MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za pogrzeb zapłacisz nawet 10 tysięcy! Horrendalne ceny za pochówek

(kw)
Sprawdź, ile kosztuje pogrzeb.

ZUS - wymagane dokumenty

ZUS - wymagane dokumenty

Podstawowymi dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są:
- wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12 )
- skrócony odpis aktu zgonu
- oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzone przez bank.
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane).

Białostockie domy pogrzebowe gwarantują kompleksowe usługi związane z pochówkiem. Jedyne, co musimy dostarczyć to akt zgonu. Ostateczna cena pogrzebu zależy od wielu czynników… Decydując się na usługi konkretnego zakładu czeka nas rozmowa, podczas której, będziemy ustalać z pracownikiem szczegóły oprawy.

Przewóz z prosektorium waha się w granicach od 200 do 350 złotych. Doba w chłodni kosztuje od 120 do 150 złotych. W zależności od tego, w jakim stanie znajduje się ciało zmarłego musimy ponieść dodatkowe koszty związane z kosmetyką ciała. Zakłady pogrzebowe oferują także zakup stroju oraz ubranie zmarłego. Trumny kosztują od 650 do 5 000 złotych (w zależności od materiału, z którego są wykonane).

Od parafii i wyznania zależy także koszt obrządku. Za pogrzeb w cerkwi zapłacimy maksymalnie 1200 złotych, natomiast w kościele katolickim od 800 do 1000 złotych.

Okazuje się, że duży problem stanowi wybór miejsca na białostockich cmentarzach. Nie ma już miejsc na cmentarzu farnym, natomiast na cmentarzu miejskim znajdują się ostatnie wolne miejsca - przy ogrodzeniu.

Wszystkie cmentarze w Białymstoku oferują usługi grabarzy. Niższe koszty ponosimy, gdy mamy już gotowy, wcześniej wykupiony grobowiec. Za zdjęcie i założenie płyty zapłacimy od 100 do 200 złotych (w zależności od materiału, z którego jest wykonany). Cena za wykopanie i zasypanie grobu na cmentarzu miejskim wynosi 597 złotych, a obsługa przy pochówku 117 złotych. Wykupienie miejsca na cmentarzu miejskim będzie kosztowało 374 złote. 130 złotych zapłacimy za wynajęcie kaplicy cmentarnej.

Trudno jednoznacznie ustalić, w jakiej sumie możemy się zamknąć organizując pogrzeb, ponieważ zależy to od indywidualnych oczekiwań osób pokrywających koszty pochówku. Pracownicy zakładu twierdzą, że przeciętne koszty pogrzebu oscylują w granicach 3 500 złotych, ale jeżeli będziemy mieli więcej niestandardowych wymagań to możemy przekroczyć kwotę 10 tyś. Istnieje jednak możliwość negocjacji cen w poszczególnych zakładach.

Osobie z rodziny, która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy z ZUS-u (o ile osoba zmarła posiadała ubezpieczenie) w wysokości 6 632, 76 złotych. Pieniądze są wypłacane w przeciągu 30 dni od wniesienia wniosku z wymaganymi dokumentami na konto lub drogą pocztową. Jeżeli koszty pogrzebu będą niższe niż wartość zasiłku, nadwyżki zostaną zwrócone osobie pokrywającej koszty pochówku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna