Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawy weselne i oczepinowe. Jak zorganizować oczepiny? Zobacz najlepsze pomysły!

ak
Zabawy weselne i oczepinowe: zobacz nasze propozycje!
Zabawy weselne i oczepinowe: zobacz nasze propozycje! Pixabay.com
Jeśli ślub, to i wesele, a jeśli wesele, to i zabawy. Na wesele czy na oczepiny – zwał jak zwał, faktem jest jednak, że są nieodłącznym elementem każdej weselnej imprezy. Jeśli jesteś na etapie organizacji ślubu i planujesz zabawy weselne, dobrze trafiłeś! Tutaj znajdziesz ich szeroki wybór. Wyjaśnimy także czym są oczepiny i jakie zabawy będą na nie odpowiednie. Dowiedz się więcej!

Zabawy weselne – jak to zorganizować?

DJ czy wodzirej, bez którego większość wesel się nie odbywa, z pewnością ma gotowy repertuar zabaw weselnych, które prowadzi w czasie imprezy. Mogą być one jednak różne, dlatego jeśli zamierzasz zabawy weselne powierzyć w pełni jemu, lepiej najpierw ustal z nim, co nie powinno pojawić się w zabawach na twoim weselu, a najlepiej wspólnie wybierzcie takie zabawy, które będą ci odpowiadać. Każde towarzystwo jest nieco inne i zabawy, które świetnie sprawdzają się na innych weselach, mogą nie przypaść do gustu twoim gościom, a to ty znasz ich najlepiej.

Jak wygląda ślub w innych krajach? Najbardziej nietypowe zwy...

Jak wybierać zabawy na wesele i oczepiny?

Nawet jeśli dawno nie było cię na żadnym weselu, pewnie wiesz, że istnieje pewien repertuar zabaw na tę okazję. Wodzirej zna ich całą masę, jednak oboje powinniście mieć świadomość tego, jak powinno się wybierać z morza propozycji te, które sprawdzą się na danej imprezie. Zabawy weselne powinny być dostosowane do wieku gości, a także zróżnicowane. Jeśli wszystkie będą do siebie podobne, nie będą bawić nikogo. Nie będą też bawić, jeśli będą nieodpowiednie, dlatego zadbaj o to, by wybrane zabawy nikogo nie wprawiły w dyskomfort czy zażenowanie.

Zabawy weselne i na oczepiny to tak naprawdę bardzo bogaty katalog różnego rodzaju konkursów i aktywności, w których może brać czynny udział Para Młoda, kilku wybranych gości bądź nawet wszyscy zaproszeni na wesele. Wielu osobom zabawy na wesele kojarzą się źle – część z nich istotnie ma mocno seksualne podteksty, które zwyczajnie mogą być niesmaczne oraz powodować dyskomfort u uczestników lub obserwatorów zabawy. Nawet jednak jeśli Para Młoda i jej goście nie przepadają za tego typu zabawami, nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z zabaw na weselu. Jak widać, są bowiem takie, które mogą równie dobrze zaangażować gości, nie budząc u nich jednak niesmaku.

Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego!(QUIZ)

Zabawy na wesele czy na oczepiny?

Prawdziwe wesele obfituje w zabawy. Jeśli do tej pory raczej nie bywałeś na tego typu imprezach, możesz nie do końca wiedzieć, czym różnią się zabawy weselne od oczepinowych i czy w ogóle jest między nimi jakaś różnica. Poza tym, tak właściwie czym są oczepiny? W dalszej części artykułu wyjaśnimy, co to oczepiny oraz jakie zabawy są na nie najlepsze. Na razie zajmijmy się zabawami weselnymi.

Zabawy weselne – śmieszne, ale nie żenujące

Zabawy na wesele są po to, by rozruszać towarzystwo, zintegrować gości i dostarczyć im śmiechu. Muszą więc być śmieszne, ale nie mogą też sprawić, że któryś z gości poczuje w związku z nimi dyskomfort. Zobacz nasze propozycje śmiesznych zabaw weselnych!

1. Pięciu wspaniałych
To konkurs dla gości płci męskiej. Do zabawy zaprasza się 5 panów, nie zdradzając im wcześniej zasad. Uczestników zabawy weselnej sadza się na ustawionych jedno za drugim krzesłach. Kiedy gra muzyka, panowie przesiadają się o jedno krzesło do przodu, ale na każdym krześle zostawiają jeden element garderoby. Kiedy zostają już tylko w spodniach, ich zadaniem jest jak najszybsze ubranie się z powrotem w swoje ubrania. Wygrywa ten, kto zrobi to najszybciej.

Lista "piosenek zakazanych" na ślubie. Brzmi śmiesznie? Niedługo może stać się faktem! Zobacz, o co chodzi!

Powstanie lista „piosenek zakazanych” na ślubie. Tych utworó...

2. Gorące krzesła
To bardzo popularna zabawa weselna, w którą grał chyba każdy. W kółku ustawia się kilka krzeseł. Kiedy gra muzyka, uczestnicy zabawy tańczą, a kiedy muzyka cichnie, ich zadaniem jest usiąść na krześle. Ten, dla kogo braknie krzesła, odpada z gry. Oczywiście na początku gry uczestników jest o jednego więcej niż krzeseł, a po każdej rundzie usuwa się jedno krzesło z pola gry.

3. Kuszenie Adama
Ta zabawa weselna wymaga udziału równej liczby pań i panów. Panie otrzymują przywiązane na sznurku jabłko, zaś zadaniem panów jest ich zjedzenie. Wygrywa ten, który najszybciej zje swoje jabłko.

4. Pociąg
Kto nie zna tej zabawy weselnej? Nie ma chyba nikogo, kto nigdy nie tańczył w długim sznurku gości do piosenki Jedzie pociąg z daleka… To świetny sposób żeby wyciągnąć na parkiet nawet najbardziej opornych gości weselnych. Dodatkowo można uatrakcyjnić tę zabawę, wymieniając stacje, do których dotarł pociąg, by goście musieli odtańczyć właściwy taniec narodowy, np.

  • Warszawa – polonez
  • Madryt – tango
  • Wiedeń – walc

5. Pomnik Miłości
Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny – męską i żeńską, którym przewodzą Pan Młody i Pani Młoda. Drużyny należy oddzielić dużą płachtą materiału, tak by nie mogły się nawzajem widzieć. Zadaniem każdej z nich jest utworzenie żywego Pomnika Miłości dla drugiej strony. Kiedy obie grupy są gotowe, kurtyna opada. W tej zabawie mogą brać udział wszyscy goście!

Wesele to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu wielu rodzin. Nic dziwnego więc, że rządzi się swoimi prawami. Choć po dawnym rytuale pozostało dziś zaledwie echo, oczepiny wciąż są kulminacyjnym momentem licznych przyjęć weselnych. Niestety, łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku, zamieniając wesołość w niezręczność. Podstawą jest oczywiście wyczucie własnych gości i umiejętne dopasowanie zabaw, choć pewne pomysły odradzamy na starcie. W co nie bawić się podczas oczepin? Sprawdź na kolejnych slajdach.

12 najgorszych zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas o...

Czym są oczepiny? Jakie zabawy oczepinowe wybrać?

Oczepiny mają długą historię, są bowiem starosłowiańskim obrzędem, który miał na celu symboliczne przejście kobiety ze stanu panieńskiego do zamężnego. Nazwa „oczepiny” wzięła się od czepca, który nosiły kobiety zamężne, zamiast panieńskiego wianka. Obrzęd oczepin odbywał się zwykle o północy, a w jego trakcie z głowy panny młodej ściągano wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy oraz nakładano czepiec.
Dziś oczepiny wyglądają oczywiście zupełnie inaczej, zachował się jednak zwyczaj szczególnego świętowania północy na imprezie weselnej. Znane są również rozmaite zabawy na oczepiny – przedstawiamy wam kilka poniżej. Oczywiście najbardziej znaną częścią współczesnych oczepin jest rzucanie przez Panią Młodą welonu – kto go złapie, wróży sobie szybkie małżeństwo. Często też w trakcie oczepin Pan Młody rzuca muszką, którą musi złapać któryś z mężczyzn. Wtedy zwykle para, która złapała atrybuty nowożeńców, tańczy wspólny taniec. Poznaj jednak inne zabawy na oczepiny – w nich oczywiście powinna brać udział Młoda Para!

Instrukcja obsługi męża. Czy sobie poradzisz?

Oczepiny – zabawy weselne dla Pary Młodej

1. Chłopiec czy dziewczynka?
Bardzo prosta zabawa, która ma stwierdzić, jakiej płci będzie pierwsze dziecko Pary Młodej. Młodzi siadają tyłem do siebie i na znak wodzireja odwracają się do siebie. Jeśli oboje odwrócą się w tę samą stronę (ich wzrok się spotka), pierwszy będzie chłopiec. Przeciwnie – dziewczynka.

2. Test zgodności
Para Młoda siada obok siebie, ale tak, by nie widziała siebie nawzajem. Otrzymują po dwie kartki: z napisem „JA” i „ON(A)”. Wodzirej zadaje im pytania, a oni odpowiadają za pomocą karteczek. Przykładowe pytania:

  • kto pierwszy wyznał miłość?
  • kto będzie zmywał naczynia?
  • kto ma lepszych teściów?
  • kto będzie trzymał kasę?

3. Występ-niespodzianka dla drugiej połówki
To możecie zaplanować wspólnie lub możesz planować to samodzielnie, bez informowania o tym drugiej połówki. Sprawa jest prosta – przygotowujesz występ dla świeżo poślubionego małżonka. Możesz tańczyć, śpiewać, cokolwiek przyjdzie ci do głowy.

4. Zbieranie na wózek
Para Młoda tańczy na środku sali, a wśród gości krążą świadkowie, zbierając drobne do koszyczka. Dorzucić się musi każdy, kto chce zatańczyć z Panem Młodym lub Panią Młodą. Na koniec, Młodzi liczą ile zebrali (świadkowa zbiera na Panią Młodą, a świadek na Pana Młodego). Kto zarobił więcej, będzie trzymał pieniądze w małżeństwie. Na koniec i tak Pan Młody na kolanach przekazuje wszystkie pieniądze Pani Młodej, ślubując, że tak będzie co miesiąc.

5. Wróżba z podziałem obowiązków
Przygotowania do tego trochę potrwają, ale ta zabawa oczepinowa jest tego warta. Trzeba nadmuchać sporo balonów, a w ich środku umieścić karteczki ze spisanymi obowiązkami i przyjemnościami. W czasie zabawy, Para Młoda przebija balony i odczytuje na głos odnalezione w nich karteczki. Podział obowiązków w małżeństwie będą mieli z głowy! Przykładowe napisy na karteczkach:

  • obiadki będę gotować ja
  • zmywać naczynia będę ja
  • wydawać pieniądze będę ja
  • wysypiać się będę ja

Zabawy na wesele i oczepiny – wybierz takie, które stworzą dobre wspomnienia

Wybraliśmy dla Was takie zabawy weselne, które sprawdzą się zarówno na dużym weselu, jak i na tym, na którym jest zaledwie kilkadziesiąt gości. Odpowiednio poprowadzone (dobry wodzirej zrobi to profesjonalnie!), zaangażują nie tylko uczestników, ale także obserwatorów. Czy warto w ogóle stawiać na zabawy weselne? Tak! Stanowią świetnie zróżnicowanie, dają dużo śmiechu i są dobrą okazją do lepszego zintegrowania gości z obu stron. Trzeba jednak ostrożnie wybierać zabawy na weselne, mając na uwadze to, żeby goście dobrze się w nich czuli i żeby były dla nich rzeczywistą zabawą, a nie męką. Jeśli wspólnie z narzeczonym oraz wodzirejem dokonacie selekcji, na pewno na waszej imprezie pojawią się zabawy weselne i oczepinowe, które każdy będzie dobrze wspominał!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna