Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachorowania na grypę 2014. Wirusy atakują coraz częściej

(luk)
Jak wskazują badania - jedynie 64 proc. mieszkańców północno-wschodniej części kraju uważa, że potrafi odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy.
Jak wskazują badania - jedynie 64 proc. mieszkańców północno-wschodniej części kraju uważa, że potrafi odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy. sxc.hu
Rośnie zachorowalność na przeziębienie i grypę. Tylko w styczniu w województwie podlaskim do sanepidu zgłoszono 6349 przypadków grypy lub jej podejrzenia. Sześć osób z powodu pogrypowych powikłań trafiło do szpitala.

Tymczasem jak wskazują badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej "Zwalczmy Grypę", jedynie 64 proc. mieszkańców północno-wschodniej części kraju uważa, że potrafi odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy. A tylko 46 proc. Polaków potrafi dokładnie wskazać objawy grypy.

Tymczasem wirusy, odpowiadające za tę infekcję, przenoszą się bardzo szybko - głównie drogą kropelkową - poprzez kaszel czy kichanie, narażając na zakażenie kolejne osoby. - Warto wiedzieć, że większość dorosłych zakaża wirusami jeden a nawet dwa dni przed wystąpieniem ostrych objawów grypy lub przeziębienia oraz do siedmiu dni ich ustąpieniu - komentuje dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń. - Dlatego tak ważne jest, żeby zostać w domu, a chorobę wyleczyć do końca, nie narażając na infekcję innych.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna