Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaaranżuj funkcjonalny i ładny ogród przydomowy, swoje magiczne miejsce. Porady (Zdjęcia)

(d)
Przy aranżacji ogrodu, oprócz wyboru roślin, należy pomyśleć również o ścieżkach i meblach ogrodowych oraz o małej architekturze
Przy aranżacji ogrodu, oprócz wyboru roślin, należy pomyśleć również o ścieżkach i meblach ogrodowych oraz o małej architekturze Bruk-Bet
Zakładanie przydomowego ogrodu to przyjemność. Możemy go zaaranżować na wiele sposobów, bez względu na jego wielkość i lokalizację. Podpowiadamy, jakie wybrać rośliny i jak funkcjonalnie urządzić przestrzeń wokół domu.

Każdy ogród jest przestrzenią o indywidualnych cechach, które zmieniamy i przekształcamy według własnych wymagań. Musimy pamiętać, że optymalnie urządzony ogród harmonizuje się z otoczeniem. Sprawia wrażenie przedłużenia domu – kontynuacji stylu, jaki w nim panuje.

W celu stworzenia jedności domu i ogrodu powinniśmy zatem wziąć pod uwagę architekturę budynku, jego wnętrze i bezpośrednie otoczenie. Ciągłość wprowadzamy poprzez odwzorowanie linii i kształtów, użycie małej architektury i materiałów wykorzystanych do budowy domu. Teren możemy przekształcić według naszych potrzeb, wydzielając oddzielne obszary przeznaczone na odpoczynek, zabawę oraz miejsca na rabaty ozdobne i użytkowe.

Podstawowe założenia

Planując urządzanie ogrodu, musimy się zastanowić nad funkcją, jaką ma on pełnić – mówi Paulina Dekarz, architekt krajobrazu. – Projekt przestrzeni o charakterze reprezentacyjnym wymagać będzie od nas innego przygotowania niż teren, na którym planujemy miejsce do odpoczynku czynnego. Istotne jest określenie – ile energii i czasu chcemy włożyć w pielęgnację nasadzeń i prace ogrodowe. Pomoże nam to przy doborze roślin o odpowiednio małych lub wysokich wymaganiach co do pielęgnacji.

O sposobie zagospodarowania ogrodu decyduje także dostępność światła, wody, rodzaj i jakość gleby oraz klimat. Biorąc pod uwagę wszystkie informacje dotyczące naszej działki i jej sąsiedztwa jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie gatunki roślin sprawdzą się w naszym ogrodzie. Jest to szczególnie pomocne na etapie projektowania rabat i nasadzeń, którymi chcemy ozdobić otoczenie domu.

Zwróć uwagę na nasłonecznienie

Miejsce na rabatę dobieramy ze względu na rodzaj stanowiska. Paulina Dekarz radzi, aby rośliny światłolubne sadzić na wystawie zachodniej lub południowej, ponieważ odznaczają się największym nasłonecznieniem. Wystawa południowa charakteryzuje się wysoką różnicą temperatur pomiędzy dniem a nocą, więc wybierane gatunki powinny być dodatkowo odporne na przemarzanie. Na wystawę wschodnią polecane są rośliny odporne na mróz i silne wiatry, takie jak drzewa i krzewy osłonowe. Latem wystawa wschodnia jest optymalnym miejscem dla roślin sezonowych. Najmniejsze nasłonecznienie panuje na wystawie północnej. Na takich stanowiskach podłoże jest wilgotne i nie przesycha, stwarzając dobre warunki dla roślin leśnych, cieniolubnych i wilgociolubnych, takich jak paprocie, np. pióropusznik strusi. Na tej wystawie nie zaleca się zakładania trawnika, zamiast tego świetnie sprawdzą się rośliny okrywowe, np. runianka japońska, konwalia majowa i barwinek pospolity.

Ważna jest wilgotność podłoża

Dostępność wody na konkretnym stanowisku wpływa na siłę wzrostu roślin oraz wilgotność podłoża i powietrza. Jeżeli nasza działka umieszczona jest na terenie podmokłym, w bliskim sąsiedztwie rzeki lub zbiornika, czy oczka wodnego, dobrym pomysłem jest postawienie na rośliny preferujące stanowiska wilgotne, np. na trzykrotkę wirginijska. Na terenach skrajnie suchych dobrze prezentują się skalniaki. Wykorzystamy więc rośliny odporne na suszę – niskie byliny: rozchodnik i floks, zioła: tymianek i oregano oraz karłowate odmiany iglaków: jałowiec płożący „Wiltonii” i „Blue Forest”.

Sprawdź, jaką masz glebę

Jakość i rodzaj gleby znacząco określają nakład pracy, jaki musimy włożyć w zabiegi ogrodnicze. Rodzaj gleby zależy m.in. od jej składu, zawartości próchnicy i uziarnienia.

W warunkach domowych, rodzaj gleby sprawdzimy posiłkując się tabelą Schlichtinga i Blume’a. Jest to bardzo prosty zabieg. Potrzebujemy do niego jedynie niewielkiej ilości wilgotnej gleby pobranej z naszego ogródka, z której następnie uformujemy wałek grubości ołówka. Jeżeli nam się to uda, możemy stwierdzić, że gleba w naszym ogrodzie jest gliniasta. Rabaty założone na glebach ciężkich, potrzebują obfitszego nawadniania, napowietrzania i rozluźniania. W tym celu ziemię mieszamy z piaskiem i nawozem. Rośliny, które dobrze rosną na takiej glebie to: magnolia i perukowiec podolski.

Kiedy ziemia przesypuje się nam przez palce i nie jesteśmy w stanie jej uformować, mamy do czynienia z glebą piaszczystą. Aby poprawić jej strukturę, dodajemy do niej kompost lub nawozy torfowe. Na rabatach zakładanych na glebach piaszczystych przyjmą się: wilczomlecz pstry i krwawnik ogrodowy.

Dobór gatunków do naszego ogrodu związany jest także z wartością pH gleby. Odczyn możemy sprawdzić sami, używając uniwersalnych papierków lakmusowych lub bardziej precyzyjnych zestawów do pomiaru pH gleby: kwasomierza lub miernika kwasowości, które znajdziemy w większości sklepów ogrodniczych.

– Na glebach kwaśnych, proponuję wprowadzanie roślin kwasolubnych – np. różanecznika i hortensji – mówi Paulina Dekarz. – Natomiast gleby o odczynie obojętnym preferuje większość roślin ozdobnych i uprawnych, w tym drzewa owocowe – np. wiśnia pospolita, wiśnia ptasia, śliwa domowa.

Czy postawić na trawnik?

Zakładanie własnego ogrodu może się okazać zbyt pracochłonne dla osób, którym brakuje czasu i chęci. Czy lepszym pomysłem byłoby w takiej sytuacji wprowadzenie zwykłego trawnika?

– Nic bardziej mylnego – odpowiada nasza ekspertka. – Jeżeli marzy nam się gęsty, zielony dywan, pielęgnacja trawnika powinna być systematyczna – cotygodniowe koszenie, nawożenie na wiosnę i regeneracja po zimie to jedynie kilka niezbędnych zabiegów. Na estetyczny wygląd darni oddziałuje również wapnowanie, wałowanie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie i odchwaszczanie. Jeżeli regularna pielęgnacja do nas nie przemawia, możemy skusić się na alternatywy. W przypadku dużych lub średnich ogrodów łatwa w utrzymaniu, a przy tym przyjemna dla oka będzie łąka kwietna. Nie wymaga nawożenia i w zależności od rodzaju wykorzystanej mieszanki, kosi się ją nawet raz w roku. Wykorzystane kwiaty, często gatunki rodzime, ożywiają ogród i przyciągają zwierzęta – ptaki i motyle. Przy mniejszych ogrodach, które nie będą używane do odpoczynku czynnego, a ich funkcja miała by być czysto dekoracyjna, trawę zastąpią rośliny zadarniające: trzmielina, macierzanka czy dereń kanadyjski.

Jak podpowiada Paulina Dekarz, jeżeli zależy nam na przestrzeni jednocześnie estetycznej, jak i praktycznej, dobrym pomysłem byłoby wykorzystanie nawierzchni ruchomych (kora dekoracyjna, żwir). Nawierzchnie możemy dostosować do ogólnego stylu, wykorzystując beton, kamień lub drewno, ozdabiając otoczenie roślinnością sadzoną w dużych donicach o różnych kształtach. Nie rezygnując z tradycyjnej formy trawnika, na teren ogrodu możemy wprowadzić zielone fugi – dowolnego kształtu i rozmiaru płytki, np. z kostki brukowej, spomiędzy których wyrastać będzie mech lub trawa ozdobna, np. kłosówka miękka.

Poszukaj inspiracji

Jeśli brakuje nam konkretnych pomysłów na założenie ogrodu, inspiracji nie trzeba szukać daleko. Nowe trendy wykorzystywane w aranżacjach na całym świecie możemy poznać, obserwując RHS Chelsea Flower Show – coroczną wystawę kwiatów i architektury krajobrazu, która się odbywa w Londynie. Podczas ostatniego pokazu wprowadzono do ogrodu rdzę, w postaci metalowych i stalowych dodatków i kwiatów w odcieniach brązu, np.: liliowca ogrodowego i dalii dekoracyjnej. Za najmodniejsze kwiaty uznano mak polny oraz miniaturowe odmiany dalii z ozdobnymi, kolorowymi liśćmi, np.: dalia dekoracyjna. Często pojawiały się rośliny ozdobne w odcieniach fioletu i bordo, np.: irys bródkowy, glicynia, pysznogłówka ogrodowa. Popularne stały się grządki warzywne, sąsiadujące z roślinami ozdobnymi w postaci przydomowych ogródków warzywnych i zielników. Łączono rośliny, które są jednocześnie ozdobne i pożyteczne, np.: kapusta ozdobna, chrzan pospolity oraz łatwe w uprawie zioła: szałwia lekarska, lawenda wąskolistna. Ciekawym dodatkiem do przydomowego warzywnika mogą stać się jadalne kwiaty: nasturcja i pysznogłówka.

Zobacz fioletowe kwiaty do ogrodu i na balkon!

Fioletowe kwiaty ozdobią ogród i balkon. Polecamy atrakcyjne...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna