwistów z Sierpuchowa w obwodzie moskiewskim, którzy 23 listopada twierdzili, że zostali rzuceni do walki bez odpowiedniego przeszkolenia i wyposażenia, przez co ponieśli ogromne straty. Ponadto mówili oni, że dowództwo wydawało im posiłki tylko raz dziennie. Ludziom tym, według doniesień w mediach, ma grozić trybunał wojskowy za dezercję. Sami wojskowi oświadczyli, że są gotowi walczyć, ale nie na pierwszej linii frontu.

"Środowisko blogerów wojskowych podzieliło się - część wyraziła solidarność ze zmobilizowanymi i żądała ukarania dowódców, część – kary dla całego oddziału” – pisze ISW. Niektórzy komentatorzy krytykowali słabe przygotowanie żołnierzy i działania dowództwa. Jeden z blogerów bronił rezerwistów, twierdząc, że nie odmawiają oni walki, lecz nie chcą być traktowani jako „mięso armatnie”.

Według ISW te reakcje blogerów wojskowych (którzy, jak wcześniej zaznaczał ośrodek, odgrywają ważną rolę w relacjonowaniu wojny), demonstrują skalę upadku morale i narastającą dezorientację wśród nastawionych prowojennie środowisk nacjonalistycznych z powodu źle przeprowadzonej mobilizacji.

07:4426.11.2022

Według węgierskiego portalu index.hu prezydent Katalin Novák uda się z wizytą do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Nie wiadomo, kiedy miałoby dojść do tej wizyty, bo Pałac Prezydencki na razie nie komentuje tych doniesień. Byłaby to pierwsza wizyta polityka tak wysokiego szczebla ze strony węgierskiej na Ukrainie od czasu rosyjskiej agresji. Do tej pory podróżował tam jeden z sekreterzy stanu, a także szef węgierskiej armii. 

Węgierski portal poinformował, że Katalin Novák miałaby polecieć najpierw do Warszawy, a potem - już pociągiem - pojechać do Kijowa, gdzie ma między innymi spotkać się z prezydentem Ukrainy. Index.hu twierdzi, że to właśnie Wołodymyr Zełeński zaprosił prezydent Węgier na Ukrainę.

06:5226.11.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej.

Zełenski poprosił, aby we wszystkich regionach, tak jak dotychczas, oszczędnie zużywać energię elektryczną i przypomniał, że jeśli nie ma przerwy w dostawie prądu, to nie znaczy, że problem się skończył.

Odnosząc się do skali trudności z zaopatrzeniem w energię, prezydent oświadczył, że najwięcej problemów jest obecnie w stolicy Ukrainy, a także w obwodzie kijowskim, obwodzie odeskim, obwodzie lwowskim, obwodzie winnickim i obwodzie dniepropietrowskim.

Prezydent szczególną uwagę poświęcił stolicy, gdzie jak przypomniał, w piątek wieczorem od sieci odłączono 600 tysięcy abonentów, a wielu mieszkańców Kijowa pozostawało bez prądu przez ponad 20, a nawet 30 godzin.

W swoim orędziu Zełenski zwrócił się bezpośrednio do władz Kijowa, domagając się poprawienia jakości pracy w biurze mera miasta. Zwłaszcza jeśli chodzi o niedawno uruchomione "punkty niezłomności", gdzie w razie masowych rosyjskich nalotów obywatele będą mogli uzyskać niezbędną pomoc, konieczne jest zdaniem prezydenta zintensyfikowanie wysiłków ze strony administracji miasta tak, aby mieszkańcy otrzymali niezbędne wsparcie.

"Mieszkańcy Kijowa potrzebują większej ochrony" - oświadczył Zełenski.

06:3526.11.2022

Ukraińskie lotnictwo dokonało wczoraj 12 ataków na rosyjskie cele wojskowe. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii.

Celami dziewięciu ataków były rejony ześrodkowania rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Trzy ataki były wymierzone przeciwko rosyjskim bateriom rakiet przeciwlotniczych. Ukraińska artyleria i siły rakietowe ostrzelały z kolei rosyjskie stanowisko dowodzenia i pięć rejonów ześrodkowania wojsk.

Według ukraińskiego sztabu generalnego, Rosjanie przeprowadzili wczoraj cztery ataki rakietowe na miejscowość Komyszuwasy w obwodzie zaporoskim. Siedem razy ostrzelali też ukraińskie pozycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 74

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
a
ab
. Rosyjscy czołgiści zostawili wiadomość w Chersoniu dla szanownych Ukraińców.

„Szanowni Ukraińcy, zachowujcie się dobrze! Nie zapominajcie, że jesteście na terytorium Imperium Rosyjskiego!

Jesteśmy na urlopie, wkrótce wrócimy.

1. Mebli nie gryźć!

2. Na podłogę nie [wulgaryzm]!

3. Przechodniów nie zaczepiać!

4. W nocy nie szczekać!

5. Drzwi zamykać szczelnie – bo przeciąg!

6. Po powrocie zdecydowanie zalecamy pozostawić porządek i zawiesić w każdym pokoju portret naszego z wami monarchy - W.W. Putina!

PS. Każdego ranka całować flagę i śpiewać rosyjski hymn. Przyjedziemy i sprawdzimy!

Z miłością, rosyjski specnaz czołgowy"
a
ab
Pierwszą rzeczą jaką zrobił nazistowski reżimek z Kijowa po puczu faszystowskim w 2014 roku było odcięcie Krymu od wody – postawili na rzece tamę i już.

Obecnie sami stoją w niekończących się kolejkach po wodę – jaki to słodki widok…No bo jako że to oni a nie Marsjanie na żydowskiego komika głosowali więc czeka ich teraz długa zima i bardzo śmieszna.
G
Gość
23 listopada, 15:19, PI Grembowicz:

Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).

Popieram. Rosjanie to zabójcy cywilizacji. Ten kraj nie powinien istnieć

P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
a
ab
Dmitrij Miedwiediew pisze:

Czasami na wypowiedzi wroga trzeba odpowiedzieć czymś więcej niż tylko dyplomatycznymi czy jakoś alegorycznymi sformułowaniami.

Odpowiadam:

W insektarium w Kijowie hodują różne karaluchy, które nieustannie grożą „zwrotem Krymu”. Cele są jasne: rozweselić oswojone owady i pokazać właścicielowi insektarium, że wciąż potrafią biegać za kawałkiem jedzenia. To prawie jak ulubiony karaluch, Janissary, w sztuce „W biegu” słynnego Kijowanisty Michaiła Bułhakowa.

Chcę więc przypomnieć im niezaprzeczalne fakty:

Kijów jest stolicą starożytnej Rosji.

Kijów jest dużym małym rosyjskim miastem w Imperium Rosyjskim.

I wreszcie, Kijów to po prostu rosyjskie miasto, w którym ludzie zawsze myśleli i mówili po rosyjsku.

Żeby było jasne, co i jak należy zwrócić…
a
ab
Ukraińscy terroryści zaatakowali elektrownię atomową w Zaporożu!!!

największą elektrownię jądrową w Europie”

Bez zgody USA i Anglii tego by nie zrobili

Ukraińcy strzelali do korpusu specjalnego EJ nr 2, w którym przechowywane jest świeże wypalone paliwo jądrowe.

„Wystrzelono 15 pocisków. Wiadomo, że 6 trafiło w basen fontanny chłodzącej reaktor, 2 – w suche składowisko odpadów radioaktywnych.

Nadal nie można określić skutków ostrzału
G
Gość
19 listopada, 13:17, ab:

Były burmistrz Kijowa, ciężko bity po głowie pięściami profesor matematyki Kliczko, staje się jak pedo Joe umysłowo niedorozwinięty. Oznajmił że z 16 pocisków wystrzelonych do stolicy 16 zostało zestrzelonych ale dwa trafiły w obiekty infrastruktury energetycznej.To tylko dowód na to jakie predyspozycje umysłowe mają sługusy żodostwa obsadzane na stanowiskach. Tam była tak silna selekcja negatywna że tylko tacy jak on lub Kaczyński bez podstawówki mieli szansę się na stanowiskach zainstalować.

Co jarasz ?

P
PI Grembowicz
To znowu ci odwiecznie źli Ukraińcy, Amerykanie albo Polacy!

Chyba że to ustawka, ruska ustawka.
G
Gość
19 listopada, 14:18, Gość:

Naprzód kochana Rosjo!

NIECH ŻYJE ROSJA!

Да здравствует Россия!

Rosja wzywolicielem narodów!

Rosja - to brzmi dumnie!

Z jak zdechł.

u
uwazny obserwator
Niech Watykan odda swoje zlote nocniki na zlom i za to kupi chleba i ciepla dla Ukraincow !!
a
ab
Były burmistrz Kijowa, ciężko bity po głowie pięściami profesor matematyki Kliczko, staje się jak pedo Joe umysłowo niedorozwinięty. Oznajmił że z 16 pocisków wystrzelonych do stolicy 16 zostało zestrzelonych ale dwa trafiły w obiekty infrastruktury energetycznej.To tylko dowód na to jakie predyspozycje umysłowe mają sługusy żodostwa obsadzane na stanowiskach. Tam była tak silna selekcja negatywna że tylko tacy jak on lub Kaczyński bez podstawówki mieli szansę się na stanowiskach zainstalować.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie