Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVII Święto Origami 2019. Cuda z papieru stworzyli mali artyści z całego województwa (zdjęcia)

og
W trakcie Święta Origami został rozstrzygnięty XII Regionalny Konkurs ,,Mistrz Origami”, w którym udział wzięły dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z całego regionu.
W trakcie Święta Origami został rozstrzygnięty XII Regionalny Konkurs ,,Mistrz Origami”, w którym udział wzięły dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z całego regionu. Olga Goździewska
W sobotę (2 marca) po raz siedemnasty miłośnicy starej wschodniej sztuki składania papieru mieli okazję spotkać się podczas Święta Origami w Szkole Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku.

Godło Polski, kolorowe kwiaty i ptaki, kucharz, strażak, a nawet weselny tort i młoda para - to tylko część prac konkursowych zaprezentowanych przez małych podlasian. Na podium znalazły się m. in. dzieci z Białegostoku, Wysokiego Mazowieckiego, Augustowa i Rozedranki.

– Cieszy nas fakt, że z każdym rokiem impreza przyciąga coraz liczniejsze rzesze miłośników starej wschodniej sztuki składania papieru – mówi Marta Słoma, jedna z organizatorek Święta Origami z SP 47.

Szesnaście lat temu wraz z innymi nauczycielami rozpoczęła rozpowszechnianie zajęć origami, które szybko znalazły zainteresowanie wśród dzieci i ich rodziców.

– Dziś w zabawie biorą udział całe rodziny. To świetna forma integracji – podkreśla nauczycielka – oprócz tego dzieci rozwijają zdolności manualne, umiejętność logicznego myślenia i wyobraźnię, do tego uczą się cierpliwości i dokładności – dodaje Słoma.


Zobacz też: Nazwaliście tak dziecko? Te imiona były zakazane sto lat temu! A dziś są popularne. Zobacz listę

W trakcie imprezy został rozstrzygnięty XII Regionalny Konkurs ,,Mistrz Origami”, w którym udział biorą dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z całego regionu. Tytuł Mistrza Origami, a także nagrodę specjalną Prezydenta Białegostoku zdobyli Jakub i Zuzanna Roszkowscy ze Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance. Rodzeństwo przygotowało pracę pt. Niepodległa, przedstawiającą ogromne godło Polski.

– Przygotowywaliśmy orła przez miesiąc. Codziennie wracaliśmy ze szkoły i siadaliśmy do składania – mówi Jakub – Pomysł na stworzenie godła podsunęła nam babcia, która przeżyła wojnę i wspomina te czasy szczególnie w okresie rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj – wyjaśnia 13-latek.

Zobacz też:
Wysokie Mazowieckie. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy pomniku ,,Huzara" i jego żołnierzy (zdjęcia, wideo)

Uczestnicy imprezy mieli okazję skosztowania japońskich herbat, spróbowania sushi, a nawet nauczenia się pisania swojego imienia w języku japońskim, pod okiem lektorów ze Szkoły Języka Japońskiego ,,AKARI” w Białymstoku.

Wystawa pokonkursowa będzie prezentowana w SP 47 jeszcze przez miesiąc. Później najlepsze prace trafią do szklanych gablot, które zdobią niemal każdą ścianę na korytarzach szkoły, gdzie japońska kultura zagościła na dobre.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna