– Jako młody chłopak zdobywał nagrody podczas Turnieju „Z Podwórka na Stadion (o Puchar Tymbarku – przyp. red.)” – Mateusz Borek komentujący na antenie TVP październikowe towarzyskie spotkanie z Finlandią nie bez przyczyny w kontekście debiutującego w kadrze Bartłomieja Drągowskiego wspominał udział właśnie w tych rozgrywkach. To w Turnieju organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej, którego głównym sponsorem jest Tymbark oraz sponsorem brązowym firma Electrolux, uczestniczy najwięcej zawodników, którzy później trafiają do reprezentacji kraju, a po latach w dalszym ciągu wskazują te rozgrywki jako jedno z najważniejszych wydarzeń ich piłkarskiego dzieciństwa.
Od pierwszej edycji zmagań upływa 20 lat. To dobry czas na podsumowania. Sprawdziliśmy zatem, jaką część seniorskiej reprezentacji Polski stanowią byli uczestnicy Turnieju. Ile meczów w niej już zagrali? Ile goli strzelili? Jak układa się ich kariera klubowa? I wreszcie – kto już za moment może podążyć ich śladem?
W naszych rozważaniach bierzemy pod uwagę wyłącznie piłkarzy urodzonych w 1991 roku i młodszych. Starsi nie mieli bowiem okazji wystąpić w rozgrywkach.
Na listopadowe mecze przeciwko Ukrainie, Włochom oraz Holandii Jerzy Brzęczek powołał, łącznie z tymi, którzy ostatecznie na zgrupowanie nie mogli dotrzeć, 28 zawodników: 8 z rocznika 1990 lub starszych oraz 20 z 1991 i młodszych. Okazuje się, że spośród tej drugiej grupy udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” brała blisko połowa.
W podstawowym składzie na październikowy mecz z Finlandią znalazło się sześciu piłkarzy, którzy w przeszłości brali udział w Turnieju
Dzięki pojawieniu się na boisku we wszystkich trzech październikowych meczach kadry uczestnikiem Turnieju z największą liczbą występów dla Biało-Czerwonych jest obecnie Arkadiusz Milik. Napastnik Napoli ma na koncie 55 meczów z orłem na piersi i jest pod tym względem o jedno spotkanie lepszy od swojego klubowego kolegi, Piotra Zielińskiego.
Obaj piłkarze zagrali w IV edycji rozgrywek. Przed dwoma laty natomiast Milik został ambasadorem XVIII osłony Turnieju. – Moja piłkarska przygoda rozpoczęła się od Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, dlatego cieszy mnie fakt, że ta sportowa impreza tak dynamicznie się rozwija i wzbudza ogromne zainteresowanie dzieci oraz trenerów. To niesamowite, że zwycięzcy mogą zagrać w finale na PGE Narodowym, na którym swoje mecze rozgrywa reprezentacja Polski. Jestem przekonany, że udział w tym Turnieju to nie tylko możliwość spełnienia piłkarskich marzeń, ale też szansa na odkrycie talentów – mówił wówczas napastnik, dla którego październikowe trafienie przeciwko Finom było 15. golem w narodowych barwach.
Bramkę w środowym meczu z Ukrainą (2:0) zdobył z kolei Krzysztof Piątek. Dla napastnika Herthy Berlin był to już siódmy gol dla Polski. 25-latek strzela w swoim co drugim meczu w reprezentacji. Podobną skutecznością popisywał się już 15 lat temu.
– Z Turniejem „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” łączą mnie wspaniałe wspomnienia. To tutaj kiedyś prowadziłem młodego Krzysztofa w finałach wojewódzkich. Krzysiek już wtedy wyróżniał się skutecznością, ale rywalizację wojewódzką przegraliśmy na etapie półfinałów ze szkołą podstawową z Lubina – opowiadał w rozmowie z „Łączy nas piłka” ówczesny trener Piątka, Andrzej Bolisęga.
Co ciekawe, w UKS-ie Dzierżoniów występował wówczas także reprezentant Polski w piłce ręcznej – Jan Czuwara, grający obecnie na pozycji lewoskrzydłowego w Górniku Zabrze.
Sam Piątek jest najdroższym piłkarzem, jaki kiedykolwiek wziął udział w Turnieju organizowanym przez PZPN. Genoa, AC Milan i Hertha płaciły za niego kolejno 4,5 mln, 35 mln i 24 mln euro.
Jeśli już przy transferach jesteśmy, nie sposób pominąć w tym miejscu bohatera ostatnich tygodni, Jakuba Modera. Środkowy pomocnik przeżywa świetny okres – występuje w fazie grupowej Ligi Europy z Lechem, zaliczył udane wejście i debiutanckie trafienie w reprezentacji, a w ostatnich dniach okienka transferowego został najdroższym piłkarzem w historii ekstraklasy. Angielskie Brighton zapłaciło za niego 11 mln euro.
U Modera udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przypadł na IX edycję. Kuba awansował ze swoim zespołem do etapu wojewódzkiego rozgrywanego w Błażejewku. Chłopcy z Drawska zajęli w nim 4. miejsce, ale dla najlepszych nie oznaczało ono końca przygody z imprezą. Moder znalazł się w gronie zaproszonych do reprezentacji województwa wielkopolskiego, z którą pojechał na obóz półfinałowy. Jego 3 gole zdobyte w 6 meczach pozwoliły na zajęcie 3. miejsca. To nie wystarczyło na awans do wielkiego finału odbywającego się – podobnie jak półfinały – we Wronkach.
W finale znalazła się natomiast Lubelszczyzna, w której brylował najmniejszy z chłopców, Sebastian Szymański.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?