Wspinaczka sportowa na czas. Aleksandra Mirosław z awansem na igrzyska olimpijskie. W finale pokonana rodaczka. Dzieński o włos od Paryża

Mateusz Pietras
W Rzymie Aleksandra Mirosław wywalczyła awans na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie we wspinaczce sportowej na czas. W finale pokonała rodaczkę Aleksandrę Kałucką. Trzecie miejsce zajęła mistrzyni Igrzysk Europejskich Natalia Kałucka. Drugie miejsce wśród mężczyzn zajął Marcin Dzieński, który ustanowił nowy rekord życiowy (5,27). Polak był o włos od wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej.

Upragniona kwalifikacja olimpijska

Wieczorem w Rzymie odbył się turniej kwalifikacyjny do IO we wspinaczce sportowej, który jest drugą szansą wywalczenia biletu do Paryża. W zawodach nie zabrakło Aleksandry Mirosław, która w południe ustanowiła nowy rekord życiowy jak i świata.

Przez kolejne rundy świeżo upieczona rekordzistka świata Mirosław Mknęła jak burza. W ćwierćfinale bez żadnego problemu poradziła sobie z Francuzką, pokonując ścianę wynikiem 6,52 s. Natomiast w półfinale pokonała mistrzynię Igrzysk Europejskich i byłą mistrzynię świata Natalię Kałucką osiągając rezultat o 0,11 s lepszy. W finale pokonała czwartą zawodniczkę mistrzostw świata Aleksandrę Kałucką. Tym samym po nieudanym Czempionacie w Bernie, Polka awansowała na IO.

Trzecie miejsce zajęła Natalia Kałucka.

Jeden wyścig od medalu

W męskiej rywalizacji doskonale sprawował się wicemistrz Europy Marcin Dzieński. W pierwszym starciu 30-letni Polak pokonał faworyzowanego Włocha Fossaliego, który nie ukończył sprintu. Natomiast w półfinale doszło do niecodziennej sytuacji. Obaj zawodnicy ukończyli trasę z tym samy wynikiem. W powtórce górą był Polak, który był o jedno zwycięstwo od IO. Dzieński ustanowił rekord życiowy - 5,27, którego nie pobił w finale. W decydującym wyścigu lepszy okazał się Francuz Bassa Mawem, który zwycięstwem zapewnił sobie start na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

Poprawiony rekord świata przez Aleksandrę Mirosław

Wcześniej tego samego miały miejsce eliminacje do wieczornego finału. Z kapitalnej strony zaprezentowała się dwukrotna mistrzyni świata Mirosław. Najpierw Polaka pokonała trasę czasem 6,37 s. Drugie przejście było najszybszym w historii kobiecych startów. Biało-Czerwona ustanowiła rekord świata, a jej wynik wyniósł 6,24. Poprzedni rekord należał również do mistrzyni Europy. W Seulu konkurencję szybkościową ukończyła czasem 6,25.

Zatem rekordzistka świata dołączyła do Indonezyjki Desak Made Dewi i Amerykanki Emmy Hunt, które bilet do Paryża wywalczyła na tegorocznych mistrzostwach świata we wspinaczce sportowej na czas.

W tym roku czwarta zawodniczka IO pięciokrotnie poprawiała własny rekord świata. W wieloletniej karierze ta sztuka udawała jej się ośmiokrotnie.

Patrycja Chudzik, Oskar Szalecki i Hubert Przytuła odpadli w kwalifikacjach.

W stolicy Francji wystąpi po 14 zawodniczek i zawodników.