MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabierze nas w podróż po Kurpiach

(nan)
- Napisałem przewodnik dla zwykłego turysty, takiego jakim sam jestem - mówi Marcin Żerański
- Napisałem przewodnik dla zwykłego turysty, takiego jakim sam jestem - mówi Marcin Żerański A. Wołosz
Kurpie. Skoro Marcin Żerański, autor przewodnika po Kurpiach, nazwał Kadzidło "duchową stolicą Kurpiowszczyzny", promocja jego dzieła nie może odbyć się gdzie indziej. Zaplanowano ją na styczeń przyszłego roku.

Przede wszystkim dla turysty

- Zależy mi na jak najszerszej dystrybucji - powiedział autor. - Chodzi o to, żeby książkę mogli znaleźć i kupić nie tylko ci najbardziej uparci. Ma służyć turystom, którzy chcą zwiedzać Kurpie, a nie wiedzą np. gdzie sięgają ich granice. Dlatego zamieściłem informacje nie tylko o powiecie ostrołęckim, ale też o okolicach Kolna i innych.

Marcin Żerański od dawna interesuje się Kurpiami, sam prowadził badania nad puszczańskim budownictwem, osadnictwem, szukał śladów innowierców, śledził granice występowania zjawiska znanego jako "Kurpie". Obecnie mieszka i tworzy w Cieszynie, ale ziemia kurpiowska jest mu nadal bliska. Dlatego z propozycją wieczoru autorskiego zwrócił się do wójta Kadzidła.

- Odpowiedziałem, że z przyjemnością - powiedział Dariusz Łukaszewski. - Tym bardziej, że w przewodniku swoje poczesne miejsce znalazła nasza gmina, samo Kadzidło oraz kilkoro naszych artystów: Apolonia Nowak, Czesława Kaczyńska, Wiesława Bogdańska, Czesława Konopkówna, Andrzej Staśkiewicz, Andrzej Kaczyński. Marianna Staśkiewicz cieszyć się może z kącika poetyckiego. Jedna strona należy do zespołu "Kurpianka-Cepelia".

Słowniczek gwary

Marcin Żerański nie tylko napisał przewodnik i zaopatrzył go w objaśnienia i mapy. Ilustracje również są jego dziełem.

W książce znajdziemy m.in. spis najważniejszych na Kurpiach tras turystycznych, ciekawostki, spis twórców ludowych, informacje nt. komunikacji, noclegów, niedzielnych mszy, uroczystości, imprez. Poza tym zawiera ona słowniczek kurpiowski.

Wkrótce przewodnik będzie dostępny w księgarniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna