Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za krótko myjemy zęby

Agata Sawczenko [email protected]
Zaledwie połowa Polaków szczotkuje zęby zaraz po przebudzeniu
Zaledwie połowa Polaków szczotkuje zęby zaraz po przebudzeniu
Polacy nie lubią chodzić do dentysty. Ponad 50 proc. osób z pomocy lekarza korzysta dopiero wtedy, gdy ból zębów bardzo się nasila.

Brak właściwej pielęgnacji zębów i dziąseł skutkuje próchnicą, nadwrażliwością i dolegliwościami dziąseł. Co trzeci Polak cierpi na dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów i ma problemy z dziąsłami, takie jak krwawienie czy podrażnienie. Ponad 50 proc. osób z pomocy lekarza korzysta dopiero wtedy, kiedy nasilają się objawy bólowe.

O zęby dbają przede wszystkim młodzi mieszkańcy dużych miast. U pozostałej części populacji, szczególnie w małych miasteczkach i na wsiach Polacy mają niestety rzadszy kontakt zarówno ze szczoteczką do zębów, jak i specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji zębów i dziąseł. Przeciętny Polak wie bardzo mało o potrzebach związanych z higieną jamy ustnej. Nasi rodacy nie mają nawyku mycia zębów po każdym posiłku. Rzadkością jest mycie zębów w ciągu dnia. Zazwyczaj sięgamy po szczoteczkę wieczorem. Połowa Polaków szczotkuje również zęby zaraz po przebudzeniu.

Myjemy zęby stanowczo za krótko. Większość Polaków szczotkuje zęby nie więcej niż 1-2 minut. Tylko co szósty wie, w jaki sposób należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej i stosuje rekomendowane techniki. Jedna czwarta Polaków używa regularnie płynów do płukania jamy ustnej, a tylko jedna siódma - nici dentystycznej.

Polacy niezbyt często zmieniają również szczoteczki do zębów. Zbyt długo używana szczoteczka może stać się wylęgarnią drobnoustrojów i bakterii, dlatego stomatolodzy rekomendują, aby wymieniać ją najrzadziej raz na trzy miesiące i dodatkowo po każdym przeziębieniu grypie czy infekcji jamy ustnej. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju wymienia swoją szczoteczkę tylko trzy razy do roku.
Odpowiednia profilaktyka to najlepsza metoda w walce z próchnicą i innymi chorobami zębów oraz dziąseł. Jednak nawet przy bardzo dokładnym myciu zębów, czyszczeniu nitką dentystyczną i płukaniu jamy ustnej, nie możemy rezygnować z regularnych wizyt u stomatologa. Pozwala to rozpocząć leczenie we wczesnym stadium, które z pewnością będzie tańsze i mniej uciążliwe niż późna reakcja, na przykład na ubytki próchnicze. W zależności od naszych potrzeb powinniśmy kontrolować nasze zęby co trzy-sześć miesięcy. Niestety, prawie trzy czwarte Polaków nie odwiedza dentysty częściej niż raz w roku.

Znacznie częściej dentystę odwiedzają kobiety niż mężczyźni. Statystyczny Polak płci męskiej odwiedza gabinet stomatologiczny rzadziej niż raz na rok. Na fotelu dentystycznym najczęściej zasiadają młodzi mieszkańcy dużych aglomeracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna