Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbajmy o ochronę przed groźnymi chorobami odkleszczowymi

Urszula Ludwiczak [email protected]
Kleszcze choć niewielkie potrafią być bardzo groźne
Kleszcze choć niewielkie potrafią być bardzo groźne
Wybierając się na majówkę pamiętajmy o zabezpieczeniu przed groźnymi pajęczakami. W naszym regionie jest wyjątkowo dużo kleszczy i chorób, jakie przenoszą.

Jak się go pozbyć?

Jak się go pozbyć?

Jeśli zauważymy wgryzionego kleszcza, najlepiej spróbować usunąć go pęsetą. W aptekach można też zaopatrzyć się w specjalne przyrządy (np. pompki) do bezpiecznego wyciągania tych pajęczaków. Nie należy ich niczym smarować ani wyrywać bez pomocy narzędzi. O pomoc w usunięciu kleszcza można poprosić lekarza lub pielęgniarkę.

Statystyczny mieszkaniec województwa podlaskiego ma 15 razy większą szansę na zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu, niż mieszkaniec innego regionu Polski. Także u nas jest najwięcej w kraju przypadków boreliozy. Wszystko dlatego, że na terenie północno-wschodniej Polski kleszczy jest wyjątkowo dużo, co powoduje, że szansa na spotkanie z zarażonym osobnikiem też jest większa.

Ofiary ukąszeń
W tym roku, jeszcze przed prawdziwym sezonem na kleszcze, bo do 15 kwietnia na kleszczowe zapalenie mózgu (kzm) zachorowała u nas jedna osoba, mieszkaniec powiatu hajnowskiego (w całym kraju jeszcze tylko dwie), na boreliozę - 199 (w kraju 1576). W 2010 roku kzm dopadło 137 Podlasian, a w 2009 - 139. Boreliozę stwierdzono odpowiednio u 904 i 1358 osób.

Jak mówią lekarze, w przypadku ugryzienia przez kleszcza najważniejszy jest czas. Im szybciej wyjmiemy intruza (najpóźniej do 12 godzin od momentu wkłucia), tym większe są szanse, że nie zachorujemy, jeśli kleszcz był zarażony, albo przebieg choroby będzie łagodniejszy. Dlatego takie ważne jest obejrzenie całego ciała po wycieczce do lasu czy parku.

A po każdym kontakcie z kleszczem należy zawsze uważnie obserwować okolice wkłucia i całe ciało, zwracać uwagę na bóle stawów, zaczerwienienia skóry, bóle głowy, gorączkę. Takie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. O ile kzm daje szybkie objawy, to borelioza może dać o sobie znać dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach od kontaktu z kleszczem.

Zabezpiecz się od kleszczy
Najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu jest szczepionka. Trzeba jednak przyjąć jej wszystkie dawki, także tę przypominającą, po 3 latach. Od boreliozy szczepionki nie ma, pozostaje więc tylko zapobieganie kontaktowi z kleszczem.

Przed pójściem do lasu, na działkę czy łąkę ubierzmy się odpowiednio, zabezpieczając ręce obcisłymi rękawami i mankietami, a nogi obcisłymi nogawkami spodni. Głowę ochrońmy kapeluszem czy czapką. Warto stosować środki odstraszające kleszcze. Po powrocie do domu dokładnie strzepnijmy ubranie, najlepiej na balkonie czy podwórku i obejrzyjmy całe ciało.

Sprawdźmy też, czy kleszczy nie przyniósł nasz pies. Zwierzęta mogą wrócić z takimi niechcianymi gośćmi nawet z krótkiego spaceru pod blokiem. A pajęczak może okazać się groźny i dla nas i dla zwierzaka. Kleszcze mogą spowodować wiele groźnych psich chorób, takich jak np. babeszjoza, borelioza, erlichioza, wirusowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Choroby te często kończą się śmiercią zwierzęcia lub nieodwracalnymi powikłaniami. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć psa w specjalną obrożę przeciwkleszczową lub stosować specjalne preparaty odstraszające i zabijające pajęczaki (to środki zawierające permetrynę).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna