Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz mu dobre konto

Barbara Kociakowska
Jeśli Twoje dziecko skończyło 13 lat, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby miało własne konto w banku. Warto założyć konto dla małolata. Niech się edukuje w sprawach finansów. W dodatku będzie bezpieczniej.

Konto dla juniora posiada w swojej ofercie większość banków. Taki rachunek nie różni się bardzo od normalnych ROR-ów. Małolat może wybierać gotówkę z bankomatu, płacić w sklepie kartą, robić przelewy (również przez internet).

Nie wykosztujesz się

Ile kosztuje taka "przyjemność"?
- Opłaty za prowadzenie konta nie są wysokie, a część banków w ogóle z nich zrezygnowała - tłumaczy Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl. - Pobierana jest natomiast niewielka prowizja za obsługę karty płatniczej wydawanej do rachunku. Kwoty te nie są jednak duże i oscylują w granicach 1-2 zł.

Najpierw sprawdź w swoim banku
Szukając konta dla dziecka warto zacząć od banku, w którym mamy własne konto. W niektórych bankach konta dla młodzieży są powiązane z tymi dla dorosłych - opiekun też musi tu mieć swój rachunek.
- Takie rozwiązanie może być wygodne, ale niekoniecznie najtańsze - przestrzega Michał Ostrowski, analityk Open Finance. - Możemy więc poszukać konta w innym banku, a nawet podzielić się tym zadaniem z dzieckiem. Pozwoli mu to nauczyć się porównywania ofert finansowych. Będzie więc dodatkową lekcją z finansów.
Bankomat musi być po drodze

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Trzeba pamiętać, że nastolatek ma inne potrzeby niż osoba dorosła - mówi Wojciech Boczoń. - Dla niego najważniejszy będzie łatwy dostęp do gotówki i tanie przelewy w internecie.
A więc, bankomat należący do banku, w którym dziecko ma konto powinien znajdować się blisko domu lub szkoły. Bo, podobnie jak i w przypadku kont dla dorosłych, wypłata z obcego bankomatu zupełnie się nie opłaca. Będzie nas kosztować kilka złotych.

A może trochę gadżetów
Jak zauważa analityk Open Finance, już samo konto dla młodzieży jest pewnego rodzaju gadżetem, ale można zapewnić dziecku tych gadżetów więcej. Na przykład w banku Pekao (Eurokonto Kieszonkowe) młodzież może korzystać z przeznaczonej dla niej infolinii. Uzyskać informacje na temat ciekawych imprez w okolicy, poznać repertuar kin i teatrów, uzyskać dodatkowe informacje na temat szkół czy kursów językowych. Natomiast kartą wydawaną do rachunku Visa Electron<30 (w banku Zachodnim w WBK ) można przeprowadzać płatności zbliżeniowe - szybkie transakcje na małe kwoty bez wstukiwania PIN- i składania podpisu.

Posługiwanie się kartą jest bezpieczniejsze niż noszenie gotówki. Musimy jednak pamiętać o tym, że kartę trzeba ubezpieczyć. Zazwyczaj kosztuje to kilka złotych miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna