Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypożycz sobie żywą książkę

Urszula Krutul [email protected]
sxc.hu
Ksiądz ewangelicki, więzień czy osoba wychodząca z bezdomności. To tylko niektórzy uczestnicy projektu Żywa Biblioteka, na którego drugą edycję zaprasza białostockie Centrum im. L. Zamenhofa.

Żywa Biblioteka to projekt społeczno-edukacyjny organizowany w konwencji tradycyjnej biblioteki. Jedyną różnicą jest to, że książkami są żywi ludzie, a proces czytania odbywa się bez pośrednictwa druku. To wszystko 23 kwietnia w godz. 11-18 w Centrum przy ul. Warszawskiej 19.

- Poprzednia edycja Żywej Biblioteki cieszyła się dużym zainteresowaniem - mówi Anna Talarczyk z Centrum im. L. Zamenhofa, organizatora imprezy. - Teraz mamy więcej Książek i nieco innych niż rok temu. Zapraszamy do czytania.

Księgozbiorem Żywej Biblioteki są odpowiednio wytypowane osoby ze środowisk zagrożonych dyskryminacją lub wykluczeniem społecznym.

Jednym z założeń projektu, a równocześnie jego podstawą, jest przekonanie, że bezpośrednie spotkanie z innymi jest najlepszą metodą poznania odmienności, najskuteczniejszym sposobem pokonywania barier uprzedzeń i negatywnych stereotypów.

- Naszym celem jest kształtowanie postawy otwartości na innych, opartej na zrozumieniu i szacunku - dodaje Talarczyk.

W tym roku do wypożyczenia jest: amazonka, Białorusin, Czeczen/uchodźca (dostępny tłumacz języka rosyjskiego), feministka, głucha (dostępny tłumacz języka migowego), konwertytka, ksiądz ewangelicki, muzułmanka, niepijący alkoholik, osoba czarnoskóra, na wózku inwalidzkim, niewidoma, wychodząca z bezdomności, z zaburzeniami jedzenia, psycholog, rodzic dziecka niepełnosprawnego, siostra zakonna, Syryjczyk, Tatar polski, więziennik/penitencjarzysta, więzień.

A jak można się zapisać? Na początku należy zapoznać się z regulaminem Żywej Biblioteki oraz Katalogiem Książek. Można to zrobić dzwoniąc pod nr tel. 85 67 67 367 albo odwiedzając Centrum. Następnie należy się zarejestrować, aby otrzymać Kartę Biblioteczną i zarezerwować wybraną Książkę na konkretną godzinę. A później już tylko z wybraną Książką rozmawiać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna