Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wracają na rynek

Iza Wysocka
Ostrołęka. 65 osób nauczy się obsługiwać komputer, kasę fiskalną. Mogą też zrobić prawo jazdy. Kursy są dla nich całkowicie bezpłatne.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce realizuje dwa projekty unijne, które mają pomóc osobom pozostającym bez pracy znaleźć płatne zajęcie. To pierwsza taka inicjatywa realizowana u nas.

W projektach "Wracam na rynek pracy" i "Pozwól sobie pomóc" mogą wziąć udział osoby, które na co dzień korzystają z pomocy społecznej. Obecnie uczestniczą w nich kobiety, które przez bardzo długi czas nie pracowały, osoby niepełnosprawne oraz młodzi ludzie, którzy niedawno opuścili placówki opiekuńczo-wychowawcze lub rodziny zastępcze.

- Na razie te osoby, w grupach lub indywidualnie, spotykają się z doradcą zawodowym i z psychologiem. Doradca podpowiada, w jakich kursach dana osoba mogłaby wziąć udział i odpowiedni proponuje - wyjaśnia Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz, dyrektor MOPR. - Psycholog natomiast pracuje z nimi nad poprawą samooceny, wzmocnieniem wiary w siebie i motywacji oraz, co za tym idzie, ich uaktywnieniem.

Potem rozpoczną kursy i szkolenia. A mają spory wybór. Mogą skorzystać ze szkoleń komputerowych, kursu księgowości, kursu na prawo jazdy, przygotowujących do zawodów: sprzedawcy, magazyniera, pracownika biurowego lub też innych, które zaproponuje im doradca zawodowy.

Jedną z osób, która chce w ten sposób podnieść swoje kwalifikacje, jest Barbara Modzelewska z Ostrołęki.

- Dla mnie to jest wielka szansa - mówi. - Od siedmiu lat jestem bezrobotna. Wcześniej, przez 20 lat pracowałam w handlu. Przez długą przerwę w pracy mam zaległości. Technika w tym czasie poszła do przodu. Cieszę się, że będę mogła nauczyć się korzystać z komputera, czy nowych kas fiskalnych. Bardzo chciałabym wrócić do zawodu.

Do udziału w szkoleniach przekonywały podopiecznych MOPR Grażyna Piersa i Zofia Bardyszewska, pracownice socjalne.

- Wiele osób na taką propozycję zareagowało bardzo pozytywnie - mówi Grażyna Piersa. - Ale wśród niektórych obudziły się też obawy i wątpliwości. Mimo to spróbowały i wydają się być zadowolone.

W ramach projektu kobiety mogą dostać dofinansowanie na poprawę wizerunku, na przykład na wizytę u fryzjera (!) lub na nianię, jeśli nie mają z kim zostawić dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna