Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XX Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża. Artystyczna machina

Paweł Chojnowski [email protected]
Jubileuszowa edycja festiwalu to okazja do wspomnień. Jacek Szymański pokazuje jak wyglądał pierwszy afisz z 1994 r., wykonany ręcznie - mazakiem.
Jubileuszowa edycja festiwalu to okazja do wspomnień. Jacek Szymański pokazuje jak wyglądał pierwszy afisz z 1994 r., wykonany ręcznie - mazakiem. P. Chojnowski
W pierwszej edycji, 20 lat temu, wystąpiło czworo artystów. Tegoroczne Muzyczne Dni przygotowuje setka ludzi!

Przez osiem festiwalowych dni (od 29 czerwca do 7 lipca) odbędzie się 17 koncertów na terenie całego województwa - poinformował podczas wczorajszej konferencji prasowej Lech Szabłowski, starosta łomżyński i współorganizator Muzycznych Dni Drozdowo - Łomża.

Większy zasięg i ranga

W tym roku już po raz drugi współorganizatorem festiwalu jest też samorząd województwa.
- Środki, 60 tys. zł, nie pochodzą z konkursu, zostały zarezerwowane w budżecie ze względu na wysoką rangę artystyczną tego wydarzenia - podkreśla Jacek Piorunek, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Dodatkowo 50 tys. zł wsparcia pochodzi z Narodowego Centrum Kultury. Swoje oczywiście dołożyli liczni sponsorzy. Nic dziwnego, że rozmach organizacyjny przedsięwzięcia przytłacza. Odwiedzą nas artyści z Wrocławia, Poznania, Gdańska, ale równie z zagranicy. Nie sposób wymienić wszystkich festiwalowych atrakcji.

Pierwsze koncerty odbędą się: w kościele Czyżewie i w Wielkiej Synagodze w Tykocinie (29 czerwca) oraz w kościele w Jedwabnem (30 czerwca). Oficjalną inaugurację Muzycznych Dni 2013 - koncert utworów Witolda Lutosławskiego - przewidziano na 30 czerwca o godz. 16 w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

O szczegółach programu będziemy informować na bieżąco. Warto wiedzieć, że artyści wystąpią w Łomży, Kolnie, Czartorii, Łapach, Nowogrodzie, Zabielu, Śniadowie, a nawet w Białymstoku, w Pałacu Branickich.

Starsi i młodsi melomani usłyszą pieśni, songi musicalowe, arie operetkowe, chorały, a niewątpliwym wydarzeniem będzie wystawienie "Makbeta" Giuseppe Verdiego w kościele pw. Krzyża Św. w Łomży (4 lipca, godz. 19). Za inscenizację, reżyserię oraz scenografię odpowiada Jacek Szymański, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu. On również zaprojektował kostiumy. Ale jak się okazuje, ma w tym spore doświadczenie. Już do pierwszej edycji festiwalu ręcznie wykonał kostiumy.

40 kilogramów wspomnień

XX edycja Muzycznych Dni jest doskonałą okazją do wspomnień, a tych nazbierało się sporo.
- 40 kilogramów - precyzuje Szymański. - Tyle dokumentów: dyplomów, nagród, artykułów z tych 19 lat przywiozłem ze sobą. Nie licząc zdjęć...

Te eksponaty publiczność będzie mogła obejrzeć w salach Muzeum Przyrody w Drozdowie. Otwarcie wystawy jubileuszowej zaplanowano tuż po koncercie inauguracyjnym.

Zobaczymy na niej afisze pierwszej edycji festiwalu, wykonane tuszem, zdjęcia z występów, ale także listy, jak np. ten od sióstr Benedyktynek do Jacka Szymańskiego.

"Szanowny Panie Artysto, wyrażamy zgodę na koncert 23 VII (...). Za frekwencję nie odpowiadamy" - odpowiedziały dwie dekady temu siostry na prośbę o zorganizowanie koncertu w kościele.
Ta współpraca trwa do dziś. 2 lipca w kościele pp. Benedyktynek w Łomży usłyszymy chorał gregoriański. Współpraca układa się też od lat z parafią pw. Krzyża Św. Tu ks. Andrzej Godlewski planuje również wystawę jubileuszową, dotyczącą koncertów w kościele i Centrum Katolickim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna