Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyciągi lub pochłaniacze

Wojciech Nowicki
Obudowa okapu może nawiązywać stylistycznie do mebli kuchennych
Obudowa okapu może nawiązywać stylistycznie do mebli kuchennych
Okap warto zainstalować, choćby po to, by rzadziej malować ściany i wymieniać szafki kuchenne. Wyciąg o dużej mocy uchroni nas także przed wędrówką nie zawsze przyjemnych zapachów po mieszkaniu.

Okap może usuwać kuchenne opary do przewodu wentylacyjnego i dalej, na zewnątrz budynku (tryb otwarty), lub działać jako pochłaniacz - oczyszczone z zapachów i cząstek tłuszczu powietrze wraca z powrotem do kuchni (tryb zamknięty). System otwarty jest wydajniejszy, ale nie sprawdzi się, jeśli nie mamy dostępu do kanałów wentylacyjnych ani możliwości lub potrzeby, aby je wykonać.

- Wspólnego pionu, w przypadku kuchni czy łazienek, być nie powinno - wyjaśnia Paweł Danilczuk, specjalista od systemów wentylacyjnych z białostockiej firmy Felix. - Ale wspólne kominy, czy to na skutek kiepskiego pojmowania oszczędności, czy niedopatrzenia budowlańców, zdarzają się w blokach. Wówczas, nawet w przypadku okapu o niezbyt wysokiej mocy, można swoje zapachy sprezentować sąsiadowi.

Pochłaniacz pracuje bez podłączenia do kanału, a o jego skuteczności decyduje rodzaj zastosowanych filtrów: węglowe neutralizują zapachy, muszą być - w zależności od modelu i intensywności pracy - regularnie wymieniane, co rok lub co kilka tygodni. Metalowych filtrów przeciwtłuszczowych (stosowanych także w obiegu otwartym) używa się - po umyciu np. w zmywarce - wielokrotnie. Niektóre okapy są wyposażone w specjalne wskaźniki, informujące o konieczności umycia lub wymiany filtrów.

Okapy posiadają kilka prędkości pracy - trzystopniowa regulacja to absolutne minimum. Zwykle zainstalowane jest też oświetlenie. Najnowsze modele sterowane są elektronicznie, mają możliwość regulacji natężenia światła, a do obsługi służy pilot. Bez niego w modelach luksusowych obejść się zresztą nie sposób, bo coraz częściej w płytę okapu wmontowuje się ekran telewizora.

Nie przesadzić z mocą

Średnica wylotu podawana jest w milimetrach i oznacza średnicę otworu odprowadzającego opary. Przed wyborem okapu należy sprawdzić wymiary dostępnych przewodów i kratek wentylacyjnych. Zmniejszanie średnicy rury odprowadzającej wpływa na wydajność urządzenia i zwiększa poziom hałasu.
Szerokość okapu nie powinna być mniejsza niż szerokość kuchenki - węższy nie spełni swojej funkcji, a optymalna wydajność powinna pozwolić na dziesięciokrotne przefiltrowanie kuchennego powietrza w ciągu godziny. Od efektywności silnika zależy wydajność okapu, a także poziom hałasu. Zdecydowana większość okapów wyposażona jest w pojedynczy silnik, ale zdarzają się też duże urządzenia (o szer. 90 cm i więcej) wyposażone w dwa silniki.

- Kiedy wstawiamy nowy, silny okap, który wyciąga np. 300-350 msześc. powietrza na godzinę, i pracuje on na pełnych obrotach przez dłuższy czas, może wyciągnąć powietrze z wszystkich dziur i zakamarków w domu - ostrzega Paweł Danilczuk, specjalista od systemów wentylacyjnych z białostockiej firmy Felix. - Oczywiście, kiedy okna są zamknięte i nie ma dopływu powietrza z zewnątrz. Zapachy wprawdzie znikną, ale powstanie podciśnienie i powietrze będzie pobierane z szafek, kratek wentylacyjnych, nawet z kominka.

Na każdy gust

Produkuje się trzy grupy okapów, przystosowanych do różnych miejsc montażu oraz zadań: dekoracyjne można zamontować do ściany lub podwiesić do sufitu, nad kuchenką umieszczoną w tzw. wyspie; do zabudowy - przystosowane są do montażu w odpowiednich szafkach. Producenci oferują też modele całkowicie chowane w szafce, szufladkowe, które włącza się, wysuwając część płyty pochłaniającej, oraz uchylne (uruchamiane przez uchylenie płyty czołowej); podszafkowe - przeznaczone są do mocowania pod wiszącą szafką lub zawieszania na ścianie jako samodzielne urządzenia.

Dziś największą popularnością cieszą się urządzenia wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej o nazwie inox. Zainteresowanie klientów wzbudza również blacha kwasoodporna. Często stosuje się połączenie szkła i metalu. A dla tradycjonalistów pozostają nie mniej eleganckie urządzenia wykończone w miedzi lub drewnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna