Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wróciły do gniazd

Marian Olszewski [email protected]
W Grabniku jest jedenaście bocianich gniazd
W Grabniku jest jedenaście bocianich gniazd M. Olszewski
Ełk. To już na pewno wiosna - nasze rodzime boćki wróciły z Afryki. Mało kto wie, czym się naprawdę żywią oraz ile ich jest.

Mieszkańcy Grabnika długo wypatrywali ptaków na gniazdach okolicznych stodół. Pierwsze bociany wróciły tu 21 marca, dokładnie w pierwszy dzień wiosny.
Sąsiedzi od lat
- Co roku czekamy na ich przylot, mieszkają z nami po sąsiedzku już od wielu lat. Tej wiosny najpierw przyleciała samica, niepokoiliśmy się, gdzie podział się jej partner. Na szczęście dołączył do swojej partnerki 10 dni później. Widocznie wybrał inną trasę przylotu - zastanawia się Alojzy Błaszczyk z Grabnika. - W całej wsi jest aż jedenaście gniazd tych wspaniałych ptaków. Na razie zagnieździły się tu trzy pary.
W całym powiecie ełckim, który ma w swoim logo właśnie bociana, mieszka 750 par tych ptaków, a na Warmii i Mazurach ornitolodzy doliczyli się dokładnie 10 tysięcy 508 gniazd. Wyliczyli, że na 100 hektarach jest średnio 40 gniazd. Populacja bociana białego nie zmienia się na Mazurach już od kilkudziesięciu lat.
Najwięcej gniazd w Iwaszkach
- Bocian biały jest pod ochroną. Co więcej, gatunek jest objęty programem ochronnym, koordynowanym przez Podlaskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody Pro Natura - mówi Krzysztof Molewski, koordynator projektu "Ochrona bociana białego Polski północno-wschodniej".
Najwięcej gniazd bocianich w powiecie ełckim znajduje się we wsi Iwaszki w gminie Kalinowo. Jest ich aż dziewiętnaście. Najsłynniejszą bocianią wioską na Warmii i Mazurach jest Żywkowo, gdzie w pięciu gospodarstwach jest aż 46 gniazd.
Lubią owadyrzadko jedzą żaby
Bocianie gniazdo jest bardzo ciężkie - może ważyć nawet 2 tony. Ptaki te najczęściej gniazdują na budynkach gospodarczych i słupach energetycznych.
- Wiele bocianów ginie porażonych prądem - mówi Alicja Kruszelnicka z Mazurskiego Parku Krajobrazowego. - Rocznie udaje nam się wyleczyć około 60 ptaków, z których połowa odlatuje do Afryki. Pozostałe chore bociany przekazujemy do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Tam zostają na zimę.
Bociany żywią się przede wszystkim owadami, głównie pasikonikami, chrząszczami, a ponadto jaszczurkami, wężami, pisklętami ptaków, myszami, norkami, małymi zajączkami i - bardzo rzadko - żabami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna